kartaček

Zuby – naše perličky nad zlato

Ty hrůzné chvíle se mi vryly do paměti natolik, že i dnes, po tolika desítkách let, míjím onu budovu s výhledem na vltavský jez s chvěním. Vysvětlím: právě tady sídlilo zubní středisko, kam jsme pravidelně dvakrát do roka mířili se školní třídou. Vrtalo se, vrtalo a zase vrtalo. Nepříjemný zvuk bolestivé vrtačky pronikal do čekárny, kde vadla i ta nejdivočejší třídní kvítka. A také mám před očima plakátek s heslem: “Chci mít život celičký zoubky jako perličky”. Podařilo se?

Zřejmě ne. I přes školní prevenci trpí dnes 80 procent obyvatelstva nad 55 let parodontózou, 42 procent má částečnou a 16 procent úplnou náhradu chrupu. Možná, že zkušenost z dětství vedla k tomu, že jsme se vyhýbali zubařům jak čert kříži. Vrtačku jsme znali, ale veškeré znalosti zubní hygieny začínaly a končily poučením, že zuby se čistí dvakrát denně. Večer pro zdraví a ráno pro krásu.

Dokonalé čištění zubů má přitom rozhodující vliv na jejich kazivost. Na vině této nejčastější lidské choroby je měkká, takřka neviditelná vrstva, která pokrývá zuby a okraje dásní. Plak. V plaku se vyskytují bakterie, z nichž nejškodlivější je Streptococcus mutant. Produkuje kyselinu, která spolu s kyselinami, vznikajícími kvašením cukrů z potravy, vyvolává odvápnění skloviny. Zpočátku se projevuje nepatrnou bílou skvrnkou, časem ale dochází k rozpadu skloviny a zuboviny a vzniká kaz. V plaku se ale také usazují minerální látky ze slin a vytvářejí zubní kámen. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že zubní kámen zuby zpevní a uchrání. Kdepak! Zubní kámen dráždí dásně. Jak stárneme, dásně ustupují, odhalují se zubní krčky a zub je citlivý na teplo, chlad, sladké a kyselé. V prostorách mezi zuby a dásní vznikají tzv. choboty, kde se zvlášť dobře daří bakteriím – ty pak mají na svědomí nejen záněty dásní, parodontózu, vypadávání zubů, ale pronikají do krevního oběhu a zvyšují riziko celé řady nemocí. Infarktem počínaje, vysokým tlakem a cukrovkou konče. Proto je důraz na čištění zubů tak důležitý. Samočistící schopnost obstarávají v ústní dutině sliny. Starším lidem se ale vytvářejí poměrně málo, což je také důsledek působení různých léků, ale tvorbu slin můžeme podpořit žvýkačkami a bonbony bez cukru. Sliny samozřejmě nestačí, zasáhnout musí kartáček. Ideální je, vyčistit si zuby po každém jídle. Zvláště po konzumaci potravin, které zubům nesvědčí, což je například čokoláda, datle, fíky, banány, karamely, citrony, pomeranče, chipsy, oříšky. Ne, nebudeme tyto laskominy zatracovat, ale dodržujte velmi podstatnou zásadu. Po kyselém, sladkém nebo lepivém jídle si nečistěte zuby hned, ale zhruba až po půlhodině. Došlo by k poškození skloviny. Například i po napití se džusu z citrusových plodů si vypláchněte ústa vodou. A jaký kartáček zvolit? Senioři by měli používat kartáček s nejnižší tvrdostí, který neobrušuje. Pak ještě použijte mezizubní kartáček, vsadím se, že žasnete, co zbytků potravy se ještě objeví! Používání mezizubních kartáčků nebo dentálních nití by se mělo stát samozřejmou součástí denní hygieny. Dobrá jsou i párátka, která obsahují fluor. Ten ničí bakterie a posiluje sklovinu, která pak lépe odolává kyselinám a brání odvápňování zubů. Výborný na ustupující dásně je jednosvazkový kartáček, který dokonale vyčistí dásňový žlábek. Používá se také na zadní partie zubů, kam se v ústech tradičním kartáčkem dostáváte jen stěží. A ještě jednoho pomocníka na indikaci správně vyčištěných zubů mohu doporučit. Jsou to různé tablety a vody, které vám v ústech barevně označí místa, kde se stále ještě udržel zubní plak.

Mnohokrát za život jsem se setkala s názorem, že je lepší nechat si zuby zkazit a vytrhat, než chodit na stresující prohlídky u zubaře. Ti z vás, kteří už třetí zuby mají, jistě potvrdí, že není o co stát. Člověk si na ně těžko zvyká. U někoho vzniká dávivý efekt, jiný si stěžuje na prapodivnou chuť jídla, bolestivé otlaky dásní, dalšímu vyvolávají nadměrné slinění. Častým projevem je i to, že se vám se zubní protézou špatně mluví. Pomůže malý trénink ‒ časté mluvení a hlasité čtení! Odpovědný stomatolog vám věnuje maximální péči, pomůže nepříjemnosti „vychytat“ a poradí, jak o zubní náhradu pečovat. Existují čistící tablety, které umělé zuby dokonale očistí od bakterií, praktické jsou schránky se sítky, kam můžete zubní protézu uložit v čase, kdy ji nepotřebujete. Nezapomínejte ale na slova, která v ordinaci uslyšíte asi nejčastěji. Zubní protéza se musí používat, aby si na ni ústa zvykla.

Vítr, který vám v peněžence léčba nemocných zubů a jejich náhrada udělá, jen potvrzuje známou pravdu, že zdravé zuby mají hodnotu luxusního auta. Pamatujte na to. Pokud jim dáte náležitou péči, vydrží do pozdního věku.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.