Foto © Piqsels

Jak si poradit s artrózou? Cvičte, protahujte, jezděte na rotopedu.

Chystáte se usnout, když tu najednou ucítíte prudkou bolest. Asi tak, jako by vám někdo vrazil horkou jehlici do strany kolene. Na chvíli přestane, aby vzápětí pokračovala nezmenšenou silou. Bolest postupuje od kolene a podkolenní jamky nahoru až ke kyčli a bedrům. Vstanete, nohu protáhnete, trochu ulevíte, ale pak zase. Nemusíte k lékaři, abyste se dovtípili, že artróza je tady.

Statistiky dokládají, že jí trpí devadesát procent lidí starších sedmdesáti let. Co na tom, že jste žili zdravě, netrpěli nadváhou a sportovali. Se starými koleny artróze neutečete.

Kolenní kloub patří k nejvíce namáhaným kloubům v těle. Chrupavka se postupně opotřebovává, ztenčuje a deformuje, v okolí kloubu narůstá kostní tkáň a jsou to právě výrůstky, které pak působí bolest. Na vině ovšem není jen věk. Tímto neduhem trpí i mnohem mladší. Ti, co zatěžují klouby jednostrannou námahou, třeba monotónní fyzicky náročnou prací, sportováním se špatnými pohybovými návyky, nesprávným držením těla, postižení jsou také lidé po úrazu, s nadváhou a revmatismem.

Nepříjemná není jen bolest, ale také ztuhlost celého kloubu. Chůze už není tak pružná a jistá jako kdysi. Koleno vám vypoví službu v nejnevhodnější okamžik. Třeba když jdete ze schodů. Nastoupit do autobusu je úkon čím dál obtížnější a stává se vám, že klopýtnete na rovině. Však jsou také pády v tomto věku častým úkazem.

Co teď? Koleno bolí a nezůstává jen u jedné noci. Brát léky na utlumení bolesti? Tak to se mi vážně nechce. Ke slovu přicházejí masti, třeba ta kaštanová nebo konopná, dále potravinové doplňky, vitaminy, rybí tuk, tobolky s kurkumou. Zároveň volím řešení, které mi v boji se zatuhlými klouby a údy až dosud vždycky pomohlo. Lehké procvičování, protahování. V průběhu celého dne měním polohu, chvíli stojím, chvíli sedím, chvíli se procházím, polehávám. A pak si řeknu: když děti zvládnou online výuku, proč bych já nezvládla online regeneraci. Žasnu, co doporučení se dozvídám.

Rotoped. Posiluje čtyřhlavý sval stehenní a ohýbač kolene na zadní straně stehna, kolenní kloub je přitom dobře prokrvován, ale není zatěžován. Jízda na rotopedu je prý ještě zdravější než na kole silničním. Vyhnu se nerovnostem v terénu a nárazům, které kolenu neprospívají. Aby rotoped přinesl kýžený užitek, musí se na něm trénovat pravidelně a nejméně 30 minut denně. Tak to zkouším. Kolenu dělá dobře i časté sprchování ledovou vodou, díky němuž opět dochází k masivnímu prokrvení celého kloubu. A cviky? Těch najdete na internetu přehršel, stačí vyzkoušet.

Po měsíci pilného cvičení a jízdě na rotopedu se mi skutečně ulevuje, bolest se objevuje jen sporadicky. Dozvídám se také o další možnosti − rehabilitaci v podobě 3D pulzní magnetoterapie Biomag. Elektromagnetické pulzy tlumí bolest, působí proti otokům, zánětům, usnadňují pohyblivost kloubů a vše lze aplikovat i v domácím prostředí. To už ovšem chce poradu s lékařem specialistou. Ostatně, k lékaři by člověk měl zajít už při prvních potížích. Jinak hrozí, že bolest se bude stupňovat, přidá se otok kloubu a nakonec i nemožnost pohybu. Při pokročilejším rozsahu artrózy může lékař aplikovat kolagenové injekce, navrhnout rehabilitační a lázeňskou péči a v případě nejzávažnějšího − třetího stupně postižení − navrhnout i chirurgický zákrok. Vím sice, že artróza je nevratný proces, který se dá jen zpomalit a ne vyléčit, ale první nápor zatím zvládám.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.