
Zdraví v kuličce máku
Mák je prastarou kulturní plodinou. Nejstarší nálezy pocházejí ze švýcarských kolových staveb z mladší doby kamenné. Sumerové ho používali jako uspávací prostředek. Staří Řekové, Římané i Egypťané odhalili jeho blahodárný vliv na nervovou soustavu a účinky zmírňující bolesti.
První zmínka o máku u nás se dochovala ve výměnkové smlouvě oseckého kláštera z roku 1326. Mák má vysoké množství vápníku. Na 100 g máku připadá cca 1400 mg, to je třikrát více než v sýru a dvanáctkrát více než v mléce. Kromě vápníku obsahuje bílkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, vitamin E, železo, draslík, hořčík a fosfor. Vápník a hořčík tvoří nerozlučnou dvojici a spolu s vitaminem E, jako silným antioxidantem, blahodárně působí na lidský organizmus.
Maková semena obsahují až 60 % oleje, různé druhy kyselin a alkaloidů (morfin, kodein, papaverin), díky kterým se stal významnou surovinou pro farmaceutický průmysl a nelegálně jako zdroj opia k výrobě drog, zejména heroinu.
Uplatnění v léčitelství
Maková semena pomáhají předcházet osteoporóze, zubnímu kazu, karcinomu prsu, napomáhají ke zlepšení paměti, uvolňují svalové křeče a přispívají k léčbě dýchacích onemocnění. Pozitivně působí na svalovou a nervovou soustavu, na nespavost, brání stresu a tlumí bolesti hlavy.
Makový olej je vhodný na ekzémy, záněty kůže, výrazně pomáhá s lupenkou, regeneruje, hydratuje a zjemňuje pokožku a činí ji hebkou na dotek. Prospívá kostem, výživě vlasů a nehtů. Díky omega-3 a omega-6 mastným kyselinám se doporučuje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Užívá se také při stresu, depresích nebo při problémech s nespavostí.
Uplatnění v kosmetice
Mák má zázračné účinky na kvalitu pleti, nehtů i vlasů; působí pozitivně na jejich růst a podporuje jejich pevnost a pružnost. Díky vitaminu E pomáhá odolávat oxidačnímu stresu a udržuje tak naše mládí. Makové mléko můžeme použít do koupele, zvýší pH naší pokožky.
Uplatnění v kuchyni
Původní česká kuchyně se bez máku neobejde. Připravují se z něj náplně do buchet, koláčů, závinů a bábovek. Tradičně se používá na posyp nudlí, švestkových knedlíků, škubánků či bramborových šišek.
Ze semen se za studena lisuje olej. Je vynikající pro studenou kuchyni a je nejchutnějším z olejů. Stačí lžička do kaše a máte pocit, že jíte kaši plnou máku. Ke smažení se olej nehodí pro nízký bod zakouření. Z máku můžeme připravit také mléko. Je zásadotvorné a působí proti překyselení organismu. Navíc neobsahuje mléčný cukr laktózu a lze jím nahradit kravské mléko.
Makové mléko
100 g semínek, 850–1000 ml vody
Semínka propláchneme, zalijeme vodou a necháme přes noc stát v pokojové teplotě, aby se uvolnil tuk. Podle množství tekutiny určíme texturu makového mléka. S menším množstvím vody bude mléko husté a krémové. Odstátou vodu s mákem umixujeme do pěny a přecedíme přes jemné sítko do sklenice. Můžeme dochutit medem, třtinovým cukrem, javorovým sirupem, nebo z něj připravit kakao.
Makové mléko s datlemi
100 g máku, 400 ml vody, 6 sušených datlí, 15 g medu.
Mák namočíme na 4–8 hodin do vody a pak mixujeme tak dlouho, dokud tekutina nezíská mléčnou barvu. Poté přecedíme a v čistém mléce rozmixujeme datle a med. Mléko je výborné pro děti a pro ty, které trápí kazivost zubů či osteoporóza.
Makové kuličky se švestkami
100 g máku, 100 g sušených švestek, sušená vanilka, 30 g mandlí, 50 g rozinek, kokos.
Mák rozmixujeme se švestkami, sušenou vanilkou, mandlemi a rozinkami. Ze směsi utvoříme kuličku, kterou obalíme v kokosu, dáme do cukrářského košíčku a necháme v lednici odpočinout.
Banány s mákem
Banány oloupeme a nakrájíme na hrubší kolečka. Připravíme si neoslazený mletý mák a tekutý med. Banány dáme na talířek, zasypeme mákem a pokapeme medem.
Makovo-pomerančový dortík s čokoládovým krémem
200 g změklého másla, 200 g krupicového cukru, 3 celá vejce (o pokojové teplotě), 125 g hladké mouky, 125 g polohrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva, 2 velké pomeranče, 50 g makových zrníček (nemletých); na krém 100 ml smetany ke šlehání, 100 g hořké čokolády a 50 g másla; na ozdobu kůru z 2 pomerančů a 2 lžíce cukru.
Příprava krému: smetanu ohřejeme těsně pod bod varu, stáhneme plamen, přidáme nalámanou čokoládu a 50 g másla. Mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí a pak necháme vychladnout. Těsto: Máslo utřeme s cukrem. Z pomerančů vymačkáme šťávu. K máslu přidáme celá vejce a postupně do směsi zašleháme obě proseté mouky s práškem do pečiva. Pomalu přilijeme pomerančovou šťávu a nakonec vmícháme do těsta mák. Nalijeme do vymazané a vysypané formy a dáme péct na 45–50 minut do trouby na 180 stupňů. Kůru z omytých pomerančů nastrouháme najemno, smícháme s 2 dl vody a 2 lžícemi cukru. Povaříme asi 5 minut, scedíme a necháme oschnout na pečicím papíru. Upečený dortík po zchladnutí vyklopíme, potřeme vyšlehaným čokoládovým krémem a posypeme pomerančovou kůrou.
Maková kopýtka
500 g brambor vařených ve slupce (nastrouhat), 200 g másla, 200 g cukru moučky, 550 g hladké mouky, 2 vejce, 1 balení kypřícího prášku, špetka soli, kůra z 1 citronu.
Náplň: 200 ml mléka, 100 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 skořicový cukr, kůra z 1 citronu, 350 g mletého máku, 100 g švestkových povidel.
V hrnci smícháme mléko s cukry a citronovou kůrou a krátce povaříme, odstavíme z plotny, přidáme mletý mák a povidla, promícháme a nemáme zchladnout. Zpracované těsto rozdělíme na 3 části a každou rozválíme na pomoučněném vále na plát 30 x 40 cm. Každý plát potřeme 1/3 náplně, stočíme do rolády a rozkrájíme mokrým nožem na kousky, poté potřeme vejcem a pečeme dozlatova.
Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.
Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS ELPIDA 30 DMS ELPIDA 60 DMS ELPIDA 90
Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30 DMS TRV ELPIDA 60 DMS TRV ELPIDA 90
Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké. Děkujeme vám!
Další články

Příběh stáří

Obrana před falešnými zprávami? Nestůjte jen u jednoho kohoutku limonády

Moderní bastlíř nesedí doma. Využívá veřejné dílny

Skutečně nás přebytek peněz ničí, nebo si ho umíme užívat?

Štěstí, nejdůležitější téma

Martha Gellhornová a Ernest Hemingway

Kurkuma – zlatá bohyně

Světla a stíny lamp Věry Křesadlové