I nepatrná piha či pigmentová skvrna se může zvrtnout v maligní melanom. Denně u nás na rakovinu kůže umírá jeden člověk. Ročně přibývá dalších 1300 nových pacientů, což za posledních třicet let představuje nárůst o 420 procent. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad padesát let věku, dále ti, kteří v dětství prodělali opakované spáleniny od slunce, dlouhodobě pracovali venku na přímém slunci, měli co do činění s chemií, často navštěvovali solária a také lidé, kteří patří k tzv. světlému fototypu. To jsou jedinci s bledou kůží a světlými vlasy. Mají málo pigmentového barviva – melaninu – a jsou tudíž velmi citliví na účinky slunečního záření. Svůj neblahý podíl nesou i změny v ozonové vrstvě. Není od věci pečlivě sledovat předpovědi a ve dnech, kdy je vrstva ozónu ztenčená, používat krémy s vysokým ochranným faktorem a nevystavovat se slunečním paprskům.
A jak to vlastně je s mateřskými znaménky? Mateřská se jim říká proto, že nás provázejí už od narození. Nebývají nebezpečná, ale to neznamená, že bychom si jich neměli všímat. Můžeme u nich zaznamenat tři stádia. Většinou jde o plochý, tmavě hnědý úvar, někdy se uprostřed vyklenuje nebo naopak propadá, třetí stadium představuje znaménko, které má rozbrázděný hrbolek. Pokud je nacházíme v místech, kde mohou být drážděna např. gumou od spodního prádla, je lepší nechat si je chirurgicky odstranit. Zpozornět bychom měli, když zjistíme, že znaménka začnou měnit barvu, tmavnou, zvětšují se nebo svědí. A také při objevení nových. Nejčastějším zhoubným kožním nádorem, je bazaliom, který se objevuje na kůži starších lidí. Další nádor, spinaliom, postihuje kromě kůže také rty, uši, tvář. Je to bledý či růžový vřídek, uzlík, který se zvětšuje, může i mokvat a krvácet. Jak dalece je nebezpečný a zda hrozí jeho přeměna v maligní, posoudí dermatolog. Ani ho nemusíte sami aktivně vyhledávat. V poslední době totiž přibývá akcí, kdy vám v rámci dnů prevence v mobilních poradnách přímo na ulicích kůži prohlédnou a doporučí jak dál. Každý měsíc byste měli věnovat chvilku na samovyšetření kůže podle jednoduchého testu. Stačí vám k němu prvních pět písmen abecedy a základní znalost angličtiny.
Pojďte si to projít. „A“ asymetrie. Všimněte si, zda jedna polovina znaménka není viditelně větší než druhá, „B“ border, ohraničení. Okraje znaménka by měly být zřetelné a ostré. „C“ color, barva. Každá změna barvy je podezřelá. „D“ diameter, průměr útvaru by neměl být větší než 6 mm, což je zhruba velikost gumy na konci obyčejné tužky. A konečně „E“ elevation, vyvýšení nebo naopak pokles pod úroveň kůže. Pokud k němu dojde náhle a rychle, signalizuje možný problém. Rakovina kůže patří k nejagresivnějším formám obávané nemoci. Možnost biologické léčby ve formě injekcí a infuzí, která míří cíleně na abnormální buňky a k posilování imunity, však přináší pacientům velkou naději k přežití.
Zmiňme se ještě o stařeckých pigmentových skvrnách, které se objevují na rukách, v obličeji, na hlavě. Udává se, že po šedesátém roce života je má devadesát procent seniorů. Strach z nich mít nemusíte, jen dámám se nelíbí. Jejich výskyt totiž neklamně prozrazuje věk. A někdy i zhoršenou činnost jater, takže jimi trpí i mnohem mladší. Zejména ti, co ve větší míře holdují cigaretám a alkoholu. Úplně je z kůže může odstranit pouze radikální chirurgický řez, ale k tomu se odhodlá málokdo. Dají se ale zesvětlit, a to škálou speciálních bělících krémů, které obsahují přírodní látky, jakými jsou např. výtažky z aloe vera nebo potoční řeřichy, vyzkoušet můžete účinky citronové šťávy či podmáslí. A protože vše, co se odehrává na povrchu kůže, je odezvou vnitřního dění v našem těle, jezte více mrkve, špenátu, květáku, dýní, mandlí, arašídů, pistáciových ořechů.
Co naplat, skvrna sem, skvrna tam, roky přibývají každému a kazit si kvůli takové maličkosti dobrou náladu netřeba. Zvlášť když pohoda, klid a úsměv jsou nejúčinnější prevencí neduhů stáří.