léky

Recept na papíře i elektronicky

Měly být nejvýraznější změnou v českém zdravotnictví pro rok 2018, ale jejich zavádění zůstalo někde na půl cestě. Co vlastně znamená zavedení e-receptu pro pacienty?

Od začátku letošního roku začalo být používání elektronických receptů pro lékaře povinné. Neznamená to však, že byste si pokaždé do ordinace museli brát tablet nebo chytrý telefon. I když se systém předepisování změnil, své léky dostanete. Záleží jen na vás, zda budete chtít využívat elektronickou preskripci léků, nebo zůstanete i nadále u „papíru“. Jen je lepší se předem připravit na menší nedorozumění, která mohou nastat. Současně totiž běží jak „starý“ systém předepisování léků, tak nový eRecept.

Povinnost přechodu na elektronické recepty není žádnou novinkou, která by náhle spadla z nebe. Už několik let bylo zřejmé, že tato změna přijde. „Elektronické předepisování léků zvyšuje bezpečnost, snižuje náklady a také byrokracii. Na této změně pracují všechny státy Evropské unie, nikdo je nemusí nutit, vědí samy, jak užitečné to je,“ vysvětluje Tomáš Cikrt, farmaceut a také šéfredaktor portálu Zdravotnickydenik.cz Podle něj není pravda, že by eRecept byl nepřipravený nebo zavedený na poslední chvíli. „Tento systém funguje velmi dobře. Česko se na změnu připravovalo několik let a všichni věděli, že eRecept bude povinný. Pouze se přestal odkládat termín jeho zavedení,“ dodává.

To, že eRecept funguje, potvrzují i údaje Ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo za leden roku 2018 předepsáno 4,4 miliónu receptů a vydáno pak 3,9 miliónu, tedy týdně je předepsán přibližně milion receptů. Z celkového počtu receptů v Česku je 80 % předepisováno v elektronické podobě. „První měsíc fungování ukázal, že systém funguje dobře, přihlášeni jsou téměř všichni lékaři a většina receptů v ČR se již předepisuje elektronicky,“ uvedl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Registrace v systému je sice pro všechny lékaře povinná, ale ne všichni ještě na eRecept plně přešli. V praxi to tak znamená, že se pacienti mohou setkat jak s eReceptem, tak s původními papírovými recepty. Ministerstvo zdravotnictví totiž oznámilo, že bude po celý rok tolerovat, když někteří z lékařů nedodrží svou povinnost a nepřihlásí se do systému elektronické preskripce léků.

Důležitý dvanáctimístný kód

Prakticky přechod na eRecept znamená, že k vydání léků, pokud je váš lékař součástí systému, nepotřebujete žádný papírový doklad. Lékař může pacientovi eRecept vystavit nejen v papírové podobě, ale také zaslat formou SMS, e-mailem nebo předat prostřednictvím webové a mobilní aplikace. Komunikace mezi lékařem, lékárnou a centrálním uložištěm dat probíhá elektronicky pomocí tzv. identifikátoru, což je dvanáctimístní kód složený z písmen a číslic.

Pokud si nově chcete vyzvedávat recepty pouze elektronicky, musíte učinit několik nezbytných kroků. Nejprve je nutné osobně zajít na místa Czech POINT, což jsou například obecní a městské úřady nebo pobočky České pošty, kde obdržíte přístupové údaje, které můžete používat i při komunikaci s dalšími systému státní správy. „Pro prohlížení svých receptů se pak pacient přihlásí stejným způsobem jako do elektronického bankovnictví. Přijde mu potvrzovací SMS. Uvidí, které recepty jsou nevydané, každý z nich si může rozkliknout pro detaily,“ vysvětluje Tomáš Cikrt.
Lékař má nyní díky eReceptu možnost ověřit, zda si lék pacient v lékárně skutečně vyzvedl, případně jaký lék mu byl vydán. Předepsat léky může i bez nutnosti být v ordinaci, je zde také možnost recept na dálku opravit či stornovat. Tedy recept na své pravidelně užívané léky můžete získat, aniž byste museli osobně navštívit ordinaci. Lékárníci pak podle Ministerstva zdravotnictví mají jistotu, že eRecept není možné zfalšovat, čímž se také sníží riziko záměny léků.

