finance

Finanční poradna‌ – Pro syna vše

Tento příběh se přihodil paní Věře (68 let) z Prahy. Paní Věra by si mohla užívat spokojeného stáří a zaslouženého odpočinku, místo toho se jí honí hlavou myšlenky, které jí nedají spát. Pojďme ale pěkně od začátku. Paní Věra je sice vdaná, s manželem však nežije ve společné domácnosti. Společně mají čtyřicetiletého syna, který je původcem probdělých nocí paní Věry. Asi před 5 lety se syn svěřil svojí matce, že má stotisícové dluhy u různých osob a že je musí co nejrychleji zaplatit.

Paní Věra, která byla se synem velmi citově spjata, neváhala a požádala u banky o úvěr ve výši 200.000,- Kč. Jelikož je paní Věra pracující důchodkyně s celkovým příjmem 30.000,- Kč, banka jí úvěr bez problémů poskytla. Později se však ukázalo, že syn má závazků více a že jsou to dluhy u osob pohybujících se na hraně zákona. Aby paní Věra svého uchránila svého syna od možné fyzické újmy, rozhodla se, že si pro něj vezme další půjčku. Jelikož syn potřeboval dalších 400.000,- Kč a žádná banka paní Věře takto vysoký úvěr poskytnout nechtěla, napůjčovala si paní Věra tuto částku postupně u 5 bank. Banky úvěry paní Věře poskytly, protože její příjem byl dostatečný a neměla záznam v registrech neplatičů. Zpočátku nebyl se splácením problém, protože splátky hradil syn ze svého příjmu. Jenže poté syn onemocněl a zjistil, že nebude mít dostatek prostředků na úhradu všech splátek. Tak se jednoho dne stalo, že splátky zkrátka nezaplatil a paní Věře přišly záhy upomínky od věřitelů, protože za úvěry odpovídá, neboť smlouvy uzavírala ona. Aby se nedostala do problémů, dlužné splátky zaplatila. Tím se však velmi otřásl její rozpočet a padly na to i nějaké úspory. Doufala, že se taková situace nebude opakovat a že syn bude splátky nadále řádně splácet. Jenže syn po skončení pracovní neschopnosti dostal výpověď ze zaměstnání. Z odstupného zaplatil ještě dvě splátky, ale pak už neměl z čeho splácet, protože podpora v nezaměstnanosti mu sotva postačila na zaplacení nájmu.

Aby toho nebylo málo, musela paní Věra snížit svůj pracovní úvazek a tím došlo k poklesu i jejího příjmu. Už neměla příjem 30.000,- Kč ale jen 22.000,- Kč. Jelikož paní Věra věděla, že syn nebude splátky platit a ona nebude mít na úhradu všech splátek, začala si neuváženě brát další a další půjčky, jen aby měla na splátky úvěrů. Když už jí půjčku neposkytla banka, šla k nebankovním společnostem, a když jí ani tyto společnosti další úvěr neposkytly, začala si půjčovat menší částky přes internet a SMS. Paní Věra tak má nyní závazky u 25 věřitelů, objem měsíčních splátek dosahuje 70 000 Kč a její celkový dluh přesahuje 2 mil. Kč. Paní Věra již není pochopitelně schopna takové splátky splácet a je pod palbou upomínek a výhrůžek ze strany věřitelů a vymáhacích společností, kteří se neúprosně domáhají svých pohledávek, a je jen otázkou času, kdy jí u dveří zazvoní exekutor. Vzhledem k výši jejích závazků a narůstajícím úrokům nebude paní Věra schopna tyto dluhy splatit. Jedinou záchranou by mohlo být oddlužení (tzv. osobní bankrot), v současné době však paní Věra nemá dostatečný příjem, aby za dobu 5 let splatila alespoň 30% závazků, což je jednou z hlavních podmínek pro povolení oddlužení, takže jí nezbývá než splácet věřitelům podle svých možností a připravit se na exekuce. Do té doby, než její syn najde zaměstnání, aby mohl paní Věře přispívat na splátky v oddlužení, nedá se nic jiného dělat. Až sem tedy dovedla paní Věru láska ke svému synovi.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.