Foto © PxHere

Správné mytí rukou je zásadní prevence proti koronaviru. Děláte to správně?

V souvislosti s epidemií koronaviru se hodně mluví o správném mytí rukou. Kdy stačí použít mýdlo a kdy je lepší dezinfekce, radí odborník Petr Havlíček, brand manažer pro divizi Dezinfekce společnosti Hartmann-Rico.

Stačí si po příchodu domů z práce či nákupu umýt ruce mýdlem?

Myslím si, že mytí rukou vodou a mýdlem po příchodu domů je zcela dostačující. Jen si nejsem jist, jestli je toto mytí u všech lidí obvyklé a že ho provádíme všichni správně.

Jakých chyb se lidé nejčastěji dopouštějí při hygieně rukou?

Největší chybou, která je dokázána i výzkumy, je neumytí rukou v situacích, kdy je to potřeba: když jsou ušpiněné, po použití toalety a před jídlem. Další nedostatky by se nejspíše našly v technice mytí a jeho délce, používání dostatečného množství mýdla a dobrém opláchnutí rukou.

Jakou výhody má dezinfekce oproti běžnému mýdlu?

Výhodou alkoholových dezinfekčních přípravků na ruce je možnost je používat, i když není dostupné umyvadlo s tekoucí vodou. Např. před jídlem někde v přírodě nebo po kontaktu s často dotýkanými povrchy, kterými jsou madla v dopravních prostředcích, nákupní košíky a vozíky, kliky dveří a podobně. V takových případech je alkoholový dezinfekční přípravek vhodný, protože výborně odstraní z rukou bakterie a viry, a to bez nutnosti použití vody, mýdla a ručníku.

Existují ještě dvě situace, kdy je pro laiky dezinfekce rukou výhodnější − pokud se doma staráme o člověka se sníženou imunitou, např. po operaci nebo chemoterapii. Když si každý vydezinfikuje ruce před kontaktem s ním, může ho ochránit před infekcí. Poslední situací pro tzv. cílenou dezinfekci je člen rodiny nakažený přenosnou infekcí. Tím, že si všichni dezinfikují ruce, přispějí ke snížení rizika, že se od něj nakazí.

Existují různé dezinfekční spreje, gely či ubrousky. Co z toho si vybrat?

Osobně jsem zaměřený proti aplikaci dezinfekčního přípravku na ruce sprejem, protože při tomto způsobu se na ruce nedostane požadovaného množství přípravku. K tomu je potřeba stisknout sprej (na 50ml lahvičce) přibližně 20krát. A jak nastříkat přípravek na druhou ruku, když ta první je mokrá? Dezinfekční gely a roztoky, které se aplikují přímo do dlaně, jsou tak nejlepší volbou. Ubrousky na ruce mají tu výhodu, že ruce očistí i od špíny. Ale je potřeba dát pozor na to, aby byly ubrousky dezinfekční, ne pouze čisticí.

Je nějaká alternativa pro lidi, kteří trpí třeba ekzémy, strupovitou kůži a jinými problémy?

Pokud někoho po aplikaci alkoholového dezinfekčního přípravku ruce pálí, je to příznak již poškozené pokožky. Jediným řešením je vyléčení této poškozené pokožky, což se lehce řekne, ale nejspíš hůře udělá. Obecnou radou je omezit mytí rukou vodou a mýdlem, nepoužívat k mytí horkou vodu a alkalické mýdlo. Samozřejmě se také vyhnout kontaktu se všemi látkami, které na ruce nepatří, jako jsou čisticí přípravky na nádobí nebo na povrchy. Velmi důležité je používání regeneračních krémů a emulzí. Tady platí zásada, že by se měly aplikovat v malém množství, aby ruce nezůstávaly dlouho mastné, ale zato často, aby se dostatečně hydratovaly.

Jak výrazným „přenašečem“ virů jsou právě naše ruce?

Ruce jsou výborným přenašečem virů i bakterií. Bohužel nemám k dispozici žádné údaje o tom, kolik virových infekcí je způsobeno právě rukama. Jako ilustraci toho, že ruce mohou být nebezpečné pro vznik infekce, mohu uvést odhad, že až 80 procent infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, je způsobeno přenosem patogenů rukama. Před covidem-19 chrání jak rouška, která zabraňuje kontaminovaným kapénkám, aby se dostaly do těla při dýchání, tak i dezinfekce rukou, která zabrání přenosu viru do těla např. při jídle.

Jak si vybrat vhodný přípravek pro dezinfekci rukou?

Pokud chcete, aby byl přípravek účinný proti koronaviru, musíte si koupit skutečně dezinfekční přípravek. Na jeho etiketě musí být uvedeno, že je virucidní nebo virucidní na obalené viry, případně že je účinný proti koronaviru. Pokud je tam uvedena i testovací norma EN 14476, je téměř jisté, že je to dobrý produkt. Další informací, kterou by měl člověk na etiketě hledat, je doba působení. Rozumná doba působení je 30 sekund, přijatelná do jedné minuty. Po celou dobu působení musejí být totiž všechna místa na rukách navlhčena přípravkem. V praxi to znamená, že každou minutu je potřeba dát na ruce asi 3 ml přípravku. Setkal jsem se s produktem, který deklaroval virucidní účinek za 15 min a prodával se v 50ml balení. Snadno jsem si spočítal, že když každou minutu dám na ruce 3 ml, spotřebuji na jednu dezinfekci téměř celé balení. Druhou důležitou věcí pro správný výběr přípravku je jeho kožní snášenlivost. Jde o to, aby přípravek nepoškozoval pokožku, nevysušoval ji, nezpůsoboval její zarudnutí. Odstrašujícím příkladem přípravku je z tohoto pohledu Anticovid. Snad ti lidé, kteří jej používali, nezanevřou na všechny ostatní alkoholové přípravky na ruce.

Co dělat, když alkoholová dezinfekce kůži rukou podráždí?

Odpověď je jednoduchá: odstranit příčinu podráždění pokožky. Tyto příčiny jsou rozličné − kontakt nechráněné pokožky rukou s čisticími přípravky v domácnosti, nepoužívání krémů na ruce, když jsou ruce suché, ekzém, nadměrné mytí, vystavování rukou nepříznivým fyzikálním vlivům, např. chladu. Kvalitní alkoholové přípravky v drtivé většině nezpůsobují poškození pokožky, ale při jejich používání se např. pálením projeví, že pokožka je nezdravá.

Nejsou dokonale čisté ruce z pohledu naší vlastní imunity kontraproduktivní?

O budování imunity hovoří tzv. hygienická hypotéza, podle které je pro každého jedince do jednoho roku věku důležité, aby se setkával s běžným prostředím, které obsahuje bakterie, pyly, prach a podobně. Pokud se tak nestane, nevybuduje se dostatečně jeho imunitní systém, a to ani ve zbývajícím životě. Takže je to jako se vším − žádný extrém není dobrý. Není dobré ani mít dokonale čisté ruce a žít ve sterilně čistém prostředí, ani žít ve špíně a nemýt si ruce, když je to potřeba.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.