Využití v lidovém léčitelství
V lidovém léčitelství se používá především do bylinných čajů a směsí čekanka kořenová. Má vysoký obsah vlákniny, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, váže nebezpečné těžké kovy (rtuť, olovo) a brání jejich ukládání v těle. Obsahuje řadu minerálů: draslík, hořčík, fosfor či železo. Čekankový kořen obsahuje inulin, který napomáhá při obtížích spojených se zánětem močových cest, ledvinových kamenech, zácpě a nechutenství. Léčí záněty zažívacího ústrojí, zlepšuje činnost srdce, příznivě působí na funkci jater a žlučníku. Zevně pomáhá při kožních chorobách (vyrážky, vředy, akné), očních zánětech (užívá se výhradně květ) nebo na zanícené či opuchlé klouby.
Čaj
1 čajová lžička na 200 ml, 2 až 3krát denně. Často se míchá s jablečníkem, heřmánkem a pampeliškou. Čerstvá šťáva z kořene vmasírovaná do pokožky hlavy podporuje růst vlasů.
Kávovinový nápoj
Z praženého kořene čekanky obecné se vyrábí cikorka. Je starší a známější než melta. Melta je kávovinová směs kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita. Meltu můžeme osladit cukrem, medem či javorovým sirupem a ochutit skořicí, čokoládou, šlehačkou, badyánem, záleží na tom, co má kdo rád. Není však vhodná pro lidi, jejichž střevní systém není schopen
Využití v kuchyni
V kuchyni se používá čekanka listová. Čekankové puky se pěstují jako jemná, zimní, lahůdková zelenina zejména v západní Evropě. Za studena se připravují jako sladkokyselé saláty s citronovou šťávou, hořčicovou zálivkou, balzamikem či se smetanou nebo jogurtem v kombinaci s křenem a jablkem, také s paprikami, celerem, pažitkou, mrkví, ale i na sladko s hrozinkami a ořechy. Puky se též připravují celé vařené, dušené, zapékané, smažené.
Čekanková polévka
Dva větší čekankové puky očistíme, rozpůlíme a propláchneme. Střed nakrájíme na proužky. Litr zeleninového vývaru zjemníme 200 mililitry smetany ke šlehání, osolíme a opepříme. Přidáme čekankové listy a několik minut povaříme. Polévku rozmixujeme a dle chuti můžeme přikapat pár kapek citronové šťávy.
Zapečená čekanka se sýrem
3 čekankové puky, 1 velká cibule, olej, 200 g sýru (třeba typu raclette)
Cibuli nakrájíme najemno a orestujeme na olivovém oleji. Přidáme čekanku nakrájenou na čtvrtky a krátce osmažíme. Čekanku i s cibulí vložíme do zapékací misky, navrch položíme plátky sýra a dáme na pár minut zapéci. Ihned podáváme.
Zapečená čekanka se šunkou
4 velké čekankové puky, 150 g šunky, 200 g ementálu, 200 ml smetany, 1 vejce, sůl, pepř, muškátový oříšek
Čekanku rozřízněte na půlky, povařte několik minut v osolené vodě a nechte okapat. Zapékací misku vymažte máslem. Čekanku zabalte do plátku libové šunky, poté do plátku ementálu. Závitky naskládejte do zapékací misky a zalijte rozmíchanou směsí ze smetany, vajíčka, 100 g na kostičky nakrájeného ementálu, přidejte pepř a špetku muškátového oříšku. Zapékejte asi čtvrt hodiny v troubě na 200 °C. Podávejte s čerstvým chlebem nebo vařenými brambory.
Čekankový salát podle Romana Pauluse
2 hlávky čekanky, 2 hrušky, 10 dkg gorgonzoly (nebo jiného výraznějšího sýra s modrou plísní), asi 5 dkg vlašských ořechů, olej (ořechový, olivový) ocet (jablečný, vinný), med, sůl, pepř
Lístky čekanky natrháme na větší kusy, hrušky nakrájíme na kostičky, sýr rozkrájíme nebo rozdrolíme na malé kousky. V misce smícháme ocet s ořechovým olejem a medem, ochutíme solí a pepřem. V salátové míse promícháme natrhanou čekanku s polovinou dresinku a vmícháme kostičky hrušek a sýra. Ořechy nasekáme nahrubo a salát jimi posypeme a zakapeme zbytkem dresinku.
Využití v kosmetice
Čekanka se používá ve formě obkladu či masky k čištění pleti a k omezení tvorby vrásek. Čerstvý nastrouhaný kořen má výborné čisticí a hydratační účinky. V podobě tinktury či nálevu je vhodná na oplachování vlasů. Čerstvá šťáva z kořene vmasírovaná do pokožky hlavy podporuje růst vlasů.
Tinktura pro vnější použití
Do skleničky dáme drcený čerstvý kořen a zalijeme alespoň 40% lihem. Louhujeme v temnu na teplém místě nejméně 10 dní a občas protřepeme. Pak přefiltrujeme přes jemné plátno a uskladníme v chladu a temnu. Tinkturu můžeme používat samotnou, ale s ohledem na obsah alkoholu, který pokožku vysušuje, je lepší ji zakomponovat do dalších produktů.