Chci „papír“ do ruky

Nástup eReceptu ale ještě neznamená, že nemůžete z ordinace odejít s papírovým dokladem, na který jste zvyklí. Pouze se tento dokument nově jmenuje „průvodka“ eReceptu. Tato průvodka se od doposud běžného receptu liší jen ve dvou věcech. Není na ní razítko a podpis lékaře, tyto údaje jsou potvrzeny elektronickým podpisem. Navíc je pak na dokumentu čárový kód, případně QR kód. „Nejvhodnější formou identifikátoru je papírová průvodka. Vidíte na ní údaje jako na papírovém receptu a zkrátí dobu výdeje léku oproti jiným formám ‒ SMS nebo e-mailu,“ doporučuje Česká lékárnická komora v desateru pro pacienty. Podle ní by pacienti měli využívat svého práva a žádat od lékaře papírovou průvodku.

Vlastní eRecept si pak můžete vybrat v jakékoliv lékárně. Lékař vás tak nesmí poslat do konkrétní lékárny, elektronický recept platí všude. Stejná je i platnost eReceptu, ta se nijak nemění od papírových receptů a je standardně 14 dní. Pokud však recept na léky byl vydán na pohotovosti, platí pouze jeden den, a jestliže máte od lékaře předepsána antibiotika, máte na jejich vyzvednutí pět dní.

Elektronický recept má ale své výjimky. Jestliže vám lékař předepíše léky při domácí návštěvě, vystaví vám běžný papírový recept. Také pokud potřebujete například opiáty či některé léky „na spaní“, i nadále si vyzvednete papírový recept „s modrým pruhem“, což znamená, že dostáváte léky, u nichž je velké riziko vzniku závislosti. „Zacházení s léky obsahujícími návykové látky, které lze předepisovat pouze na recept s modrým pruhem, je v lékárně přísně evidováno ve speciální knize určené pouze k tomuto účelu. Záznamy obsahují informace o každém příjmu a výdeji těchto přípravků,“ vysvětluje informační portál olecich.cz, který pro pacienty vytvořil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Interakce si musíte pohlídat

Elektronický recept bohužel v současné podobě neumožňuje sledovat lékové interakce. To znamená, že je na pacientech, aby se zajímali o to, zda se léky, které užívají, vzájemně negativně neovlivňují. Měli by o nich mluvit se svým lékařem a ideálně mít přehled o tom, jaké léky berou. Poradit mohou také v lékárně. „Pokud víme, že vydávaný lék má vysoký potenciál způsobit nežádoucí interakci, cíleně se pacienta vyptáváme, jaké další léky bere. Týká se to řady antidepresiv, antiepileptik či třeba statinů,“ vysvětluje farmaceutka Veronika Krajčová z lékárny Fakultní nemocnice v Motole. V případě podezření na to, že si předepsané léky „nebudou rozumět“ a hrozí poškození pacienta, by měl lékárník kontaktovat předepisujícího lékaře. „Farmaceut nemůže sám od sebe lék zaměnit za jiný, ale má možnost v případě pochybnosti vydání léku pozdržet,“ dodává.

Užitečným nástrojem je také online poradna Znám své léky, která umožňuje pacientům zkontrolovat si, zda jim nehrozí nežádoucí lékové interakce. Do formuláře stačí zadat správné názvy všech užívaných léků, včetně volně prodejných, a vyplnit svou e-mailovou adresu. Tento seznam pak zanalyzují odborníci a během několika dní obdržíte informaci, zda zadané léky jsou či nejsou ve vzájemné interakci a jakým bylinám a pokrmům byste se měli vyhnout.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.