Foto © Wikimedia

Peníze za srandu. Humor umí být výdělečnou branží, když se ví, jak na něj

Čtyřicet a půl vteřiny. Přesně za tak dlouho se před šesti lety vyprodalo comebackové vystoupení legendárních Monthy Python v londýnské O2 Areně. A tak komici namísto jednorázové show nakonec v patnáctitisícové hale vystoupili celkem desetkrát.

Terry Jones hravě splatil hypotéku vily poblíž londýnského Hampstead Heath a John Cleese měl z čeho hradit alimenty. Právě ekonomická stránka byla totiž podle Jonese hlavní motivací obnovení společného vystoupení. Asi nikdo nepochybuje, že i v tomto případě šlo o nadsázku, která byla komikům Monty Python vlastní. Dobře to ale ilustruje výnosnost byznysu se smíchem. Začátky přitom ani zdaleka nenaznačovaly pohádkové bohatství. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy BBC začala pouštět Monty Pythonův Létající cirkus, dostávali necelých 13 liber za odvysílanou minutu pořadu.

Kvalita one man komiků byla i u nás historicky na vysoké úrovni. Za první republiky byl králem těchto vystoupení Vlasta Burian.

I přes počáteční nedůvěru si do té doby neviděný styl improvizace a suchého humoru Monty Pythonů rychle našel svoje obecenstvo. Mít své diváky nebo posluchače je hlavní podmínka úspěchu ve hře „Jak vydělat na humoru“. Výhodou na rozdíl od jiných druhů podnikání je, že svoje komické schopnosti můžete bez újmy (minimálně té materiální) testovat na rodině, známých, kamarádech. A pokud vám nechybí sebevědomí, můžete své skeče směle pustit do světa online. Tady máte hned několik možností: buď si založte svůj blog nebo webovou stránku nebo začněte publikovat na sítích, jako jsou Twitter či Facebook. Jestli vám prostředí internetu nic neříká, zkuste své štěstí jako přispěvatel časopisů a novin. S určitou průpravou je pak možné psát i scénáře pro různé sitkomy. Svá vtipná hesla můžete prodávat na tričkách, samolepkách, hrncích.

Máte-li ambice dotáhnout to na šéfovskou židli a udržet si ji, smysl pro humor vám ve vašem snažení může výrazně pomoct.

Pro ty nejostřílenější je tu pak formát „stand-up comedy“ vystoupení. Což je vlastně jen jiné označení pro komické výstupy. Stand-up komik účinkuje ve stoje před publikem a mluví přímo na něj. Jde o jednu z nejnáročnějších forem. Nejčastěji se jedná o vyprávění příběhů a monologů, které autor prošpikovává krátkými vtipy „na posilněnou“. Kořeny stand-up comedy sahají na přelom 18. a 19. století do Anglie, kde vznikala varieté. Tady je dobré mít na paměti, že kvalita one man komiků byla i u nás historicky na vysoké úrovni. I když se jim říkalo jinak. Za první republiky byl králem těchto vystoupení Vlasta Burian, který jen za jediný večer stačil obejít pět kabaretů a posléze založil i vlastní divadlo. Výčet českých komiků, kteří svůj talent prodávali na jevišti, by ostatně vydal na samostatný článek. V současnosti nejlépe placený stand-up komik, americký herec Kevin Hart, má jen ze svých vystoupení na kontě 59 milionů amerických dolarů.

K tomu, abyste dokázali zpeněžit váš humoristický talent, nemusíte být ale kupodivu vždycky originální. Ukazuje to jasně případ Thaddeuse Kalinoskiho. Tomu se život převrátil naruby poté, co přišel o práci a opustila ho žena. Kalinoski se přestal holit a přibral devět kilo. Přátelé mu stále častěji říkali, že vypadá jako Alan, postava z dnes už kultovní komedie Pařba ve Vegas. Kalinoski si řekl, proč na svém vzhledu něco nevydělat a odjel do Vegas. Vzal svou roli ztřeštěného Alana vážně a začal se nechat najímat jako společník na večírcích. Dnes vydělává tisíc dolarů za noc.

