Těsně po válce se hrálo všude, přišla americká muzika, lidé pořád tancovali. V té době zkusil hrát na fagot, ale neměl k tomu předpoklady. Bydlel v činžáku v Nuslích vedle souseda, který měl havajskou kytaru a od rána do večera vyhrával La Palomu. Měl jsem velice hudební maminku, která mě požádala, abych s tím něco udělal, nebo se z toho zblázní. Zašel jsem tedy za jedním starým vojenským muzikantem a požádal ho, aby mi půjčil nějaký bombardón na vyplašení zběsilého kytaristy. Půjčil mi tubu a jak začal hrát, vypouštěl jsem z toho nástroje takové bubáky. A on přestal, vzpomíná Václav Hoza na svoje první vystoupení. Přes čtyřicet let pak učil mladé tubisty a jeho učebnice hry na tubu se používá na celém světě. Svět do jeho domácnosti přišel před několika měsíci prostřednictvím internetu. Propuklo u nás počítačové šílenství. Získali jsme domů starší notebook, jenže jsme neměli žádnou kuchařku, podle které bychom se to naučili obsluhovat. Pomáhali nám lidé z našeho okolí, manželka si jejich rady psala, ale nebylo to ono, protože každý radil něco jiného. Pak se k ní dostala nabídka absolvovat kurz Školičky internetu pro seniory, přihlásila se a od té doby s ní není k vydržení. Je v invalidním důchodu, ráno se probudí, zapne tu ďábelskou mašinu a věnuje se jí až šest hodin denně, říká. Sám kurz neabsolvoval, ačkoliv ženu doprovázel. Chce stát mimo moderní techniku. Zrušil jsem i mobil. Ještě když jsem učil, stávalo se, že mi na poslední chvíli student zavolal, že nemůže přijít na zkoušku. Byl jsem přísný učitel a tohle mě rozčilovalo. Tak jsem mobil zahodil. Když mě chce někdo sehnat, musí přeci vynaložit větší úsilí než já, může mi třeba zavolat na pevnou linku, doporučuje.
Raději hudba než internet
Hru na tubu studoval dlouholetý člen České filharmonie Václav Hoza na pražské konzervatoři. Ke svému osudovému nástroji se dostal v 19 letech. Nejdřív hrál na housle a na basu, tu ale musel kvůli úrazu prstu opustit.
Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.
Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90
Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90
Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.