Vyjadřujeme tím něco zanedbaného, ubohého, bídného, špinavého.I v době očkování a vysoké hygieny je svrab stále mezi námi. A jak ukazují statistiky, jeho výskyt se v posledních pěti letech zvyšuje.
Existuje dokonce „svrab mytých“. Varianta, která postihuje osoby s důkladnou péčí o tělo. Svrab lze v jejich případě diagnostikovat až v momentě, kdy je onemocnění v pokročilém stadiu. Za všechno může mrňavý, stěží půlmilimetrový roztoč, zvaný zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Samičky tohoto parazita se zavrtávají do svrchní zrohovatělé vrstvy kůže a v ní si vytvářejí chodbičky, do kterých ukládají svá vajíčka a výkaly. Jedna zákožka je schopna za svůj měsíc a půl dlouhý život naklást až 50 vajíček. Z nich se líhnou larvy, které žijí na povrchu kůže a během 18 až 23 dnů je na světě nová zákožka, která se bleskově opět zavrtá do kůže. Celý cyklus tak pokračuje dál. Z popsaného je zřejmé, že při kontaktu s nakaženou osobou je velmi pravděpodobné, že onemocnění se přenese na dalšího jedince. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se ročně nakazí kolem čtvrt milionu lidí, u nás jde o stovky. Lékaři mají povinnost každý nový případ nahlásit. Někteří lidé však své potíže tají, stydí se. Léčí se podomácku a nevědomky tak nemoc šíří dál.
Přenáší se i v rodině používáním stejných ručníků a ložního prádla. Zákožku si můžete přinést z nedostatečně vyčištěných oděvů ze sekond handů, z polstrovaných sedadel a madel v dopravních prostředcích, přivézt si ji můžete z exotické dovolené. Rozšiřuje se také sexuálním stykem. Vyskytuje se mezi bezdomovci, ale i na ubytovnách, noclehárnách, v hotelích, na studentských kolejích, v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech seniorů, zaznamenány jsou i případy v mateřských školách. Svrab totiž postihuje nejčastěji lidi starší 75 let a děti do 15 let. Zajímavé je zjištění, že je třetí nejčastější nemocí z povolání, což se týká zdravotníků a pečovatelek. Ti musí ve vlastním zájmu dbát na velmi přísná hygienická opatření.
Nemoc se projevuje úporným svěděním na místech, kde se zákožka cítí nejlépe. Což bývá v meziprstních prostorách, na zápěstí, v podpaží, kolem pupku, na hýždích i genitáliích. Svědění je nesnesitelné zvláště v noci, protože zákožka je nejvíce aktivní v teple. Pokud ji ale vystavíte teplotám nad 50 stupňů, zahyne. Zrovna tak skončí svůj život, když se 3 až 4 dny nedostane k dalšímu hostiteli. A z tohoto zjištění vyplývá i prevence. Denně prát ložní a osobní prádlo postiženého, žehlit napařovací žehličkou, napařit i matrace, vyvětrat je a nechat alespoň tři dny na slunci či mrazu. Jako účinné se ukázalo i uzavření oblečení včetně bot nemocného do plastových pytlů, pevně zavázat a nechat několik dní ležet. Zákožka nepřežije.
Záludnost tohoto onemocnění je i v tom, že tělo na napadení zákožkou reaguje alergickou reakcí. Mohou vám zduřit mízní uzliny, na kůži se objeví pupínky a uzle, odlupuje se kůže, u osob s oslabenou imunitou a u starých lidí se vytvářejí strupy, které nesvědí, ale jsou plné parazitů. Škrábáním si můžete do kůže nanést další infekci, kůže hnisá, bolí. A příjemná není ani léčba. Ti, kteří ji podstoupili, se shodují na tom, že nejvíce je třeba trpělivosti a důslednosti. Lékaři většinou doporučí mast Infectoscab. Před jejím použitím byste se měli pořádně napařit ve vaně, pak potřít každičký záhyb kůže a mast nechat účinkovat nejméně deset hodin bez omytí. Takto musíte postupovat několik dní. Pomáhají i sírové masti. Některým se osvědčila doma vyrobená mast s 20 procenty práškové síry, 40 procenty olivového oleje a 40 procenty vazelíny, namíchají vám ji i v lékárně. Jiní si vychvalují potření těla octem, slivovicí, tea tree olejem, výtažky z aloe vera, pokožku zklidňuje i rozmarýnový, hřebíčkový a pupalkový olej. Do stravy přidejte kvasnice, melasu, rostlinné oleje lisované za studena, sójové boby, slunečnicová semínka, česnek, celozrnné výrobky. Nepříjemné je, že svědění kůže často přetrvává i několik týdnů poté, co zákožku už v těle nemáte. Že to nepůsobí dobře na psychiku, netřeba zdůrazňovat. budeme mluvit o svrabu a neštovicích, tak už jen slovně, v přirovnáních.