Ellen DeGeneres. Foto ronpaulrevolt2008, Flickr.com.

Humor sám o sobě nemusí být předmětem vašeho podnikání, a i přesto se na něm dá založit kariéra a zbohatnout. Je všeobecně známý fakt, že humor umí zlepšit mentální a fyzickou kondici. To, co ale někoho může překvapit, je jeho zásluha na poli pracovních úspěchů. Podle odborníků totiž dokáže výrazně zlepšit vaše vůdčí schopnosti. Jinými slovy, máte-li ambice dotáhnout to na šéfovskou židli a udržet si ji, smysl pro humor vám ve vašem snažení může výrazně pomoct. Nehledě na staré známé heslo, které platí stejně dobře v běžném životě jako v práci: „S úsměvem jde všechno líp!“

Sedmero, proč je humor klíčem k pracovním úspěchům

  1. Lidé s vámi budou rádi pracovat. Buďte vtipní, ale svým humorem nikoho neurážejte.
  2. Bořič bariér. Humor sbližuje, pomáhá tak překlenovat případné bariéry mezi vámi a vaším nadřízeným.
  3. Ha + ha = aha! Humor je základem kreativního myšlení. Pomáhá lidem pracovat s jejich nápady a upozaďuje jejich pochybnosti, umožňuje se na nové úkoly a výzvy dívat jinými způsoby, o nichž by předtím třeba ani neuvažovali.
  4. Pomáhá budovat důvěru. I ten nejzarytější profesionál je také jenom člověk, když se nebude brát ve všem tak vážně. Četné studie ukazují, že lidé, kteří sdílejí zdravý, pozitivní smysl pro humor, jsou ostatním víc sympatičtí, a jsou dokonce považováni za důvěryhodnější. Smysl pro humor je navíc vnímán jako znak inteligence. To všechno dohromady je výborný základ pro budování dobrých vztahů v zaměstnání.
  5. Dokáže zlepšovat morálku. Lidé, kteří používají humor, bývají přístupnější. Čím přístupnější jste, zejména jako šéf, tím poctivější a otevřenější lidé kolem vás budou. A čím čestnější a otevřenější jednotlivci, tím úspěšnější a inovativnější bývají celé pracovní týmy.
  6. Učiní vás jedinečnými. Humor pomůže vaší práci nebo celé firmě vyniknout. Pokud chcete být jiní, jděte na to s humorem!
  7. Může zvýšit produktivitu práce. Humor vytváří pozitivní atmosféru, která podporuje interakci, přísun nových nápadů a pocit, že „nic není zakázáno“. To všechno vede k vyšší produktivitě.

Nejlépe placení stand-up komici (2019)

  1. Kevin Hart 59 mil. USD
  2. Jerry Seinfeld 41 mil. USD
  3. Jim Gaffigan 30 mil. USD
  4. Trevor Noah 28 mil. USD
  5. Sebastian Maniscalco 26 mil. USD
  6. Gabriel Iglesias 22 mil. USD
  7. Amy Schumer 21 mil. USD

Ellen DeGeneres − dvaašedesátiletá komička se jměním 330 milionů dolarů. Kromě produkování seriálů vydělává na svých stand-up speciálech. V roce 2018 uzavřela přelomovou dohodu s Netflixem; za její první stand-up speciál v posledních 15 letech inkasovala 20 milionů dolarů.

V žebříčku celosvětově nejvýdělečnějších komedií vede film Rychle a zběsile 7 z roku 2015, který dosud na tržbách vydělal 1 515 047 671 dolarů.

Humoristický román Miguela Cervantese, Don Quijot de la Mancha, je druhou celosvětově nejprodávanější knihou všech dob. Prodalo se přes 500 milionů kopií.

Mezi deseti nejvýdělečnějšími herci loňska byli hned dva komici. Šestou příčku obsadil Adam Sandler − 57 milionů dolarů; o dvě místa za ním skončil Will Smith − 35 milionů dolarů.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.