Letos však všechna ta nádhera jako by ztratila lesk, alespoň tak se to paní Jarce zdálo. I za šera si už nebyla tak jistá. Onehdy málem upadla na chodníku, když si nevšimla obrubníku a udělala krok do prázdna. Že by se jí tolik zkazil zrak?
Vyšetření u očního lékaře její domněnku potvrdilo. Pětasedmdesátiletá Jarka, která celý život viděla jak ostříž – dosud nepotřebovala ani brýle na čtení – má věkem podmíněnou makulární degeneraci. Lékař to zjistil díky vyšetření na očním tomografu (OCT). Na veřejnosti se o tomto onemocnění sítnice oka příliš neví, a přitom postihuje každého šestého seniora.
Tři čtvrtiny veškerých informací a vjemů přijímáme zrakem.
Sítnice je na rozdíl třeba od rohovky, sklivce či čočky pro naše zrakové zdraví nenahraditelná. Je velmi citlivá na výživu. Té se jí dostává prostřednictvím cévnatky a Bruchovy membrány, které přivádějí do sítnice kyslík a živiny. Věkem, ale třeba i vinou vyčerpávajícího životního stylu se membrána mění a výživa už nestačí, sítnice se ztenčuje. Člověk pak hůře vidí za šera, barvy kolem ztrácejí na intenzitě, v zorném poli se objevují našedlá a prázdná místa. Přesně to, co zažívá paní Jarka. Stejně jako naprostá většina zjištěných případů trpí i ona tzv. suchou formou onemocnění. Ta ovšem může časem přejít do vlhké formy, kdy se na očním pozadí objevují novotvořené cévy, které propouštějí tekutinu do zadní části oka, vzniká otok a ten zhoršuje centrální vidění. Vše nakonec může skončit až úplnou ztrátou zraku. Nejhorší je, že změny na sítnici nijak nebolí, a pokud pacient nevěnuje prvotním příznakům pozornost, může dojít k nevratnému poškození.
Prevence? Vitalitu očí můžete podpořit vitaminem E, vše, co je zelené, vašim očím jen prospěje – špenát, brokolice, salát, zelí, prospěšné jsou i tablety s obsahem luteinu. Vyvarujte se UV záření, v létě si chraňte zrak slunečními brýlemi, nekuřte. Existuje jeden spolehlivý prostředek, jak si sami otestovat zdraví své sítnice – Amslerova mřížka. Můžete si ji stáhnout do počítače, případně ji získat u očního lékaře. Těm, které jsou otištěné v časopisech, moc nevěřte, nejsou stoprocentně spolehlivé, protože vinou tisku může dojít ke zkreslení. Jak s Amslerovou mřížkou pracovat? Uvidíte čtvercovou síť s bodem uprostřed, všechny čtverce jsou rovné. Zakryjte jedno oko a druhým fixujte centrální tečku. Pokud zjistíte, že se vám některé linie v mřížce kroutí či zdvojují, není vaše sítnice zcela v pořádku a bude dobré, když co nejdříve vyhledáte očního lékaře. I vlhká forma poškození sítnice se dá injekční aplikací léků přímo do oka zmírňovat, zpomalit.
Je dobré si uvědomit, že tři čtvrtiny veškerých informací a vjemů přijímáme zrakem. Bylo by škoda připravit se o všechny krásy světa jen vinou své liknavosti a zanedbávání pravidelné prevence.