Za všechno může nevhodná obuv. Já vím, říkejte ženám, aby si kupovaly pohodlné široké boty, ve kterých se nestlačí ani milimetr kůže. Vždyť úzké střevíčky, módní špičky a vysoké podpatky vypadají na noze tak elegantně. Ani mnohá z nás starších nemůže odolat. Kuřími oky trpí i muži. Na vině je často neprodyšná obuv, ve které nohy natékají. Problémy způsobuje i nepravidelná nebo žádná péče o nohy. Kůže na patách, malíčcích, palcích i mezi prsty rohovatí všude tam, kde tlačí na kosti. A pak se může stát, že zbytnělá a ztvrdlá kůže vytvoří střed, který špičkou, podobně jako špunt, směřuje dolů do podkoží. Tam se dotýká nervů a problém je na světě.
Kdo neví, co to kuří oko je, nemůže pochopit, jak taková maličkost člověka zdeptá. I malý krůček znamená utrpení. Zbavit se bolesti není přitom tak snadné. Pravda, v lékárně vám doporučí speciální náplasti, hojící krémy, kapky, ale léčba vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti.
Začněte máčením postižené nohy v co nejteplejší vodě, odumřelou kůži odstraňte pemzou a přiložte náplast s kyselinou salicylovou, případně použijte kapky. Teď by ale měli zbystřit diabetici. Vzhledem k tomu, že kyselina je agresivní, může při neopatrnosti dojít k poleptání okolní kůže a k vytvoření vředu, jehož hojení je pak ještě náročnější. Diabetikům se tedy doporučují jiné postupy. Například obklady postiženého místa plátkem cibule namočené v octě nebo citronovou kůrou s octem. Někdo nedá dopustit na citronovou šťávu se stroužkem česneku. Jedním obkladem ovšem domácí léčba nekončí. Musíte nohu máčet dál a obklady opakovat tak dlouho, až zjistíte, že ztvrdlá kůže změkla a vy ji můžete nůžkami, nožíkem nebo žiletkou snadno odstranit a špunt vydloubnout. Pokud se raději svěříte pedikérce, učiní v podstatě totéž.
Nepříjemné je, pokud rána zhnisá a objeví se krev. V takovém případě pomůže chirurg. Ale proč nechat vše dojít tak daleko, když potížím s kuřími oky lze předejít?
V létě a ve vhodném terénu se snažme chodit bosky a pořizujme si kvalitní pohodlnou obuv. Nejlépe z přírodních materiálů, které dovolí noze dýchat. Vůbec neuškodí, když obuv čas od času vydezinfikujete. Denně si vyměňte punčochy a ponožky, každý večer nohy omyjte, masírujte a natřete hydratačním krémem. Pravidelně odstraňujte ztvrdlou kůži – stačí tvrdý kartáček, pemza, speciální škrabka. Ruku na srdce: zatímco na nohách spočívá celodenní zátěž, odvděčujeme se jim menší pozorností než pleti na obličeji. Pak se nedivme, že kuří oka na nás vyčítavě hledí.