Foto © Stanislav Rada

Připravte se na jaro. Po zimě potřebuje organismus restartovat

Na jaře musíme posílit především játra a žlučník. Znamená to, že pomalu budeme ustupovat od hutných vývarů, krémových polévek, masa, sádla a zaměříme se víc na kyselé a zelené.

V trávě to svítí sněženkami, z hlíny se statečně derou hlavičky krokusů a pupeny zlatého deště slibují, že co nevidět puknou. Jaro je tady.
A my? Co je nám do jásotu sýkorek a kosáků, co je nám do sluníčka, které se snaží rozsvítit svět den ode dne o pár minut dříve? Vstáváme jak rozlámaní. Jsme neduživí, unavení, ospalí. Čím to? Jaro je energetická bomba a my nebýváme připraveni.

Zimu jsme přežili v přetopených místnostech, jedli, pili, hodovali, ven chodili sporadicky. Proč také, když každou chvílí řádí inverze a ulice dýchají smogem? A k tomu prskající, kýchající a kašlající okolí. Jen málokdo se tak ubránil viróze, chřipce či rýmě.

Teď ale jak z toho rychle ven? Jezte hodně čerstvých bylinek, petržele, pórku, pažitky, nevynechat – pokud seženete – chřest, medvědí česnek, růžičkovou kapustu, kvašenou zeleninu, špenát, salát, mrkev, klíčky. Z obilnin vyzkoušíme bulgur, kuskus, věrni zůstaneme luštěninám. A k tomu ryby a drůbež.

Vzpomeneme si také na to, jak naši předkové drželi před Velikonocemi čtyřicetidenní půst. Ne, že by nejedli vůbec (i když se jim přes zimu zásoby krutě ztenčily), ale maso bylo tabu. I v současnosti je půst, nebo to řekněme moderněji – očištění organizmu – doporučováno. V zimě se v našem těle vlivem škodlivin zvyšuje počet kyslíkových radikálů a na jejich zneškodnění už nemusí náš imunitní systém stačit, proto ho musíme posílit.

K očistě poslouží popíjení čaje z kopřiv nebo pití převařené vody se šťávou z citronu. Vitamín C je důležitým antioxidantem stejně jako beta karoten, vitamin E, vitamíny B1, B12, lecitin, koenzym Q 10. Vyzkoušejte užívání potravinových doplňků, které obsahují výtažky z bylinek na detox organismu. Podporují krevní a lymfatickou cirkulaci, čímž přispívají k výraznějšímu odstranění toxinů z těla a zvyšují imunitu. Je to kromě výše jmenované kopřivy dvoudomé i smetanka lékařská, juka, sedmikráska obecná, vilcacora. Třapatka nachová (Echinacea) a ženšen zas tělu pomáhají v tom, aby se lépe srovnalo s nepříznivými podmínkami zimy. S užíváním těchto adaptogenů bychom proto měli začínat už před příchodem jara. A pak jsou tady bylinky léčivé, jako jsou např. rakytník, kozlík lékařský, meduňka a výborná houba – hlíva ústřičná.

K očištění organismu poslouží i sauna. Pokud jste ji ale ještě nezkoušeli, poraďte se s lékařem. Pro lidi, kteří se léčí se srdcem, mají cukrovku, cévní problémy, vysoký krevní tlak a podobné potíže, není pobyt v sauně přínosný. Ostatní si mohou užívat, protože potem odchází z těla vše nedobré.

Psychika také nebývá zkraje jara v té nejlepší kondici. Proto je tak důležité umět si navodit příjemné pocity. Pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním, cvičením.

A důležitá rada na závěr? Překonávejte se, bojujte s vlastní leností, pohodlností. Ale všeho s mírou. Není nic špatného, když si po obědě na chvíli zdřímnete a teprve pak se budete věnovat některé z oblíbených aktivit. Vzdorovat jarní únavě za každou cenu se totiž nevyplácí, mohli byste si vypěstovat chronický únavový syndrom. Což je nemoc ne na jedno roční období, ale na celý rok a někdy i delší dobu. A to bych vám v  souvislosti s těšením se na nejkrásnější dny v roce rozhodně nepřála.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.