Podiatrické vyšetření a podiatrie
Lékař nejdříve vyšetří nohy vleže, pak ve stoje, při chůzi, při zátěži a také na plantoskopu. To je pevná skleněná deska, pod níž je šikmo umístěné zrcadlo.Pacient si na desku stoupne bosou nohou a lékař vidí přesný otisk. Podle určitých parametrů pak může stanovit přesnou diagnózu. Tou však jeho péče nekončí, navrhne a nechá vyrobit speciální termoplastické vložky do bot, zhotovené přesně podle potřeby vaší nohy. Teprve pak se nohám i celému tělu uleví.
Podiatrie – neboli léčba lidských nohou – je zatím málo známý obor. Skoro se nedivím, že si ji lidé občas spletou s pediatrií a pro nemocné dítě chtějí radu od podiatrů. Ale to vše se už mění. Před devíti lety vznikla Česká podiatrická společnost, jejímiž členy jsou lékaři – ortopedové, dermatologové, chirurgové, ale také pedikéři a fyzioterapeuti. Pravidelně se školí a díky tomu se s některými převratnými novinkami v péči o nohy setkáte už i u nás. Například s pružnou šponou, která dokáže narovnat váš zarůstající nehet, nebo se silikonovými kolektory drobných ortopedických vad – třeba při vbočení palců. Šikovná pedikérka nebo i pedikér, protože i v tomto oboru se začínají prosazovat muži, umí nahradit poškozenou nehtovou ploténku průhledným materiálem, který poslouží do doby než pod ním doroste nehet nový. Také nehty napadené plísní umí vylepšit. Slouží k tomu jemné frézky, s jejichž pomocí se zasažené místo na nehtu obrousí. Zjistilo se, že devadesát procent nemocných mykózou nehtů nikdy nepřijde s tímto problémem k lékaři. Často jen z obavy, že nehet se bude muset strhnout. Přitom se tento bolestivý postup prakticky už vůbec nepoužívá. Nahradila ho léčba antimykotiky, což jsou léky, které si s plísněmi během dvou až tři měsíců poradí. I v tomto případě ale platí, že čím dříve člověk vyhledá odbornou pomoc, tím lépe. Zpozornět byste měli už v okamžiku, kdy pocítíte svědění mezi prsty. Pokud situaci neřešíte, začnou se vám časem deformovat nehty a ty pak při chůzi, stání či obouvání velmi bolí. Plísně hrozí zejména starším lidem a zvláště diabetikům a lidem s žilní, tepennou nebo mízní nedostatečností.
Jak o nohy pečovat?
Denní koupel je naprostou samozřejmostí, stejně jako častá výměna ponožek a punčoch. Udržujte své nohy stále v suchu, rozmáčená a propocená kůže je otevřenou branou pro plísňová onemocnění. Během koupele bychom si měli odstranit ztvrdlou kůži, nohy pak důkladně vysušit, zejména mezi prsty a pak dobře namazat. Pokud trpíte na popraskané paty, pak krém nechte působit přes celou noc, chce to silnější vrstvu a přes něj ponožku. Nezapomínejte na desinfekci obuvi, boty noste vzdušné, měňte je i několikrát za den. Důležitá je také výška podpatku, nechcete-li mít problémy s pokleslou klenbou nohy, noste boty s podpatky ne většími než tři centimetry. A protože je tady léto, využijte teplého počasí k rannímu brouzdání travou naboso. Všech 72 tisíc nervových zakončení, kterým je pokryto vaše chodidlo, bude zasaženo blahem a odmění se vám pohodou a zdravím.
Více informací na www.podiatrie.cz – nebo na www.vasenohy.cz.