Foto © Adobe Stock

Kůže, která zlobí. Lupenka oplývá nekonečným množstvím mýtů

V poštovní schránce mi přistál pohled z Ostrožské Nové Vsi. Kamarádka psala: „Jsem tady v lázních, doufám, že mi pomůžou.“ Dost mě to překvapilo. Netušila jsem, že je nemocná. Stačil internetový klik a bylo jasno, sirné lázně rovná se lupenka.

Teď teprve mi došlo Janino nezvyklé chování z poslední doby. Přestala chodit do bazénu, při cvičení se stydlivě převlékala v koutě, nešla s námi do kina, a když už, tak se pořád ošívala v křesle. Vlastně už ani nevím, kdy naposledy jsem ji viděla oblečenou v jejích oblíbených kraťasech a tričku. Jana k lupence přišla až ve čtyřiapadesáti po klimakteriu.

Odhaduje se, že lupénkou – psoriázou – trpí v České republice až 300 tisíc lidí. Laické vysvětlení? Postiženým se splašil imunitní systém. Buňky zvané T-lymfocyty se dostaly do kůže, kde uvolňují zánětlivé látky. Zánět vede k nadměrné tvorbě nových kožních buněk, ty dramaticky rostou, nestačí zrohovatět a kůže na povrchu zčervená a začne se loupat. Zatímco normální kožní buňka zraje a na povrch se dostává za 28 dnů, u lupenky to zvládá za pouhé čtyři dny. Výsledkem je vysoce svědivá, loupající se kůže plná pupínků. Ne nadarmo dostala své pojmenování po řeckém slovu psora – svědění. Na pohled nic hezkého. Zpravidla se objevuje na loktech a kolenou, odtud se šíří na nohy, paže a záda, často bývá postižená i vlasová část, pokožka pod ochlupením, v tříslech, pod prsy. Někdy poškozuje i nehty. Jsou tuhé, zažloutlé, s drobnými jamkami, které připomínají dírky náprstku. Takřka u 40 procent pacientů s lupenkou se časem objeví i psoriatická artritida, což je zánět, který napadá klouby. Bolí, otékají, deformují se, může dojít k utržení vazů a šlach.

Lupenka patří k nemocem, které se přenášejí z generace na generaci. Je dědičná, což ovšem neznamená, že ji dostane každý, kdo ji jednou v rodině měl. Spouštěčem jsou častá virová onemocnění, hormonální změny jako už zmíněné klimakterium, stres, nesprávně užívané léky, obezita, cukrovka, dna, nezdravá výživa, nedostatek spánku či prudké změny teplot. Málokterá nemoc je ale opředena tolika mýty. Mnozí si myslí, že na vině je nedostatečná hygiena, že onemocnět se dá i kontaktem s takto postiženou osobou. Lidé se jich straní, často dojde k narušení partnerských vztahů a třeba i ke ztrátě zaměstnání. Což platí zejména o práci v potravinářském průmyslu, v restauracích a obchodech. Ačkoli mají hygienický průkaz a nejsou infekční, estetické hledisko rozhodne. Je to ale začarovaný kruh. Svědí nejen kůže, ale šrámy se dějí i na duši. Ztráta sebedůvěry, špatná nálada, deprese a sebevražedné sklony se u této choroby vyskytují dost často.

Lupenka patří k nemocem, které se přenášejí z generace na generaci. Je dědičná, což ovšem neznamená, že ji dostane každý, kdo ji jednou v rodině měl.

Medicína umí odlehčit. Mnohdy postačí lokální opatření, tedy potírání postižených míst léčivými krémy, mastmi, roztoky či pěnami. Většinou obsahují kortikoidy a vitamín D. Dříve se hojně používal i černouhelný dehet, který zmírňuje svědivost. Pokud se účinnost této formy léčby neosvědčí, přistupují lékaři k léčbě systémové, kde ke slovu přicházejí tablety a injekce. Úspěch slaví léčba biologická, která dokáže tlumit zánět už v počáteční fázi. Dobré výsledky má fototerapie, ozařování pokožky UVB složkou ultrafialových paprsků, dále fotobalneoterapie, kde se blahodárné ozařování kombinuje s koupelí se solemi z Mrtvého moře či výtažky z aloe vera. Je to ale běh na dlouhou trať, přičemž závodit může i pacient. Třeba změnou jídelníčku, v němž by měla převažovat zásaditá strava, ryby, rýže, ovesné vločky, krůtí a kuřecí maso, ořechy, avokádo, borůvky, lněné semínko, probiotika, čistá voda. Nejíst rajčata, ostrá a horká jídla, rafinovaný cukr, alkohol. Úlevu přináší koupel v teplé slané vodě, mydlení neparfemovanými mýdly a koupelovými oleji, jemné osušování a promazávání postižených míst, vzdušné, volné, bavlněné oblečení. Pro zlepšení psychiky udělá hodně jóga, meditace, pravidelné cvičení.

Jana se vrátila z lázní odpočatá, usměvavá a já jí mohla říci, že o její nemoci už vím a že není zač se stydět. Naopak. A kromě vlídného slova a pochopení jsem jí doporučila webovou stránku cistakuze.cz., kde jí v případě potřeby poradí a nasměrují k odborníkům.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.