Žlučník ilustrace
Foto © Wikipedia

Žlučník – hruška plná hořkosti

V měsíci březnu je nejvíce ohroženým orgánem v lidském těle žlučník. Tvrdí to zastánci přírodní medicíny. Logicky vzato, není divu. Jde o důsledek zvýšené konzumace tučných a smažených jídel, které nám v zimě a zejména v období kolem Vánoc tolik chutnají.

Jaká je souvislost? Začněme od žluče. Jak tato tekutina chutná, víme všichni, kterým se někdy „obrátil žaludek naruby“.“ Hořkost nad hořkost. Ale důležitá. Žluč je nezbytná pro zpracování tuků, které přijímáme v potravě, ale napomáhá i vstřebávání léků, neutralizuje škodliviny, jedy, cholesterol, tlumí kyselý obsah žaludku. Vytváří se v játrech, odkud odtéká přímo do dvanácterníku anebo se hromadí ve vaku hruškovitého tvaru – žlučníku. Ten slouží jako zásobník, v němž se žluč zahušťuje a podle potřeby dále využívá při trávení. Denní produkce žluče se odhaduje na půl až jeden litr. Záleží na tom, co jíme. S každou částečkou tuku, ostrého koření, česneku, cibule, luštěnin a majonéz stoupá. Je-li žlučník soustavně přetěžován, dojde k problémům. Projeví se nadýmáním, říháním, bolestí na pravé straně pod žebry. Už tyto první signály by měly člověka varovat. Mohlo se stát, že ve žluči se začaly ‒ například v důsledku nadbytku cholesterolu ‒ vytvářet kameny či jakési bláto, písek. Kameny mohou vést k dalším komplikacím. K zánětu žlučníku a ucpání žlučovodů. To je nebezpečné, protože žlučník může prasknout. Pak hrozí infekce břišní dutiny, akutní zánět slinivky či poškození jater. Že byste tento problém přehlédli, to nehrozí. Obvykle vás postihne tak bolestivá kolika, že rychle vyhledáte lékaře.

V úplném začátku zánětu přinese úlevu okamžitá hladovka, ledování, klid na lůžku a léky na tlumení bolesti. K rozpouštění kamenů se donedávna používaly léky či tzv. rázové vlny. Od těchto postupů se ale již upouští. Skutečnou pomocí je až to nejradikálnější řešení – operace. K té většinou dojde až v době, kdy pominul akutní zánět. Lékař má k dispozici celou škálu nejmodernějších vyšetřovacích a léčivých metod, které určí přesnou diagnózu a šetrný operační postup. Nejčastěji se operuje pomocí laparoskopie, tedy bez řezné rány do břicha. Po ní může být pacient propuštěn domů už druhý den po operaci. Unikátním zákrokem je drenáž žlučových cest pomocí endoskopické retrográdní cholangiopankreatografie, kdy lékař pomocí rentgenu a endoskopu vyčistí a zprůchodní ucpané žlučové cesty. I bez obávaného stomického sáčku, do něhož se po některých zákrocích odvádí žluč z těla ven, se už umíme obejít. Drenáží odchází žluč přímo do žaludku, kde se spotřebovává při trávení. Nemocný nemusí mít sáček, může se bez omezení pohybovat a v noci klidně spát bez obav, že by se mu žluč při nekontrolovaném pohybu vylila do postele.

Traduje se, že bez žlučníku se člověk docela snadno obejde. Dá se říci, že ano, ale přijdete o zásobník a žluč vám bude víc dráždit střeva. Proč tedy těmto potížím raději nepředcházet! Omezit potraviny s vyšším obsahem cholesterolu, vyhýbat se tučným a hlavně smaženým jídlům, být opatrný na kombinace tuků a cukrů, nadýmavou zeleninu, méně si dopřávat vnitřnosti. A naopak. Přímo blahodárně působí panenský olivový olej v kombinaci s citronovou šťávou, jablka, hořké mandle a samozřejmě dostatek vody, která ředí žluč a brání tvorbě kamenů. Své by vám jistě poradili i bylinkáři, kteří v této souvislosti protěžují pelyněk, smetanku lékařskou, třezalku, kozlík, kopřivový čaj, heřmánek, mátu, řepík, jablečníkovou nať, reveňový kořen. A nezapomeňte: žlučník vyjadřuje vaši spokojenost se světem. Nepěstujte v sobě hněv, zlobu, hořkost, závist. Všimněte si ‒ pozitivní lidé bolestmi žlučníku netrpí!

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.