Jak vůni testovat?
Zkoušíte vůni většinou na zápěstí? Chce to jiné místo. Na zápěstí se totiž hodně potíme a tím pádem je tam velmi kyselé pH, které může celkový dojem nepříjemně ovlivnit a vůně parfému se tak zbytečně mění. Vůni ovlivní i kožený náramek hodinek nebo šperky. Pokud chcete parfém opravdu poznat, navoňte si jím předloktí, kde je kůže měkčí, jemnější a kde se méně potíte. Chcete-li zažít vůni tak, jak je cítit ve flakonu, nastříkejte si ji na oblečení, případně šálu. Tam vydrží mnohem déle.
Stává se vám, že při vybírání vůni necítíte nebo se neumíte rozhodnout? Buďto požádejte o vzoreček, nebo zkuste vyjít na čerstvý vzduch a projít se. Uvidíte, že venku budete mít víc jasno a rozhodování pak bude mnohem snažší.
Při výběru vůně moc nepřemýšlejte a řiďte se hlavně pocity. Maximálně se zkuste zamyslet, zda si nekupujete několikátou typově stejnou vůni. Nebojte se experimentovat. Nezapomínejte, že volba parfému musí být osobní, intimní volbou. Je to konverzace mezi vámi a parfémem.
Hranice mezi pánskými a dámskými vůněmi se poslední dobou hodně stírá a v obchodech je stále více a více tzv. unisexových vůní. Zkuste proto zapátrat i mezi nimi anebo – jste-li žena – vyberte si pánskou vůni. Pokud si ji dáte přímo na kůži, přidáte jí víc ženskosti a obohatíte ji o nový rozměr. A naopak.
Dejte si pozor na testery. Někdy v parfumériích bývají u světel, které hřejí, takže pak vůně voní úplně jinak, než by měla.
Nejlepší je jít na nákup hned po ránu, když není čich po celém dni unaven. Dobré je také nekupovat vůni ve stresu, nebo když jste nemocní. Před tím, než vyrazíte na nákup, je dobré nenanášet na ruce žádné vonné gely nebo krémy. Vůně by pak mohla mít na kůži jiný nádech.
Podle čeho vybírat?
Stále nevíte, podle jakého klíče vůni vybírat? Zkuste to podle oblíbeného parfuméra nebo oblíbených ingrediencí. Voní vám při pečení vanilka? Připomínají vám růže vaší zahrádku, nebo se díky vůni jasmínu v myšlenkách okamžitě teleportujete na svou první dovolenou? Jestliže si budete vybírat vůně podle ingrediencí, které vám jsou v běžném životě příjemné, nemůžete se splést. Tíhnete k růžovým vůním? Zkuste Roses de Chloe od Chloe připomínající kytici čerstvě natrhaných poupat nebo Rose Ikebana z řady Hermessence od Hermés (koupíte v pražském butiku Hermés). Vanilku najdete v Un Bois Vanille od Serge Lutens (koupíte v Douglas) nebo v oblíbené vůni Angel od Thierry Mugler. Zelený čaj je v toaletní vodě (jak už sám název napovídá) Green Tea od Elizabeth Arden a šťavnaté citrusy zase v L’Eau de Toilette od Carven, Ô de l’Orangerie od Lancôme nebo Neroli Portofino od Tom Ford (koupíte v Douglas).
Dalším klíčem k výběru vůně je příběh. Rose of no Man’s Land, jedna z posledních vůní značky Byredo (koupíte v Ingredients), vznikla například proto, aby zvýšila povědomí o organizaci Lékaři bez hranic. Část zisku z prodeje této vůně věnuje Byredo právě francouzské humanitární organizaci, která funguje již od roku 1971. Vůně vznikla jako pocta ošetřovatelkám, které za 1. světové války zachránily tisíce životů. „Růže ze země nikoho“, jak jim vojáci často přezdívali, jsou příběhem obětavosti a soucitu. A parfém Rose of no Man’s Land působí jako uklidňující balzám.
„Vzpomínal jsem na vůni jezírek, jasmínu, vlhkých kamenů, slivoní, kumkvatů a obřích bambusů,“ popisuje Jean-Claude Ellena tvorbu vůně Le Jardin de Monsieur Li od Hermés (koupíte v butiku Hermés). „Všechno to tam bylo, i kapři v nádržkách, kteří poklidně žijí do sta let. Keře sečuánského pepře byly stejně trnité jako růže a z listů se vinula citronová vůně. Zbývalo jen tuto novou zahradu zkomponovat. Zahradu, která v sobě nese všechny ostatní.“
Příběh vůně Colonia od italské značky Acqua di Parma se začal psát v roce 1916 v malém krámku s esenciálními oleji v Parmě, ve kterém Carlo Magnani, elegantní aristokrat s vytříbeným vkusem a potomek jedné z nejstarších a nejváženějších parmských rodin, vytvořil na svou dobu neobvykle svěží a moderní vůni, jež dokonale odrážela jeho životní styl. Tak vznikla Colonia, první italská kolínská, která byla předurčena k věčnému úspěchu. Její složení zůstalo nezměněno a i dnes, sto let od svého vzniku, její obliba u mužů i žen stále roste. V 30. letech minulého století byla Colonia vůní své doby. Právě v tomto období vznikl její minimalistický flakon s černým uzávěrem ve stylu art deca, ve kterém se prodává dodnes. Colonia se stala ikonou, která si v 50. letech získala celosvětový úspěch. Hollywoodští herci, které do Itálie zvali mistři italského filmu, objevili její vytříbenou vůni u krejčích, kteří obleky šité na míru před odevzdáním přestříkali právě Coloniou. Tato tradice unikátní vůni z Parmy propojila se světem zakázkového krejčovství a udělala z ní nepostradatelný doplněk gentlemana. V 60. letech se móda změnila, nicméně Colonia neztratila nic ze svého sex-appealu a i nadále přitahovala pozornost mezinárodní elity. V 90. letech značku koupili tři známí italští podnikatelé, vnesli do ní svěží vítr a dali vzniknout novodobým klasikám. No povězte, neláká vás si k těmto vůním přívonět a poznat je?
Co je to niche?
Značky označené slovíčkem „niche“ jsou velmi selektivní a od těch běžně dostupných se liší použitím přírodních ingrediencí nejvyšší dostupné kvality. Jejich distribuce je navíc v porovnání s klasickými parfémy velmi limitovaná. O tom, že niche značky zažívají boom, hovoří i fakt, že se začínají objevovat nejen v menších concept storech (například Ingredients nebo Madeleine – www.madeleine.cz), ale i ve větších kosmetických řetězcích, jako je Douglas, Sephora nebo Fann. „Vytvořili jsme oddělení Haute Parfumerie (www.hauteparfumerie.cz), protože jsme chtěli i mimopražským zákaznicím ukázat, že existují úplně jiné vůně, založené na čistě přírodních ingrediencích a dát jim možnost si je vyzkoušet i tam, kde si běžně kupují krémy nebo líčení,“ vysvětluje ředitel parfumerií Fann Radek Voňavka.
5 dámských klasik
#1 – N° 5, Chanel
#2 – Aromatics Elixir, Clinique
#3 – Shalimar, Guerlain
#4 – Poison, Dior
#5 – Opium, Yves Saint Laurent
5 pánských klasik
#1 – Eau Sauvage, Dior
#2 – Colonia, Acqua di Parma (koupíte v Ingredients, www.ingredients-store.cz)
#3 – Cool Water, Davidoff
#4 – Tuscan Leather, Tom Ford (koupíte v parfumériích Douglas)
#5 – Vetiver, Guerlain