Foto © Wikimedia Commons

Rýmovník. Přírodní zázrak, který bychom měli mít všichni doma

Stačí totiž vzít jeden lístek této nenápadné rostlinky do ruky, promnout ho mezi prsty, zblízka přičichnout a tím krásně protáhnout dýchací cesty.

Cítili jste někdy vůni meduňky, máty a mentolu dohromady? Toto příjemné a velmi jemné aroma vydechuje na pohled zcela nenápadná rostlinka milující teplo. Říká se jí také teplomilný rarášek nebo mexický eukalyptus či kubánské oregano. Její původní domovinou je Austrálie, odkud se rozšířila na další kontinenty. Rýmovník je jedlá léčivá bylina, kterou můžeme využít jako léčivku i koření a v neposlední řadě jako pokojovou rostlinu.

Využití v léčitelství

Z listů se uvolňuje vonná silice, stačí list promnout či zlomit a vůně zintenzivní. Při rýmě a nachlazení se doporučuje inhalovat aromatické látky z lístků rozlámaných v ruce. Astmatikům pomáhá, když se lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Rostlina je vhodná do ložnic, dětských pokojů i obýváků. Usnadňuje dýchání ve vytápěných místnostech. Bylina má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Odvar připravený z jednoho lístku čerstvě utrženého rýmovníku a 200 ml vody se používá při bolestech hlavy, horečce, rýmě, kašli, nachlazení, zánětu průdušek, ale i při vysokém krevním tlaku, žaludečních křečích, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech, střevní kolice, průjmu a je významným pomocníkem při otocích končetin. Výluh léčí drobné oděrky, spáleniny, záděry u nehtů a uvolňuje zduřelou nosní sliznici.

Sirup z rýmovníku

Uvolňuje nosní dutiny a mírní kašel. Užívá se i jako prevence. Je vynikající do čaje – např. při migréně nebo horečce. Můžeme si s ním osladit grog, punč nebo jej namazat na pečivo s máslem, přidat do jogurtu, na krupicovou kaši i na pravé české bramborové placky.

Potřebujete: 35 lístků rýmovníku, 1 pomeranč, 1 citron, 1 l vody, 1 kg cukru.

Jak na to: Citrusy oloupeme a nakrájíme na plátky. Přidáme listy rýmovníku a vše zalijeme litrem vroucí vody. Zatížíme a necháme 24–48 hodin louhovat. Do scezeného nálevu přidáme cukr a mírným varem svaříme na hustotu sirupu. Horký plníme do sklenic, zavíčkujeme a uchováme na chladném místě.

Mast z rýmovníku

Používejte k promazávání hrudníku při potížích s průduškami, k masážím chodidel při nachlazení, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních. Je vhodná i k promazávání vysušené kůže.

Potřebujete: 20 až 30 středních lístků rýmovníku, 200 g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový tuk).

Jak na to: Tuk rozehřejte a přidejte čerstvě natrhané lístky rýmovníku. Udržujte stálou teplotu a nechte asi dvě hodiny luhovat. Občas promíchejte. Pak odstavte, nechte vychladnout a na 24 hodin dejte do lednice. Druhý den znovu rozehřejte a postup zopakujte. Po zchladnutí přeceďte a mast slijte do připravených nádobek či skleniček. Skladujte v chladu.

Rýmovník jako přírodní repelent

Odpuzuje komáry, mouchy a další obtížný hmyz, a tak je vhodné pěstovat ho i na balkoně. Jde o druh rýmovníku Plectranthuscaninus. Můžete jej napíchat i mezi letničky za okno. Jeho vůni nesnášejí také psi a kočky.

Potřebujete: 1 hrnek lístků rýmovníku, 1/2 litru vody, 1 lžíci bílého vinného octa.

Jak na to: V rendlíku svaříme vodu, odstavíme a přisypeme rýmovník. Necháme louhovat do vychladnutí odvaru, nejlépe do druhého dne. Scedíme a přidáme ocet. Repelent uskladníme v ledničce a použijeme před každým výletem do přírody. Postříkáme zejména nohy.

Využití v kuchyni

Obecně lze rýmovník použít všude tam, kde se používá šalvěj. Nasekané listy se přidávají jako koření k jehněčímu, hovězímu nebo drůbežímu masu a především ke zvěřině. Je velice chutný v marinádě na grilování masa.

Čaj z rýmovníku

Potřebujete: 1 litr vroucí vody, 3 středně velké listy rýmovníku, 2–3 lžičky medu.

Jak na to: Listy rýmovníku omyjeme, natrháme na kousky, aby lépe uvolnily aroma a účinné silice. Poté zalijeme litrem vroucí vody a cca 7 až 10 minut louhujeme. Po zchladnutí přibližně na 70 stupňů přidáme 2–3 lžičky medu.

Meruňkový džem s rýmovníkem

Potřebujete: 1500 g meruněk, 600 g cukru (nebo stevie), 4 snítky rýmovníku, šťáva ze dvou citronů (nebo 2 lžičky kyseliny citronové).

Jak na to: Meruňky omyjeme, osušíme, vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Prosypeme cukrem a necháme chvíli stát. Pak směs zahříváme, trochu podlijeme vodou a přivedeme k varu. Přidáme nadrobno nasekaný rýmovník. Pokud chceme džem jen provonět, svážeme snítky bylinek nití, vložíme k ovoci, necháme krátce povařit a vyjmeme. Džem mícháme cca 20 až 25 minut. Nakonec vmícháme šťávu z citronu nebo 2 lžičky kyseliny citronové. Hotový džem nalijeme do teplých sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru. Necháme otočené přibližně hodinu.

Jahodovorybízové smoothie s rýmovníkem

Potřebujete: hrst černého rybízu, 2 hrsti jahod, 2 listy rýmovníku, 2 lžíce medu, 1/2 l vody.

Jak na to: Nejprve rozmixujeme rýmovník s vodou, potom přidáme rybíz, jahody a nakonec med.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.