Simone Signoret a Yves Montad: Láska s kompromisy

Bylo půl deváté večer, 19. dubna 1949, když ti dva na sebe narazili v restauraci La Colombe D’or v městečku Saint-Paul-de-Vence poblíž Nice. Simone tam byla se svým manželem, režisérem Yvem Allègretem, Montand večeřel s pianistou a kytaristou. V následujících čtyřech dnech se odehrálo cosi, pro co nenašla jiná slova než indiskrétní a nevratné.

Montand se vrátil druhý den do restaurace na oběd, večer jela za ním do Nice. Znovu se vrátil do Saint-Paul a ona se vydala na jeho koncert do Cannes. Nic se už nedalo zastavit. Allègretovi to řekla jako první.

Pojilo je šest let nelehkých začátků kariér obou a tříletá dcera Catherine. Věděla, jak velkou bolest způsobí jemu i lidem, s nimiž sdíleli soukromý i umělecký život. Ničilo ji, jak zoufale čeká na telefonát od Montanda z druhého konce Francie. „Dam, které navštěvovaly šatnu šansoniéra v odpoledních hodinách, poznal dost“, a tak jí dal ultimátum. Chtěl, aby s ním přijela žít, nebo se už neobtěžovala mu nikdy volat. Sbalila se a šla.

Měli tolik společného. Ambice, vášeň pro film, hudbu, umění vůbec. Dva levicoví intelektuálové s pestrým okruhem přátel, mj. mezi dělníky, komunisty. Doma i ve světě vystupovali jako angažovaní nestraníci. Její otec pocházel z židovské rodiny. Aby unikla pozornosti nacistů, změnila si jméno Kaminker na matčino Signoret. Po maturitě poskytovala soukromé jazykové hodiny, pracovala jako novinářka. Po okupaci Francie odešel otec do Anglie. Zapojil se do protiněmeckého odboje. Slýchala ho jen po rozhlasových linkách stanice Radio Brazzavill. Kvůli přivýdělku (živila matku a dva mladší bratry), se přihlásila do hereckého komparzu. Tak začínala budoucí hvězda francouzského filmu, tolikrát oceněná, mj. Oscarem v roce 1959 za Místo nahoře.

Yves vyrostl v Marseille. Rodiče uprchli z Itálie v roce 1921 před Mussoliniho režimem. V dospívání pomáhal sestře v holičství, kariéru začal v marseillském music-hallu. Atraktivního Itala s podmanivým hlasem objevila v roce 1944 Edith Piaf. Stala se jeho rádkyní a milenkou. To ona z něj udělala hvězdu. Než ho opustila. Vždy opakoval, že Edith vděčí za vše.

Se Simone žili v malém pařížském bytě. Catherine trávila dětství v rušném zákulisí divadla, doma za zpěvu Montanda a doprovodu jeho muzikantů. V roce 1954 si koupili dům v Autheuil-Authouillet, kam za nimi chodila spousta přátel. Simone Yvese doprovázela při turné po východní Evropě, do Británie, USA, i všude, kde filmoval. A statečně snášela jeho nevěry. Nedokázala ty slavné ženy nenávidět. Přitom románek s Marylin Monroe ji ve skutečnosti hluboce ranil. Sama se nikdy nepovažovala na krásnou, za sex symbol. Pro veřejnost tuto avantýru přešla slovy: „Jestli je Marylin zamilovaná do mého muže, dokazuje to, že má dobrý vkus.“

Zůstali spolu až do smrti Simone v roce 1985. Jediného potomka, syna Valentina, si Yves užil krátce. Měl ho se svou asistentkou Carole Amiel, s níž se oženil o dva roky později. Ve svých 70 letech, během filmového natáčení zemřel. Yves Montand a Simone Signoret jsou pochováni vedle sebe, na hřbitově Père Lachaise v Paříži.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.