Obohaťte svůj život i po padesátce a vydejte se na poznávací zájezd

Podle výzkumu Eurobaromentru až 41 % Čechů ve věku 55+ se v roce 2015 vydalo alespoň jednou na zahraniční na dovolenou, která trvala více než 4 a méně než 13 dní. Z toho 86 % lidí v této věkové kategorii dalo přednost eurovíkendům, cestám za historií a kulturou, gastronomií i přírodou. Jen pouhých 23 % strávilo svou dovolenou primárně věnovanou slunění a koupání v moři. Většina z nich si také pořídila celé cestovní balíčky, které zahrnují ubytování, stravování, dopravu, průvodce a další doplňkové služby.

Poznání v krátkém čase

Čím jsme starší, říkáme si, že nemáme čas ztrácet čas. Důvodem, proč se lidé 55+ vydávají na organizované poznávací zájezdy je, že mohou v relativně krátkém čase dobře poznat konkrétní zemi, prostřednictvím zkušených průvodců. „Mnoho našich průvodců v dané zemi žije. Není pro ně problém se s našimi zákazníky v průběhu zájezdu podělit o osobní zážitky ze života a ukázat místa, která nejsou v programu či na turistické trase“, říká marketingová manažerka cestovní kanceláře FIRO-tour, Pavla Lukavská. Zejména zákazník, který nemá dokonalé zkušenosti s vyhledávání na internetu a je méně jazykově vybavený zkušeného a znalého průvodce ocení.

Bez stresu

Při organizovaných zájezdech mají lidé jistotu dovolené bez stresu, při které se akorát musí starat o to, aby na ně ráno nečekal plný autobus poznání chtivých spolucestujících. Přiznejme si to, čím jsme starší, tím jsme méně pružní. Rádi bychom poznávali nové věci, ale s novinkami a dobrodružstvím jsou spojené neočekávané situace, které je člověk nucen řešit. Na poznávacích zájezdech se takovými situacemi potkáme, nicméně, neřešíme je my. Máme průvodce, který se těmto výzvám umí postavit.

Mimo sezónu

Většina poznávacích zájezdů se koná na okraji sezóny. Charterové lety jsou méně obsazené koupání a slunění chtivými turisty s malými dětmi, kteří jezdí na dovolenou převážně v červenci a v srpnu. Turisté 55+ upřednostňují ostatní měsíce v roce. Bývá to zapříčiněno mnoha důvody jako například levnější nabídkou turistických služeb především ubytování, méně přeplněná turistická místa, časová nezávislost na letních prázdninách dětí. Čím jsme starší, hůře snášíme extrémní teploty a proto je fakt, že se poznávací zájezdy konájí mimo hlavní sezónu, přitažlivý sám o sobě.

Co cestovky nabízejí

Cestovní kanceláře dnes nabízejí vše, na co si jen vzpomenete. Mnohé z nich jsou ale zaměřené na mladé dobrodruhy a sportovní jedince. Je to skoro trend. Naštěstí, cestovní kanceláře s dlouhodobou tradicí mají stále co nabídnout zákazníkům, kteří vyžadují komfort, kvalitní služby a vyvážený ne příliš fyzicky náročný program. „Naše cestovní kancelář dělá poznávací zájezdy od roku 1990. V podstatě jsme se bohatou a kvalitní nabídkou poznávacích zájezdů odlišili od konkurence“, říká marketingová manažerka Pavla Lukavská a dodává: „Nabízíme poznávací zájezdy do 89 zemí. Létáme i jezdíme autokarem, děláme hvězdicové programy a nabízíme i jednolůžkové pokoje“. Často je také možné skombinovat poznávání s pobytem. Někdy přímo v rámci programu zájezdu, jindy tak, že skončí poznávací okruh a vy můžete zůstat v letovisku a užít si ještě před či posezónního sluníčka a poloprázdných pláží.

Za přírodou na Madeiru

Chcete si odpočinout od ruchu velkoměsta a poznávat především přírodní krásy? V tom případě se vydejte na Madeiru. Smaragdový ostrov, květinová zahrada, ostrov věčného jara, perla Atlantiku, i to jsou přívlastky pro Madeiru, malý portugalský ostrov o rozloze 741 km2, který se nachází tisíc kilometrů jihozápadně od Lisabonu, uprostřed Atlantického oceánu. Třetihorní les a turistické chodníky levadas, které vedou touto nedotknout přírodou. Členitá krajina plná vyhlídek, tropické ovoce i kytky všude kam se podíváte, lávová jezera ve kterých se můžete koupat, skvělé jídlo připravené z místních surovin a zapomenutelný trh ovoce, kytek a ryb Mercado dos Lavradores.

Za památkami do Andalusie

Nebo naopak toužíte poznávat historické památky a architekturu? Tak se vydejte do Andalusie. Jih Španělska je plný památek z období maurské nadvlády, která zde trvala až do roku 1492, kdy padla Granada, poslední maurský stát. Při tomto poznávacím zájezdě navštívíte Sevillu s největší gotickou katedrálou světa a hrobem Kryštofa Colomba, Córdobu s královským palácem Alcázar či Granadu s maurskou čtvrtí Albaícin, palácovým městem Alhambra i Královskou kaplí s hrobkami katolických králů. Navštívíte Gibraltar – britskou kolonii, odkud je výhled na Afriku a setkáte se s nejslavnějšími obyvateli opičkami makaků bezocasých, volně pobíhajícími po ulicích. Zájezd jde o pár dní prodloužit o pobyt v letovisku na Costa del Sol.

Méně známé eurovíkendy, Riga a Tallin

Už jste navštívili všechna velkoměsta na západ od České republiky? Znáte Paříž, Řím, Londýn i Barcelonu. Tak se pro změnu vydejte na východ a navštivte Rigu a Tallinn . V rámci zájezdu si prohlédnete lotyšskou Rigu s množstvím secesních památek, jejíž centrum je zapsáno na seznamu UNESCO i estonský Tallin, se starým městem a hradním vrcholem Tompea, dominikánským klášterem, pravoslavným kostelem Alexandra Něvského nebo zachovalými městskými hradbami a věžemi Tlustá Markéta a Dlouhý Hermann.

Na eurovíkendy i poznávací zájezdy dnes lidé jezdí často sami. Evropská města i země znají a zorientují se. Ale zaměstnanci cestovních kanceláří je znají ještě lépe. Jsou schopni nabídnout úzce specializované zájezdy. Třeba pro milovníky detektivek Putování Anglií – po stopách seriálu Vraždy v Midsomeru. Pro rodiče či prarodiče s dětmi Londýn plný kouzel Harryho Pottera. Pro fanoušky písničkáře, spisovatele, televizního moderátora a cestovatele Jana Buriana Grand tour Islandem s Janem Burianem.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.