O pár let míň… Trápí vás povadlá kůže a vrásky?

Máte-li mindrák z povislé pleti, jizviček, vrásek nebo chloupků, zajděte za odborníkem a nechte si poradit. Řešení jsou velice snadná, rychlá, nebolestivá, ale především velice účinná. Za nabyté sebevědomí to stojí stoprocentně.

„Na operaci víček jsem byla asi před šesti lety a jsem s tím pořád maximálně spokojená,“ říká Zuzana (58), která se nikdy žádnou jinou dermatologickou metodou zkrášlit nenechala. Pracuje jako učitelka ve školce, téměř vůbec se nelíčí, hravě na kole ujede i čtyřicet kilometrů, takže byste do ní vůbec neřekli, že se o takový zákrok bude zajímat nebo že jej dokonce podstoupí.

„O vylepšení víček jsem začala uvažovat, až když mi holky v práci začaly říkat, že vypadám smutně jako baset,“ popisuje Zuzka, která tehdy zašla pro radu za svou oční lékařkou na konzultaci. „Nejprve mi udělala test očí a vyšetření, zda mi víčka nezhoršují zrak,“ říká. Pokud by jí vadila, zákrok by hradila pojišťovna. Ona však na tom byla relativně dobře, test nevyšel o pár bodů, ale i tak se pro zákrok rozhodla. „Jedno oko mě stálo dva tisíce korun, tedy celkově čtyři tisíce. Kdybych s tím zašla na nějakou dermatologickou kliniku, bylo by to určitě o pár tisíc víc,“ říká Zuzana, která na operaci horních víček vidí jen samá pozitiva. „Za hodinu bylo po všem a mohla jsem jet s doprovodem hned domů. Dokonce jsem neměla ani modřiny.

Ačkoliv jsem o tom nikomu neřekla, všichni mě začali chválit, že mi to moc sluší a že vypadám mladší. A na otázku, zda by zákrok doporučila, říká jednoznačné ano. „Kdyby se mi to náhodou zase zhoršilo, půjdu na zákrok určitě znovu. Zvedlo mi to sebevědomí a jsem šťastná.“ Nakonec ale ještě dodává, že hlavní je zvýšit sebevědomí změnou myšlení. „K padesátinám jsem si chtěla nadělit operaci uší. Celý život jsem se za ně styděla, schovávala jsem je pod vlasy a vážně jsem z nich měla velký mindrák.

V padesáti jsme tedy sebrala odvahu udělat změnu. Ušní lékař mě od toho odrazoval, že to vůbec není potřeba. A když mi pak i má starší dcera řekla, že vypadám krásně, že je spousta modelek, které jsou slavné a mají ještě odstátější uši, moc mě to potěšilo, dodalo sebevědomí a nic jsem si tehdy na sobě „opravit“ nenechala. Od té doby nosím culík a už se za své uši nestydím.


Na www.plasticka-chirurgie.info najdete seznam zákroků, ošetřujících lékařů v celé České republice, jejich hodnocení, videa a oblíbené diskuse. Tady je výčet těch nejúčinnějších a nejoblíbenějších.

Botulotoxin a výplně

„Jsou stále nenahraditelné,“ říká primářka Marta Moidlová z kliniky Laser Plastic. „Několik vpichů jemnou jehličkou vás zbaví zamyšlené, zamračené či utrápené svislé rýhy mezi obočím u kořene nosu nebo horizontálních vrásek na čele, které můžou za váš stále udivený výraz.“ Zákrok je ambulantní, fyzicky i časově nenáročný a nevyžaduje žádnou přípravu. Účinek nastupuje obvykle do týdne a vydrží tři až šest měsíců. Pravidelným opakováním zákroku se stále prodlužuje délka efektu a řada lidí se dokonce svůj mračivý zlozvyk odnaučí. S tím, že botox a výplně patří mezi stálice, souhlasí i dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl.

„Botulotoxin se používá k omezení mimických vrásek zejména v horní polovině obličeje, výplně se používají na hlubší vrásky, například nosoretní. Dělají se za pomocí vstřebatelných materiálů vyrobených na bázi kyseliny hyaluronové, například Juvederm nebo Restylane,“ vysvětluje Wohlová, která dodává, že bolestivost je minimální a anestezie není potřeba. Po zhruba hodinu trvajícím zákroku můžete v klidu pokračovat ve svém denním programu.

Plazma lifting

Je to hit. Jak ale probíhá? Nejprve vám odeberou krev, ze které oddělí plazmu, jež se pak vpíchává do obličeje, ale i do krku, dekoltu nebo hřbetu rukou. Vůbec z toho nemusíte mít strach. Ošetření trvá od třiceti minut do hodiny (podle velikosti ošetřené oblasti) a mělo by se aplikovat ve třech dávkách, v intervalu od 14 do 20 dnů mezi jednotlivými sezeními. Pokud tento postup dodržíte, výsledek je pak vidět po dvou až třech týdnech a trvá až rok. „Plazma obsahuje krevní destičky, bílé krvinky a kmenové buňky, navíc tělu vlastní, které pokožku regenerují, a startují tak procesy omlazení zcela přirozenou cestou, vysvětluje lékařka Věra Terzijská, která plazmu někdy míchá i s kyselinou hyaluronovou pro ještě výraznější efekt.

Shrnutí? Podle odborníků z Asklepionu čeká procedury s vlastní plazmou velká budoucnost. Nejen v omlazení. V USA se díky používání vlastní plazmy při léčení diabetických nohou snížil dramaticky počet amputací.

Laser

Neinvazivní rejuvenační lasery a chemické peelingy se stále zlepšují. „Rejuvenace je velmi efektivní technika, která krásně vrací povadlé pleti ztracenou pružnost a pevnost, odstraní drobné vrásky a nerovnosti,“ říká primářka Moidlová. Laserové paprsky pronikají do hlubších vrstev kůže, do takzvané dermis, kde zesilují vazivová vlákna a stimulují buňky zvané fibroblasty k další produkci kolagenu. Tím kůži vlastně vypínají a vyhlazují zevnitř. Kromě toho se stáhnou póry a zjemní jizvičky. Jak dlouho zákrok trvá? „Je nenáročný, trvá asi 10‒15 minut. Kůže může být pouze krátkodobě lehce začervenalá a zvlněná,“ dodává Moidlová. Obvyklá jsou 3‒5 ošetření v intervalu tří až pěti týdnů. Tři zákroky postačí pro prevenci, pět je obvyklá kůra.

Lifting pomocí nití

Trápí-li vás povadlá kůže a větší vrásky, zkuste lifting pomocí vstřebatelných nití, což už je poněkud větší zákrok. „Nitě se aplikují dlouhou kanylou,“ vysvětluje Terzijská. „Mají po celém obvodu háčky, které se zafixují v podkoží. Ty pak stimulují tvorbu kolagenu a vytvoří jakousi kolagenovou kostru zpevňující povadající pokožku a kontury. Samotná aplikace netrvá déle než hodinu a provádí se v lokální anestezii, takže nebolí. A první viditelný úspěch zákroku je zhruba po týdnu, kdy odezní pooperační otoky. Po dvou až třech týdnech si toho všimne i okolí a efekt by měl vydržet dva roky.“

Tip: metodu je určitě vhodné kombinovat s výplněmi nebo ultrazvukovým liftingem. Výsledky pak budou ještě mnohem lepší.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.