Jak si kdo sedne, tak se zvedne

Zničehonic bolavá záda a trápení s namoženým zápěstím. Také se mi to stalo, když nás v bývalé firmě vybavili novými, „luxusnějšími“ židlemi. Až po úpravě sedadla, područek a pořízení podložky na podlahu se mi pohodlí vrátilo.

Vsedě trávíme příliš mnoho času. Není radno brát tuto naši nejčastější aktivitu na lehkou váhu. Je třeba být na pozoru, protože výsledné problémy se projevují pozvolna, nepozorovaně. Není posezení, jako posezení, a dobré posezení není samozřejmost!

  1. Sedněte si na židli zády co nejblíž k opěradlu.
  2. Nastavte výšku sedadla tak, aby chodidla ležela na podlaze, lýtka a stehna svírala pravý úhel a kolena byla na stejné úrovni nebo trochu níž než kyčle.
  3. Upravte úhel, který svírá opěradlo se sedadlem tak, aby byl zhruba 100‒110 stupňů.
  4. Nastavte výšku područek, aby byla ramena relaxovaná.
  5. Nekupujte sedací nábytek podle toho, jak se vám líbí, ale podle toho jak se vám na něm opravdu sedí.
  6. Nebojte se vyhodit gauč nebo křeslo, které máte už mnoho let a vlastně vám ani moc nevyhovuje. Vydejte se na obhlídku obchodů a zkuste najít něco, co vám bude vyhovovat víc.
  7. Věnujte svému tělu pozornost a sledujte, jak se vám sedí nebo leží.
  8. Učte se a hledejte, co je nového, zejména pokud už máte problémy s klouby nebo s páteří. Každá informace vám může ukázat novou cestu k řešení. Internet je v tomto smyslu opravdu úžasný nástroj.
  9. Buďte otevření novým věcem. Nebojte se faktu, že budete něco muset změnit, ať už je to váš návyk, nebo fyzická realita, jako je vybavení bytu. Pokud vám to ulehčí život, je to vždycky změna k dobrému.
  10. Nebojte se diskuse s partnerem nebo kamarádem. Druhý, nezávislý pozorovatel vás může upozornit na věci, kterých si nejste vědomi.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.