Jak se kalí zrak

Docela jsem se vylekala. Před očima mi začaly plavat podivné tvary. Všelijaké nitky, chuchvalce, vlákna. Nejvíc se projevovaly při pohledu na bílou stránku knihy, pak mě rušily při práci na počítači, vadily při šití, kazily pohled na modrou oblohu… Tak to už asi i mně hrozí šedý zákal, řekla jsem si, vědoma toho, že kolem sedmdesátky už nějaký problém s očima mít musím, a objednala se k očnímu lékaři.

„Zákal ne, ale zákalky,“ konstatovala po důkladném vyšetření paní doktorka. A začala mi vysvětlovat, že se jedná o zákalky sklivce. Sklivec? O složení oka si toho ze školy už moc nepamatuji… „To je rosolovitá hmota, která vyplňuje zadní část oční koule,“ pokračovala paní doktorka. „S přibývajícím věkem se kolagenová vlákna ve sklivci srážejí, trhají a tyto útržky pak mění množství světla dopadající na sítnici. Nu, a to jsou právě ty tečky či vlákna, která pak vnímáte v zorném poli. Buďte klidná, není to nic, z čeho byste měla mít obavy. Jen v případě, že by zákalek začalo prudce přibývat, pak bychom museli zjistit, zda se nejedná o odchlípnutí sítnice nebo zvýšení nitroočního tlaku či nějaké jiné degenerativní onemocnění. A to jsem teď vyloučila.“

Ulevilo se mi. A to i po zjištění, že zákalkami trpí i mnohem mladší ročníky. To v případě, že sklivec je příliš namáhán, např. při krátkozrakosti nebo po nějaké infekční chorobě či úrazu.

Zákalky jsou sice neškodné, ale pro úplný klid v duši bychom si měli zapamatovat, že i pravidelné prohlídky u očního lékaře patří k péči o zdraví.

Názory na případné léčení zákalek nejsou ani mezi lékaři jednotné. Většinou se shodují na tom, že člověk si má na ně zvyknout. Nesoustřeďovat se na to, že je vidí. Potvrdilo se, že svou roli hraje i duševní zdraví. Pokud člověk není v dobré psychické kondici, žije ve stresu, zákalky přibývají a víc je také dotyčná osoba vnímá. Aby nevadily při pohledu na světlé plochy nebo např. při řízení auta, je dobré používat tmavé brýle. Pomáhají také kapky z bylinky, která se hojně vyskytuje na šumavských lukách a rašeliništích – ze světlíku lékařského. A je vhodné zařazovat do jídelníčku více potravin, které obsahují vitamín D – sýry, rostlinné tuky, máslo, cereálie, ryby, mléko. Existuje také možnost jak pohybem oka zákalky odsunout pryč. Jen si to zkuste: okem se dívejte ze strany na stranu a pak nahoru a dolů. Zákalka odpluje pryč a chvíli máte klid.

Někteří lékaři mají dobré zkušenosti s kapkami jodidu draselného a sodného. Jód urychluje látkovou výměnu ve sklivci a podporuje vstřebávání zákalků. A existuje také operativní řešení – vitrektomie. To se oko rozřízne a veškerý sklivec i se zákalky se z oka odstraní. Místo sklivce se do oka přidá tzv. Ringerův roztok. I ten se záhy vstřebá, protože oko si samo umí vyrobit vlastní nitrooční tkáňovou tekutinu. Operace není nutná, výsledky bývají dobré, ale pacient by měl vědět, že zákrok není zcela jednoduchý a v případě komplikací může hrozit ztráta zraku. Podobný problém může nastat i s odstraněním zákalek pomocí laseru. Tam musí chirurg pracovat s naprostou přesností, aby se oku spíš neublížilo, než pomohlo.

Zákalky jsou sice neškodné, ale pro úplný klid v duši bychom si měli zapamatovat, že i pravidelné prohlídky u očního lékaře patří k péči o zdraví.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.