Archiv Miloslava Stingla

Dobré čtení: Stinglův desetitunový archiv

Jsou příběhy, které nesmí být zapomenuty. Příběhy těch, kteří mají stále co říct. Více než čtyři roky jsem psal knihu o životě jednoho z nejslavnějších cestovatelů a etnologů naší země, doktoru Miloslavu Stinglovi.

Celou dobu jsem přemýšlel o tom, jak věrně vylíčit život člověka, jež se posledních třicet let bránil všem pokusům svoji? životní pouť zaznamenat. Miloslav Stingl publikovall 43 knih a ani jednu o sobě. Své soukromí si přísně střežil.

Naše opatrné námluvy trvaly skoro dva roky. Ještě jako student moderních dějin na Masarykově univerzitě jsem v roce 2012 získal svolení pana doktora napsat o jeho životě diplomovou práci. Trpělivě mi zodpověděl na tisíc otázek a z šedesáti hodin poutavého vyprávění vznikla jednoduchá kostra jeho života. Udivila mě jeho nekonečná paměť, hluboká znalost faktů i značná dávka vypravěčské barvitosti. Zábavné a poučné historky nebraly konce. Každou minutu nahrávek bylo třeba do posledního slova přepsat, zařadit na časovou osu, porovnat s ostatními odpověďmi a ujistit se, že v kontextu dalších informací dávají smysl.

Po přestěhování do Prahy v září 2013 jsem si mohl Stinglovu společnost vychutnávat častěji. Vídali jsme se se každý týden, jezdili na festivaly a přednášky, trávili celé dny v nádherně nekonečných debatách. Pokud se chci něco dozvědět, musím vzít auto, vyzvednout pana doktora doma a nejprve objet povinné pracovní kolečko – lékárna, potraviny, optika, kontrola pošty, banka, stánek s hotovým jídlem a restaurace. Při oblíbené svíčkové vždy byla jedinečná chvíle ulovit pár cenných odpovědí. Připadal jsem si často jako vnuk. Osobní soukromí si však stále střežil jako ostříž.

Až třeskutá zima roku 2014 způsobila, že odkryl jedno ze svých největších tajemství. Ve vile u Stinglů v pražských Strašnicích těsně před Vánocemi praskla voda. Pan doktor přijal nabídku pomoci. Naskytl se mi neuvěřitelný pohled na několik místností napěchovaných po strop cestovatelskými kufry a písemnostmi, o jejichž existenci nikdo nevěděl. Miloslav Stingl mi dal k dispozici to nejcennější a nejtajnější, co měl. Svůj desetitunový archiv, který si živelně budoval přes pětašedesát let. Opravdový poklad.

Nesmírně si vážím toho, že souhlasil, abych napsal jeho biografii právě já. Dlouho jsem nemohl pochopit, proč spisovatel, jež procestoval 150 zemí a jemuž vyšlo na světě přes 17 milionů výtisků knih, vložil tolik osobní důvěry právě do mých rukou. Celý projekt mě brzy naprosto pohltil. Co jsme nestihli probrat při více než 200 setkáních, vynahradili jsme si ve zhruba 1700 telefonátech.

Dlouhá léta jsem toužil napsat knihu o životě Miloslava Stingla, která svojí koncepcí bude první svého druhu. Biografii plnoustovek fotografií, malovaných ilustrací, přímých řečí a citací z knih, publikaci, jež překoná hranice svého žánru. Bez kompromisů. Uznávám, velmi neskromný cíl. Po více než 5500 hodinách náročné práce celého přípravného týmu vznikla výpravná biografie o 540 stranách, doplněná oboustrannou malovanou nástěnnou mapou světa, CD s rozhlasovými pořady, DVD s filmovými nahrávkami a kopií cestovního pasu s dobovými vízy.

Čtyři roky jsem se od pana doktora učil, jak být galantní, pilný, trpělivý, cílevědomý, pracovitý, skromný a především pokorný. Učitelem mi byl přítel, který vždy šel odhodlaně za svým snem a nikomu nedovolil, aby ho zastavil. Gentleman, který ve svých 86 letech inspiruje svým optimismem, energií a aktivitou všechny okolo a rozdává radost na potkání. Miloslav Stingl.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.