Cigareta, kouř

Život s filtrem

Kouření a s ním spojená závislost na tabáku je nemoc. Většina kuřáků by si přála přestat kouřit. Proč nepřestanou? Odpověď je jednoduchá – jsou závislí.

Vykouříte více než deset cigaret denně a první si zapálíte nejpozději do hodiny po probuzení? Pak jste pravděpodobně fyzicky závislí. Když přestanete kouřit, objeví se abstinenční příznaky jako nutkavá touha zapálit si, nespavost, deprese, zácpa, zvýšená chuť k jídlu, špatné soustředění aj. Možná si říkáte, proč bych měl přestávat, kouřím třicet let krabičku denně, těžko mi to nějak prospěje. Ale to je omyl! Vždycky to má smysl. Ideální je samozřejmě přestat dříve, než se dostaví nějaká nemoc způsobená kouřením, říká MUDr. Eva Králíková, CSc., která se odvykáním kouření zabývá více než dvacet let. V lidském těle není jediný orgán, který by kouření nepostihovalo. Není to jen rakovina plic, chronické bronchitidy, ale i nemoci cév a s nimi spojené vyšší riziko mozkové mrtvice, infarktu myokardu a poškození ledvin. Kouření také výrazně zvyšuje riziko vzniku cukrovky druhého typu. U mužů dochází ke zhoršení potence a plodnosti. Přestat se vyplatí i když už nemocní jste. Při diagnostikované rakovině plic mají pacienti větší šanci na uzdravení, přestanou-li kouřit. V podstatě smrtelnou kombinací je kouření a radiační terapie. Bohužel až 60% kuřáků se po uzdravení z karcinomu plic do dvou let po operaci ke kouření vrátí, po infarktu dokonce do roka. Máme dokonce i pacienta po transplantaci srdce, který pořád kouří, říká doktorka Králíková. Většina kuřáků, kteří se rozhodnou přestat, se do toho pouští sama bez jakékoliv lékařské pomoci. Úspěšnost takového pokusu se pohybuje mezi dvěma až třemi procenty. Při léčbě závislosti na tabáku v některém ze specializovaných center je přitom úspěšnost vyléčení až 40%, vysvětluje doktorka Králíková, která v Centru léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky působí.

Jak se rodí návyk

Závislost má dvě složky – psychickou a fyzickou. Psychická vzniká po určité době, kdy si kuřák navykne zapalovat cigaretu v jistých situacích, vytvoří si kuřácké rituály –  cigárko ke kávě, na procházce se psem, s kolegy při pracovní pauze. Fyzickou závislost způsobuje nikotin, hlavní účinná látkou obsažená v tabákovém kouři. Nikotin se v plicích vstřebává do krevního oběhu a putuje do našeho mozku, kde dochází k chemické reakci, která u kuřáka vyvolá příjemný pocit. Závislost na nikotinu je podobná jako závislost na jiných návykových látkách. Změny v mozku vyvolané kouřením jsou nevratné, a tak i řadu let abstinující kuřák se po pouhé jediné cigaretě velmi pravděpodobně vrátí ke své závislosti.

Končím s cigaretou!

Chcete-li přestat kouřit, musíte si nejprve najít hlavní důvod. Mohou to být vaše plíce, srdce nebo manžel, děti, vnoučata, pes (i tomu svým kouřením škodíte) anebo si jen za ušetřené peníze chcete koupit něco pěkného. Pak si určete svůj den D, od kterého skoncujete s cigaretou. Vyhoďte všechny cigarety, popelníky, vyperte kouřem načichlé oblečení, záclony. Najděte si své náhradní řešení situací, které máte s cigaretou spojeny. U televize místo kouření upleťte svetr, vyluštěte křížovku, nebo se jděte na chvilku projít, skládejte puzzle, zaměstnejte ruce. Ale ne jídlem! Vyhýbejte se kuřáckému prostředí. Oznamte své rodině i přátelům, že odvykáte, jistě vás rádi podpoří nebo vám alespoň nebudou cigaretu nabízet. K léčbě fyzické závislosti – k potlačení abstinenčních příznaků je v lékárnách volně k prodeji náhradní nikotinová terapie – žvýkačky, pastilky, náplasti, inhalátor. Nejlépe ovšem uděláte, pokud navštívíte některé ze specializovaných center léčby závislosti na tabáku nebo svého praktického lékaře a poradíte se s nimi o léčbě, která bude pro vás nejvhodnější.

