Filozof Konfucius prý nikdy nejedl nic bez toho, aby současně nepožil trošku zázvoru. Také anglická královna Alžběta I. měla slavný džbán sušeného zázvorového kořene, který používala k lepšímu trávení, celkovému zahřátí a oživení těla. Slavný lékař a botanik Pietro Andrea Mattioli o zázvoru ve svém Herbáři píše: Někteří se domnívají, že zázvor jest kořen pepře, ale v tom se znamenitě mýlí. Protož toto o něm každý věděti má, že zázvor jest obzvláštní strom, kterýž na větším díle v troglodytské a arabské zemi roste, též i v Indii a jeho koření odtud do Benátek a až k nám se dostává. Listí má třtinovité a kořen hrbovatý. Ranní zázvor v chuti od jiného jest rozdílný. Čas kopání kořene jest, když listy uvadnou, sic brzo zčerviví a zpráchniví. Břicho lehce měkčí, žaludku užitečný jest a dává se proti jedu. S fíky jedený zacpalosti otvírá. Kdo nemá chuti k jídlu, vezmi zázvoru, bílého pepře, učiň prach, přidej mízky kdoulové, octa a cukru, povař trochu a učiň lektvar, výborný jest. Vůně koření zanechává stopy v různých oblastech lidské činnosti a každé z nich dodá specifické aroma. Nejvýraznější je v kuchyni – dráždí nejen nos, ale i jazyk. Pozadu nezůstává ani v léčitelství, parfumérství, likérnictví či magii.
Zázvor v kuchyni
V asijských kuchyních je nenahraditelný. Je součástí různých směsí koření např. kari. Ostrá citrónová příchuť dotváří především pokrmy z masa a ryb. Nakládaný růžový zázvor, v Japonsku zvaný gari, se přidává do sushi. Příznačnou ostrou svěžest dodává pokrmům z mořských živočichů, pozvedá chuť fádních jídel, snižuje tučnost vydatných masitých pokrmů, jako je kachna nebo vepřové. Marinovaný zázvor se dobře hodí k citrusovým plodům, česneku, sojové omáčce a cibuli. U nás se často přidává do pekařských či cukrářských výrobků. Se zázvorem se také můžeme setkat v marmeládách, džemech a indickém čatní (chutney). Jeho ostrá chuť se hodí k mnoha druhům ovoce, jako jsou jablka, ananas či hrušky. Oblíbený je také zázvorový čaj, zázvorové pivo, víno nebo zázvorová limonáda.
Zázvorový olej
Používáme při přípravě čínských pokrmů. Čerstvý oddenek zázvoru nakrájíme na plátky, které v horkém oleji osmahneme dozlatova. Na litr oleje dáme asi 50 g sušeného zázvoru. Po vychladnutí olej scedíme a dále používáme podle předpisu.
Zázvorové víno
Lze snadno připravit vyluhováním nastrouhaného oloupaného čerstvého oddenku zázvoru v přírodním bílém vínu. Na 100 ml vína použijeme 5 g zázvoru.
Zázvorové perníčky
Na 30-40 perníčků potřebujeme 150 g medu, 90 g jemného hnědého cukru, 30 g másla, 375 g mouky, 2 lžíce mletého zázvoru, špetka mleté skořice, špetka mletého hřebíčku, špetka mletého kardamomu, 1 žloutek, 1 lžíce jedlé sody.
V pánvi smícháme med, cukr a máslo a zvolna zahříváme za stálého míchání, až se suroviny rozpustí. Odstavíme a necháme zchladnout. V misce smícháme dvě třetiny mouky, koření a žloutek s medovou směsí a dobře promícháme. V jedné lžíci vlažné vody rozpustíme sodu a přidáme do těsta. Pomalu přisypáváme zbývající mouku a vymícháme tuhé těsto. Vyválíme je na placku jeden centimetr tlustou a vykrájíme z ní perníčky. Na vymazaném plechu pečeme perníčky v troubě vyhřáté na 160 stupňů C – asi 10 – 12 minut. Po upečení je necháme vychladnout na mřížce.
Jak zázvor léčí
Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, pomáhá při nadýmání, plynatosti a jiným trávicím potížím, potlačuje příznaky spojené s nevolností v dopravních prostředcích. Při nachlazení pomáhá především díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci utišit svalové bolesti a bolesti kloubů. Snižuje srážlivost krve a v neposlední řadě působí jako afrodisiakum. Těhotné ženy by se měly velkých pravidelných dávek vyvarovat. Hřejivou vitaminovou bombou při nachlazení je zázvorový čaj.
Zázvorový čaj s medem
Litr vody, 2 lžičky nastrouhaného zázvoru (může se přidat podle chuti), 2 lžíce medu, šťáva z 1 citronu, 3 hřebíčky, svitek skořice na ozdobení, třtinový cukr (kdo chce na dochucení).
Kandovaný zázvor
Odstraňuje cestovní nevolnost a zlepšuje krevní oběh. Kandování zázvoru: 500g čerstvého zázvoru oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Dáme do kastrolku, zalijeme vodou, aby plátky byly zakryté a mírně povaříme do změknutí (asi 30 minut). Slijeme, zvážíme a dáme do kastrolu se stejným váhovým množstvím cukru a 3 lžícemi vody. Vaříme za častého míchání, dokud zázvor není průsvitný a voda se téměř neodpařila. Zmírníme oheň a za stálého míchání pokračujeme ve varu, dokud se všechna voda neodpaří. Plátky zázvoru obalíme v cukru a uložíme do dobře uzavřených sklenic.
Prohřívací mast se zázvorem
Je vědecky prokázáno, že zázvor uvolňuje mikrostahy svalů pleti, které příčiňují vznik vrásek. Tím působí jednak jako prevence vzniku nových a zároveň hloubkově vyhlazuje již existující vrásky. Prohřívá pokožku, čímž podporuje její správné prokrvení. Vypíná pleť a vrací jí přirozenou krásu a pružnost.
Uchování zázvoru
Čerstvý: Oddenky je nejvhodnější zabalit do papírového ubrousku, vložit do mikrotenového sáčku, dobře zavázat a uložit do chladničky, kde vydrží několik týdnů v čerstvém stavu.
Sušený: Uložený v dobře uzavřených nádobách na chladném, tmavém místě.
Naložený: V uzavřených sklenicích v chladničce.