Afty trápí až čtvrtinu populace

Afty udělají z jedlíka hladového, z mluvky němého a z pijana žíznivého. Trpí jimi až čtvrtina světové populace. Pravda, na malý, odporně bolavý puchýřek ještě nikdo neumřel. Ale těch deset dnů, než se obvykle zahojí, je často utrpením.

Jak k této svízeli přijdete? Někdy stačí, když si neopatrně skousnete ústní sliznici, když si ji spálíte příliš horkým jídlem, poraníte tvrdým zubním kartáčkem nebo se neopatrně píchnete jídelním příborem. Také špatně padnoucí zubní protéza či rovnátko nebo ostrá hrana ulomeného zubu mohou způsobit afty.

Kdo si okusuje nehty, cucá v puse tužku, šťourá se v zubech párátkem, může stoprocentně počítat s tím, že se dříve či později s aftou setká. Ne vždy je ale na vině nevhodná manipulace v ústní dutině. Afty se dělají lidem se sníženou imunitou, zvláště s nedostatkem vitamínu B a C. V úvahu přicházejí i genetické předpoklady a hlavně únava, vyčerpání organismu, stres. Potvrzeny jsou také afty u lidí, trpících alergií na lepek. Zánět ústní dutiny v podobě vřídků si můžete přivodit také špatně omytým ovocem a zeleninou, pitím piva ze špinavé sklenice, olíznutím neumytých prstů, kterými jste se dotýkali madla v autobuse nebo tramvaji či řídítka nákupního vozíku. I koupání v řece a rybníku, při kterém jste si nepatrně lokli vody, může způsobit afty. Tam všude se to hemží bakteriemi, které vašim ústům rozhodně neposlouží.

Jsou ale mezi námi lidé, kteří si s aftami nemusí dělat starosti. Jinými slovy – na afty netrpí. Uhádnete? Ano, jsou to ti bezzubí. Pevnější, lehce zrohovatělou sliznici mají také kuřáci.

Jak aftám předejít? Jako první pomoc zkuste cucat kostku ledu nebo hřebíček. Hodně lidí má dobrou zkušenost s bylinkovými výplachy jako je heřmánek, šalvěj, řepík, máta, fenykl, šťáva z borůvek či aloe vera. V lékárně nabízejí množství mastí, past, vodiček a gelů, které tyto ingredience obsahují.

Výtečným pomocníkem v boji proti aftám jsou vatové tyčinky na čištění uší. Nejeden postižený se svěřuje s tím, že stačí tyčinku namočit do slivovice, peroxidu vodíku či propolisu a přes bolest vřídek pořádně vydrhnout. Úleva je prý okamžitá. Jemnějším způsobem je výplach roztokem jedlé sody. Stačí malá lžička na jednu deci vody. Pokud ale na afty trpíte opakovaně a vždy se jedná o rozsáhlé poškození sliznice, je lépe, když se svěříte stomatologovi. Pomocí laseru vás může trápení zbavit a ošetřit sliznici tak, aby v ní nezůstaly žádné trhliny.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.