Neslyším zlo. Rozšířená sluchová realita přichází

Sedím v rušné kavárně, na hlavě sluchátka a soustředěně ťukám do klávesnice notebooku. Do uší mi ale tentokrát nehraje oblíbená hudba ve snaze přehlušit hukot okolí. Algoritmy ve sluchátkách nežádoucí ruch odfiltrují, aniž by bylo nutné jej potlačit hlasitějším zvukem, může zavládnout naprosté ticho. Vítejte ve světě rozšířené sluchové reality.

Termíny jako rozšířená realita, virtuální realita či umělá inteligence létají vzduchem se zvyšující se frekvencí a technologie, na nichž jsou postaveny, mění svět jako mávnutím kouzelného proutku. Třeba taková rozšířená realita. Mluvíme o ní většinou v souvislosti se zrakovými vjemy. Do obrazu reality, kterou vidíme, dokáže vsadit digitálně vytvořenou vrstvu, například s informacemi o objektu, na který se právě díváme. Slibuje, že nebudeme odkázáni jen na naše omezené lidské možnosti. Možná si pamatujete, Google pustil před pár lety do světa brýle, které tohle všechno zprostředkují, ale ohlas trhu byl vlažný. Tak to další technologické firmy zkouší jinými cestami.

Ještě jsme si sice ani nestačili zvyknout na tradiční vizuální pojetí rozšířené reality, ale nevadí, na dveře klepe další nová realita a říká si Augmented Aural Reality neboli rozšířená sluchová realita. Výhoda je, že nepotřebujete nosit nic, na co bychom nebyli zvyklí, se sluchátky se promenuje kdekdo. Odborník na zvuk Michael Breidenbruecker do médií řekl: „Ucho je poslední mílí před mozkem. A kdokoliv, kdo tu poslední míli vlastní, je ve velmi mocné pozici.“ Takže závod nabírá na obrátkách. Představujeme zde několik běžců usilujících o prvenství.

Rozšířená sluchová realita nám servíruje jednu verzi světa, hlasité zvuky jsou ztišeny, nesouhlasné hlasy vypnuty.

Třeba sluchátka Nura dokážou přizpůsobit zvuk z okolí. Způsob, jakým slyšíme, se liší člověk od člověka. Tím, že sluchátka měří vibrace vnitřního ucha, jsou schopna zvuk, který slyšíme, ušít přímo na míru tomu, kdo poslouchá. Jednoduše pomáhají slyšícím slyšet. V roce 2016 jeho zakladatelé vybrali na Kickstarteru na jeho vývoj 1,3 milionu liber.

Stages, The Hero

Někteří jdou ale ještě dále. Společnost Stages vyvinula sluchátka The Hero. Nejenže dokážou zvuk odblokovat, ale umožňují naslouchat zvukům kolem nás zcela selektivně. Stačí si vybrat, ze kterého směru chcete zvuk poslouchat. Jejich vývojáři dokonce tvrdí, že sluchátka bude možné vytrénovat tak, aby rozpoznávala určitá slova, třeba když někdo řekne „s dovolením“ nebo se vás číšník zeptá na přání, a rozlišovat budou i jednotlivé hlasy. Jakmile odpovídající zvuk zaregistrují, umožní jeho průchod a minimalizují šanci, že neuslyšíte, když na vás někdo bude mluvit. A když zachytí známý hlas nebo slovo, jednoduše se přehodí do poslouchacího módu, aby vám neunikla žádná zásadní konverzace. Předstírat, že neslyším, když na mne někdo mluví, bude asi o poznání komplikovanější.

Doppler Labs ze San Franciska zase pracují na produktu Here One, podle některých jde o nejsofistikovanější sluchátka na světě. Pyšní se procesem, který jejich tvůrci nazývají adaptativní filtrování. Sluchátka dokážou filtrovat jednotlivé zvuky a dávat jim prioritu. Když máte potíže poslouchat svého kolegu, který popadesáté vypráví stejný vtip, můžete si jej buď zesílit, nebo zeslabit, podle toho, jak je ten vtip dobrý. S těmito sluchátky v uších se už prostě všichni všude uslyšíme, konec překřikování na koncertech, v restauracích či přeplněném metru.

Pomalu si zvykat na svět rozšířené sluchové reality můžete třeba s aplikací finsko-švédského startupu Zoundio, která je navržena pro potřeby budoucích kytarových mágů. Jmenuje se Amped a díky ní budou vaše začátečnické pokusy znít jako rajská hudba. Aplikace vezme zvuky, které vyloudíte a její algoritmy přidají potřebné akordy tak, aby se to dalo poslouchat. A k čemu to je vlastně dobré? Zakladatelé věří, že tak pomohou minimalizovat frustraci a nudu z pomalého učení hry na hudební nástroj a více lidí u toho vydrží. Prostě vaše produkce bude znít tak, jak si přejete a pozitivní motivace vás požene dál. Další podpora ega na úkor skutečného umu je totiž přesně to, co tento svět potřebuje.

A to není vše, lidé kolem rozšířené zvukové reality mají v rukávě nejedno překvapení. V blízké budoucnosti se údajně všichni poženou za jediným cílem. Tlumočení v reálném čase a bez tlumočníka. Newyorský Waverly Lab startup vybral na svůj projekt Pilot 3.5 milionu dolarů a loni pustil do světa designová naslouchátka i aplikaci, která vše zařídí. Momentálně pro 15 jazyků, čeština bez překvapení zatím chybí. Filmové fantazie o univerzálním tlumočníkovi nabývají reálných rozměrů. Teď už jen začít rozumět řeči zvířat.

Waverly Labs

Rozšířená zvuková realita nám samozřejmě může zásadně ozvláštnit život, ale nepropadejme iluzím. Jde i o velmi mocný komerční nástroj. Pro ty, co to povolí, budou mít obchodníci v nákupních centrech připravena sladká tajemství, která vám budou doslova a do písmene šeptat do ouška. Takže už nás nebudou rozptylovat věčně pípající mobily, zprávy mohou jít přímo ke zdroji. Svět kolem bude muset procházet přes další nastavený filtr.

Jak napsal Rowland Manthorpe pro Wired: „Poslouchání je demokratické, protože je ve většině případů pasivní, bere to, co je dáno. Rozšířená sluchová realita nám servíruje jednu verzi světa, hlasité zvuky jsou ztišeny, nesouhlasné hlasy vypnuty. Sociální média nás již dnes odřezávají od odlišných sociálních a politických názorů. Přenese rozšířená realita tento princip i do fyzického světa? Jako ty opičky, neslyším zlo, a až budou i pořádné brýle, nevidím zlo?“

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.