Znáte šest příznaku závislosti na alkoholu?

Alkoholismus je nemoc, a je bohužel nevyléčitelná. Proto musí závislý s pitím úplně a navždy přestat. A pro nás ostatní platí, když už pít chceme a musíme, rozhodně s rozumem.

Alkohol je démon. Paní Andrea hrála od dvanácti let závodně volejbal, několikrát i reprezentovala Československo na závodech v zahraničí. S vrcholovým sportem skončila v pětatřiceti letech, když se jí narodil syn. Místo toho se vrhla na studium práv a ekonomie, které rychle a úspěšně dokončila. Hned po studiu začala pracovat ve velké firmě a po několika letech už byla ve vedoucí pozici. Zakázek přibývalo, peněz také.

Manželství se nevydařilo, a tak se po rozvodu starala o syna sama, věnovala se mu po škole a v noci pracovala, spala jen velmi málo. Dnes je syn dospělý. Pracovní den paní Andrey se skládá ze schůzek i pracovního oběda v luxusní restauraci. Už ráno si dává sklenici vína, k obědu dvě.

Alkohol dává člověku pocit, že je nejen plný energie, ale také odvážný a všeho schopen.

Když uzavírá zakázku, vždycky si se zákazníky připíjí. Večer je často na pracovní večeři, kde vypije láhev vína a nějaký tvrdý alkohol. Když přijede domů, pije dál, aby mohla usnout. Usíná tak ve dvě hodiny v noci, vstává v půl sedmé a ihned začíná pracovat. Dopoledne si dá jednu sklenici vína a s asistentkami sedí nad dokumenty, dokud zase nevyrazí na pracovní oběd.

Léčit se nechce, protože má pocit, že svůj stav zvládá. „Můj problém je, že nemohu vypnout. Celý život mi hlava běží na plné obrátky, potřebuji věci splnit a vrhnout se na něco dalšího. A vždycky jsem měla problémy s usínáním. Spravuji projekty za miliony, a tam je potřeba být pořád na telefonu, kdyby se něco dělo. Mám dobrý vztah se synem, ale jinak se věnuji jen práci. Syn mě často upozorňuje na to, že mám problém s alkoholem, ale já si nejsem jistá. Není to tak, že bych posedávala celé dny v hospodě. Prostě pracuji, oslavuji úspěch a večer mi alkohol pomáhá usnout. Mám sice nějaké zdravotní potíže, vysoký tlak, špatný žaludek a třes rukou, ale kdo ne?“

Co se děje, když pijeme

Alkohol je zajímavý tím, že vlastně napodobuje účinek mnoha drog. Podobně jako kokain vyvolává pocit nabuzení a vzrušení. Člověk si připadá více sexy, je agresivnější, akčnější. Současně ale působí jako některé zklidňující léky, například valium, snižuje úzkost a zábrany. Dává člověku pocit, že je nejen plný energie, ale také odvážný a všeho schopen. Dá se také říci, že alkohol napodobuje anestetika. Obzvláště ve velkém množství přerušuje spojení mezi myslí a tělem. To je ten stav, který nám umožní vypnout, zapomenou na to, co nás trápí a někdy zapomenout na několik hodin úplně, mít takzvané „okno“. Kdo by neměl chuť zapomenout na svoje starosti a cítit se atraktivní a sebevědomý?

Bohužel to není jen tak: při dlouhodobé konzumaci alkoholu nás čekají srdeční choroby, zvětšení srdce a jaterní onemocnění, hlavně cirhóza jater. U obou orgánů je potřeba poznamenat, že se bez nich nedá žít.

Když už je závislost tady, je možné vyhledat pomoc. Ale jako první je nutné uvědomit si, že mám problém, a musím mít sílu ten problém řešit.

Alkohol působí také na mozek. U pijáků se často vyskytuje cévní mozková příhoda. Celkově alkohol způsobuje při dlouhodobém pití větších dávek úbytek až dvaceti procent neuronů, a to hlavně v čelním laloku mozku. Právě tady sídlí centrum usuzování, uvažování, rozumu a vůle. Osobnost pijana postupně degraduje, člověk má častěji sklony k agresivitě, již není tolik společenský a příjemný a postupně se z něj stává konfliktní a málo zajímavá bytost.

Každoročně usmrtí víc lidí než tvrdé drogy. Podle pitevního registru loni na předávkování zemřelo 104 lidí. U 44 z nich byla smrt zapříčeněná drogami a těkavými látkami a 60 pak léky. Alkohol otrávil 133 osob a u dalších 682 lidí k úmrtí přispěl, a to třeba při nehodě či sebevraždě.

Za rizikové chování, které je závislostí a kdy se člověk bez alkoholu již neobejde, se považují tyto dávky: když muž vypije denně tři piva, šest decilitrů vína nebo tři sklenky tvrdého alkoholu. U žen jsou to pouze dvě piva, čtyři decilitry víny a dvě sklenky tvrdého alkoholu. V české republice takto konzumuje alkohol neuvěřitelných 640 tisíc lidí, to znamená skoro každý dvanáctý člověk.

Kdy zpozornět

MUDr. Karel Nešpor, přední odborník na léčbu závislosti, popisuje velmi stručně a jasně šest příznaků závislosti na alkoholu. Má-li člověk alespoň tři z nich v období jednoho roku, stal se na alkoholu závislým.

Mezi tyto příznaky patří bažení, to znamená touha po alkoholu, i když ho právě před sebou nevidíme. Dalším příznakem je zhoršení sebeovládání, výbušnost, těkavost. Důležitým třetím znakem je odvykací stav. Pokud se nějakou dobu nenapijeme, objeví se fyzické potíže, jako je bolest hlavy nebo třes rukou, tak jako v případě paní Andrey. Čtvrtým příznakem je zvyšování tolerance. Už toho musíme vypít trochu víc, aby nám to udělalo dobře. Pátým příznakem je zanedbávání zájmů. Kromě pití už člověku nezbývá čas na nic jiného. A v neposlední řadě: závislý člověk pokračuje v pití i v případě, že se tak vystavuje nepříznivým následkům, o kterých ví. Pije dál, i když ho rodina přemlouvá, aby toho nechal, nebo už má například první zdravotní potíže. Najde si nějaké vysvětlení, proč to jinak nejde.

Linka seniorů 800 200 007 je anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky. V provozu je každý den od 8 do 20 hodin. Obrátit se můžete také na e-mailovou poradnu: linkasenioru@elpida.cz

Co dělat

Když už je závislost tady, je možné vyhledat pomoc. Ale jako první je nutné uvědomit si, že mám problém, a musím mít sílu ten problém řešit. A to je většinou to nejtěžší. Všichni ho pijí, tak co je na něm špatného?

Podaří-li se člověku přiznat si, že takto dál nelze žít, může se léčit ambulantně. Dochází pravidelně k lékaři, psychiatrovi. Existují léky, které potlačují chuť na alkohol. Nutná je také terapie. Nejvíce totiž pomůže, když člověk zjistí, proč k závislosti došlo. Ve větších městech fungují setkání skupiny Anonymních alkoholiků. Další možností je hospitalizace ve specializovaném zařízení. Nasměrovat na správného odborníka může například praktický lékař nebo linka krizové pomoci, například naše Linka seniorů.

Poznámka: Osobní údaje v příběhu byly pozměněny tak, aby byla zachována plná anonymita.

 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.