Pásový opar nenese své jméno od místa nejčastějšího výskytu – tedy od pasu. Drobné puchýřky se objevují na obličeji, krku, zádech, hrudníku, bedrech, v oblasti očí a dokonce i na genitáliích. Jsou vysety v pásech, v pruzích tak, jak pod kůží prochází nerv.
Jde o virové onemocnění herpes zoster. Infekce probíhá ve dvou fázích. První jsou ty známé plané neštovice. V dětském věku je snadno překonáte, uzdravíte se, ale virus z těla nezmizí. Přežívá v nervových uzlících podél páteřní míchy, a když přijde jeho čas, putuje podél nervových vláken. Na povrchu kůže se pak objevují už zmíněné puchýřky. Velmi pálí. Lidé, kteří pásovým oparem trpí, si stěžují na nesnesitelnou bodavou bolest, často se přidává bolest hlavy, malátnost, horečky. Může dojít i k celé řadě komplikací. Pokud si puchýř rozškrábnete, hrozí záněty, v těžších případech může být zánětem napadena rohovka oka, ucho, lícní nerv, někdy nemoc vyústí až v zánět mozku. Ve Velké Británii dlouhodobě sledovali sto tisíc pacientů s pásovým oparem. Zjistilo se, že tito lidé mají o 10 až 15 procent vyšší riziko infarktu a mozkové příhody. Naši lékaři uvádějí, že po sedmdesátém roce života je výskytem pásového oparu ohrožen každý druhý jedinec a komplikace se objevují po osmdesátém roce života u každého druhého pacienta. Nejsou to veselá zjištění, ale i s tím se dá bojovat a zákeřnost nemoci otupit.
Ke slovu teď přijdou rady, které mnohý z vás považuje za zbytečné omílání, ale řídíte se jimi? Posilujete imunitu zdravou stravou, pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním? Nezanedbáváte ani to nejbanálnější onemocnění – nachlazení, kašel, rýmu? Umíte odpočívat? Dostatečně spíte? Pokud můžete s klidným svědomím pravdivě odpovědět na všechny otázky ano, tak na vás ošklivý herpes nemá.
Když ale přece jen zaútočí, záleží na rychlé diagnostice. Nemoc se obvykle ohlásí lehkou bolestí hlavy, teplotou, únavou. Po výsevu prvních pupínků byste měli ihned vyhledat lékaře. Léky se musí nasadit nejpozději druhý či třetí den po prvních projevech na kůži. Jedná se o antivirotika, protizánětlivé masti a léky proti bolesti, lékař doporučí absolutní klid. Úlevu proti bolesti z pupínků, které se naplňují tekutinou a na dotek bolí, přináší, stejně jako u planých neštovic, tekutý pudr a zinková mast, která mokvající místa vysušuje. Mnozí si vyzkoušeli i přikládání kašičky z droždí a po zaschnutí boláků zvláčňování postiženého místa třezalkovým či pupalkovým olejem. Přenos rozvinutého pásového oparu na další lidi není možný, ovšem ti, co neměli plané neštovice a také těhotné ženy, by se měli styku s nakaženým jedincem vyhýbat. Nastávajícím maminkám hrozí poškození plodu.
Proti pásovému oparu existuje očkování. Je to teprve dva roky stará novinka a některé pojišťovny rády na vakcínu přispívají, protože náklady na léčení komplikací jsou vysoké a někdy i bez kýženého výsledku. Očkování je určeno pro lidi starší padesát let. Až do listopadu tohoto roku mohou například členové Klubu pevného zdraví Všeobecné zdravotní pojišťovny požádat o příspěvek až dva tisíce korun. Ti, co pásovým oparem v minulosti trpěli, dnes říkají, že by zaplatili jakoukoliv částku, kdyby věděli, jak nesnesitelně opar bolí.