Pokud patříte mezi ty, kteří si čistí zuby ani ne půl minuty a myslí si, že to stačí, zbystřete. Máte-li po čištění na klasickém či mezizubním kartáčku krev, nelibě vám voní z úst, nebo pokud nejsou vaše zuby na dotek jazykem hladké jako sklenička, zbystřete dvojnásob.
Jak laik pozná, že se o zuby a dásně dobře nestará
„Laik to pozná poměrně těžko,“ říká dentální hygienistka Dominika Vrbická z ordinace Můj zubař v Hradci Králové. „Několikrát jsem od nových pacientů slyšela, že jim dásně nekrvácí, že je nic nebolí, a problém tím pádem necítí.“ Tak to většinou mají lidé, kteří používají jen klasický kartáček, mezizubní prostory nečistí, a tak ani netuší, že dáseň je zanícená, dokud do mezizubí kartáček nezavedou. „Vždy pak svému pacientovi ukazuju v jeho ústech pomocí sondy a zrcátka, kde má zubní povlak, co je zubní kámen nebo jak se pozná zánět dásní,“ vysvětluje Vrbická. Zánět dásní primárně nebolí, počáteční zubní kaz také ne, takže je potřeba si všímat prvotních příznaků onemocnění dásní, jako jsou otok, změna barvy, citlivost, krvácení na podnět, dále pak zápach až po viklání zubu. Proto jsou velmi důležité pravidelné návštěvy dentální hygienistky a zubního lékaře, aby mohli onemocnění diagnostikovat včas, než bude pozdě. Prevence je na prvním místě.
Pojďme to tedy probrat od začátku. Dříve dentální hygienisté vůbec neexistovali. Co tedy mají na starost?
Dentální hygienist(k)a je pravá ruka zubního lékaře. Správně by vás za ní měl poslat zubní lékař, jestli to ale zatím neudělal, neváhejte a ordinaci dentální hygienistky si najděte a navštivte ji. Dentální hygienistka by vám v rámci návštěvy měla vysvětlit základní pojmy, jako jsou zánět dásní, parodontitida, zubní povlak, zubní kámen a jiné důležité pojmy k tomu, abyste pochopili, proč je tak moc důležité se o zuby starat, dobře si je denně vyčistit, abyste předešli nemocem nejen zubů, ale také závěsného aparátu – tedy dásní a kosti, ve které jsou zuby uloženy. Dentální hygienistka vám zuby odborně očistí od povlaku i zubního kamene, na což používá různé nástroje. Nakonec s vámi projde pomůcky, které budete potřebovat, abyste si zuby dobře čistili, a domluvíte se zpravidla na další návštěvu, kdy se zkontroluje, zda vám to s pomůckami jde atp.
Většina lidí se návštěvě zubaře vyhýbá, co to jde. Nyní k tomu ještě přibyla hygiena. Bolí to? Máme se toho bát?
„Lidé se všeobecně bojí neznámého. Z naší ordinace vím, že pacient se bojí jen při první návštěvě, kdy je ve skutečnosti spíše nervózní a plný domněnek, říká Dominika Vrbická a dodává, že v modernějších zubních ordinacích už se pacienti ošetření nebojí. Zubní lékaři čím dál víc komunikují s pacienty ještě před výkonem, vše jim hezky vysvětlují, předem upozorňují na možnou bolest nebo citlivost, takže nakonec je všechno bez obav. Stejně tak je to s dentální hygienistkou. „Já osobně svým novým pacientům vše polopatě vysvětlím, na začátku návštěvy vše popíšu, vše jim ukážu a přímo v ústech jim pak zrcátkem například ukážu oblast, která může být citlivější, protože je tam dáseň více zanícená, tudíž více citlivá, ale zpravidla dentální hygiena nebolí.“ Pokud se u dentální hygienistky, stejně jako u zubního lékaře, naplánuje výkon, který by měl být bolestivý, plánuje se také anestezie, ale to se nebavíme o běžné návštěvě dentální hygieny.
Jak často bychom na dentální hygienu měli docházet?
Frekvenci návštěv vždy doporučuje dentální hygienistka se zubním lékařem. Nejčastěji slýcháme dvakrát ročně, ale z praxe můžu říct, že je to minimum. „Dvakrát ročně mám naplánované pacienty, kteří již perfektně zvládají techniku čištění zubů, používají nejen mezizubní kartáčky několikrát týdně a jejich zuby a dásně jsou prakticky zdravé. Pokud se pacient léčí s parodontitidou, nebo má zuby v horším stavu, je důležité docházet za dentální hygienistkou určitě častěji,“ vysvětluje dentální hygienistka Dominika Vrbická.
Dá se nějak srozumitelně vysvětlit, jak si máme správně čistit zuby?