Center léčby závislosti na tabáku je v České republice šestnáct. Kontakty na ně naleznete na internetové adrese http://www.slzt.cz/centra-lecby či na bezplatné telefonické Lince pro odvykání kouření 844 600 500.

Kouřili a dokázali přestat

Bez cigarety jsem šťastná
Paní Drozdová – 63let, v důchodu

Nevěřila jsem, že přestanu. Myslela jsem si, že v mém věku to už nemá cenu, říká paní Drozdová s úsměvem. Trpěla neustále chronickými záněty průdušek, celé dny kašlala. První cigaretu si zapálila ve čtrnácti, když začala chodit na SŠ. Od té doby kouřila pravidelně. V partě ve škole to začalo, s kamarádkami jsme si chodily sednout na kafíčko, k tomu cigárko patřilo. Doma jsem si do osmnácti zapálit nemohla, vzpomíná. Když se vdala, kouřila jednu cigaretu za druhou jak doma, tak v práci. Postupně se dostala až na tři krabičky denně. Po téměř padesáti letech kouření začal být její zdravotní stav vážný. Šla na předoperační vyšetření a  rozhodla se přestat. Od té doby si nezapálila. Úspěšně abstinuje půl roku. Před operací zašla do Centra léčby závislosti na tabáku, bála se, že nemá dost silnou vůli na to, aby přestala sama. Strašně mi pomohlo, že mě paní doktorka Králíková vzala hned, jak jsem zavolala. Hrozně jsem se bála. Člověk musí mít důvod, proč chce přestat a tím mým byl špatný zdravotní stav. Před operací jsem si ještě dala dvě cigára před nemocnicí, pak už jsem nesměla ven – zamykalo se tam. Tak jsem přestala. Po operaci mi bylo tak zle, že mě ani nenapadlo zapálit si. Po návratu z nemocnice dostala chuť na cigaretu několikrát, ale její motivace byla silnější. Koupila si tedy nikotinové pastilky, které stále užívá.
Jsem strašně šťastná, že jsem to dokázala! I moje rodina má z toho radost, hlavně naši mladí synové s rodinou. Oni nekouří, díky mně získali ke kouření přirozený odpor.

Kouření mu ovládalo život
Anatol Malijevský – 65let, profesor na  VŠCHT

Začal kouřit až na vysoké škole. Nejdříve jen občas, když mu někdo ze spolužáků nabídl. Za zlom považuje okamžik, kdy si koupil svoji první krabičku. Postupně kouřil až 50 cigaret denně. Nyní se léčí v Centru léčby závislosti na tabáku. Užívá speciální léky, díky kterým mu cigarety přestávají chutnat. Zatím se mu podařilo stáhnout počet cigaret na deset denně a chce přestat úplně. Jeho hlavním důvodem je strach ze závislosti na cigaretách, které mu začaly ovládat život.

Přestali jsme společně
František Kos – 75 let, v důchodu

Jsem rád, že se mi to povedlo přestat, byla to otázka vůle, říká František Kos, který už dva roky úspěšně abstinuje. Začal kouřit postupně a pomalu, bydlel s o dost starším bratrem, od kterého vždycky loudil pár šluků. Postupně si na cigaretový kouř zvykl. V maturitním ročníku gymnázia byl už stabilním kuřákem. Na víc jak deset cigaret denně tehdy neměl. Časem však kouřil krabičku denně. V padesátých letech, kdy jsem začal kouřit, to byla móda – cigareta patřila do ruky. Gentleman bez cigarety nebyl gentleman, vzpomíná. Pro skoncování s kouřením měl dva důvody – zákazy kouření na veřejných místech a především zdravotní potíže jeho manželky. Bylo mi  jasné, že musíme přestat oba. Manželka byla také silná kuřačka. Tak jsme do toho šli spolu. Ve specializovaném centru jim byly doporučeny náplasti a žvýkačky. Nemůžu říct, že bych se od kouření oddělil zcela – chuť by byla, ale rozum brání a když vidím ty zastávky s poházenýma vajglama, mně starému kuřákovi je z toho špatně, říká.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.