Návod, jak si správně vyčistit zuby, je hlavně o nácviku. „Přirovnala bych to k jízdě autem,“ říká Vrbická. Dá se všeobecně říct, že zuby bychom si měli čistit tak dlouho a tak dobře, dokud nebudou úplně čisté. To poznáte podle toho, že jsou při doteku jazykem hladké. Všeobecně k tomu většina z nás bude potřebovat měkký zubní kartáček, mezizubní kartáčky různých velikostí, velká část lidí také solo kartáček a zubní nit, ale s tím vším, hlavně s výběrem a potom s praktickým používáním, by vám měla pomoct dentální hygienistka nebo případně zubní lékař. „Pasty a kosmetika nemohou a nedovedou nahradit mechanické čištění kartáčky, ale pomohou řešit rychleji dopady špatně provedeného čištění u lidí, kteří se to při dobré nebo žádné vůli nikdy nenaučí,“ říká David Ševčík ze specializovaného obchodu Profimed. „Kosmetika také pomáhá po různých zákrocích a při různých dlouhodobých onemocněních. Dnes už jsou pasty třeba uzpůsobené celiakii. Velkou péči a dobrý podpůrný výběr kosmetiky můžeme nabídnout u diabetes či onkologie.“
Nedávný výzkum TePe ukázal, že lidé se domnívají, že si opravdu zuby čistí dobře a hlavně celkem slušnou dobu dvou minut. Při rozsáhlém testu, kdy si lidé měli podle sebe čistit zuby ony dvě minuty, se ukázalo, že 70 procent skončí po 40 vteřinách a myslí si, že to dvě minuty být musely.
Jak se co nejlépe starat o zubní protézu?
Mnoho lidí čištění protézy celkem flinká, ale o jakoukoliv náhradu chrupu, kterou máme v ústech, musíme pečovat stejně dobře jako o zuby vlastní, ne-li lépe. Mikrobiální povlak se usazuje i na ni a vlivem minerálů, které jsou ve slinách, tvrdne a mění se v zubní kámen, povrch pak zhrubne a snáz se na něj usazují i pigmenty z potravy. Pokud jde o náhradu snímatelnou, ať už celkovou, nebo částečnou, je nutností ji alespoň jedenkrát denně vyjmout a pod proudem vlažné vody důkladně vyčistit celý povrch jemným kartáčkem na zuby. Vedle kartáčku ke kýženému efektu mohou dopomoci i speciální tablety, které lze zakoupit v lékárně. K čištění bychom neměli používat abrazivní pasty, prášky, alkohol, konvenční desinfekce a podobné k tomu neurčené chemikálie, které mohou poškodit samotný povrch zubní náhrady, tedy změnit vlastnosti a barvu materiálu. Přes noc nebo při jejím nenošení je vhodné správně očištěnou protézu nechat v klidu ve sklenici s vodou, aby neosychala a neměnila svůj tvar. Neméně důležité je pravidelně docházet na kontroly ke svému zubnímu lékaři, protézní lože se v průběhu času mění, náhrady nemusí v ústech držet tak, jak mají, a neplní tedy správně svou funkci. Proto je někdy nutné provést různé úpravy a opravy.
Hodně se diskutuje o tom, zda má zubní pasta obsahovat fluorid, nebo ne. Jak to tedy je?
„Obsah fluoridů a jejich přítomnost v pastě je velmi diskutabilní a diskuse je zajímavá,“ říká David Ševčík z Profimedu. „Zubní lékaři, ale zdaleka ne již všichni, fluoridy doporučují jako studiemi i praxí potvrzenou prevenci zubního kazu. Z pohledu vědce jiného oboru jsou však fluoridy jedovatou látkou které tělo nevyloučí a dopad na organismus není zřejmě ještě přesně zmapován. Není rozhodně třeba se fluoridů panicky bát, ale je dobré sledovat, zda již moderní technologie nenabízí jiné alternativy. Nejen bezrizikové, ale třeba i s efektivnější regenerací působící do hloubky. Takovou látkou je například medicinský hydroxyapatit, který už v Japonsku studiemi podpořený je a kosmetika a takovou účinnou látkou se dá pořídit i u nás.“
Jaká je nejčastější chyba v péči o zuby a dutinu ústní?
„Setkáváme se bohužel s tím, že se pacient od odborníků patrně nedozví, že čím měkčí kartáček, tím delší je doba čištění, neboť tím pomaleji jde ten plak pryč. Většina lidí skončí u toho, že si koupí prostě jen měkký nebo hodně měkký kartáček a kosmetice nevěnuje žádoucí pozornost, když není důležitá. Situace se tak spíše zhoršuje,“ říká Ševčík. Dentální hygienistka Dominika Vrbická za nejčastější chybu považuje fakt, že lidé doufají, že chemie je vyléčí a zuby vyčistí za ně. „Nejdůležitější je to při domácí hygieně, tedy každodenním čištění zubů, rozrušení a odstranění zubního povlaku, který způsobuje většinu onemocnění zubů a dásní. Pokud budeme o zuby denně správně pečovat, vyhneme se zánětu dásní, parodontitidě a zubnímu kazu, když odstraníme důvod tohoto onemocnění, tedy bakterie, nepotřebujeme denně vyplachovat ústa speciálními vodami a pastami, které ale v mnoha případech mohou průběh různých nemocí ulehčit,“ říká Dominika Vrbická. V čem se ale všichni určitě shodujeme, je to, že pasta může každodenní čištění zubů zpříjemnit. „Například já si ujíždím na pomerančové zubní pastě. Vím, že ona sama mi zuby a dásně nezachrání, ale jestli vám jahodová Perlička dodá elán a chuť si každé ráno a večer zuby s radostí vyčistit, utíkejte si ji koupit,“ říká Vrbická. Mnoho lékařů a dentálních hygienistek se shoduje také na tom, že si kartáčkem bez pasty můžete čistit zuby i jinde než v koupelně. Čtvrthodina s kartáčkem u knížky, počítače nebo během koukání na hokej, seriál nebo zprávy vám nebude vůbec připadat tak dlouhá.