Foto © Petr Lebeda

“Chci, aby věděla, jaký mají demontrace smysl,” říká Mikuláš Minář o dopisu babičce.

Proč demonstruji? Vedoucí osobnost spolku Milion Chvilek pro demokracii Mikuláš Minář vysvětluje babičce, proč se pustil do organizování největších protestů od sametové revoluce v roce 1989.

Milá babi,

nelíbí se mi, kam se naše země pod současnou vládou ubírá. Dobře vím, že demokracie má své chyby – vždyť je tvořena lidmi. Za posledních třicet let se mnohé povedlo, i když pro lidi je přirozenější spíš nadávat na to, co nefunguje. Ale k věci.

Proč jsem se pustil do organizování demonstrací? Současná vláda v čele s panem Babišem byla sice demokraticky zvolena, ale chová se tak, že to demokracii ohrožuje. Jako premiér zneužívá pan Babiš politickou moc pro vlastní byznysové zájmy. Vedle toho si koupil média a ovlivňuje veřejné mínění. Každý ví, že by chtěl vést stát jako firmu. Firma ale slouží především svému šéfovi.

My jsme občané, kterým má vláda sloužit, ne žádní zaměstnanci.

V dubnu se stalo něco, co byla pro mnohé lidi včetně mě poslední kapka. Pohár trpělivosti přetekl a museli jsme jít demonstrovat. Chci totiž žít v normální zemi, kde budou pravidla platit pro každého, ať je to prezident, premiér, nebo poslední občan. Nechci žít v zemi, kde platí dvojí metr a kde mocní zneužívají moc pro sebe místo toho, aby sloužili občanům. Možná to tady takhle fungovalo dřív. Budiž. Teď ale dorůstá nová generace, která už to tolerovat nechce a která si uvědomila, že bez naší aktivity se nic nezmění.

Co nás konkrétně tak naštvalo? Když na jaře policie navrhla pana Babiše obžalovat z dotačního podvodu, vyměnil jako premiér pouhý den poté ministra spravedlnosti. Novou ministryní se stala Marie Benešová, která už dlouho říká, že pan Babiš je v tom nevinně a že se v naší zemi dá trestní stíhání objednat.

Tak co to je? Který člověk bude dál věřit ve spravedlnost pro každého? Kdo uvěří, že tato výměna nemá jeden jasný účel: zajistit, aby zůstal pan Babiš na svobodě? Tohle si prostě žádný politik nesmí dovolit.

Naštvalo to nejen mě, ale půlku republiky. Od dubna do června tohoto roku plnily desetitisíce, a nakonec dokonce statisíce lidí náměstí a návsi po celé České republice. 11. června se uskutečnila protestní setkání ve 313 obcích od Františkových Lázní po Jablunkov, od Krásné Lípy po Znojmo. 23. června se v Praze na Letenské pláni sešlo neuvěřitelných tři sta tisíc lidí. Něco takového Česká republika za posledních třicet let nezažila.

Samozřejmě jsou lidé, kteří to vidí jinak. Často panu Babišovi bezmezně věří. Nebo se ptají, kdo všechna ta shromáždění sponzoroval? Někteří mají strach, že protestující chtějí rozvrátit v naší zemi pořádek. Také slýchávám, že nic naplat, když pan Babiš vyhrál volby, tak si může dělat cokoliv!

Názor těchto lidí mě zajímá, i když s ním nesouhlasím. Chci mu však porozumět a pokusit se vysvětlit svůj pohled. Demokracie je diskuse a naslouchání. Nemůžeme na sebe jen útočit a posílat se do háje. Ať se každá strana pokusí nejdřív pochopit tu druhou a seznámí se s fakty. Tak to vidím já. Vím babi, že u Tebe s tím mohu počítat, ale znáš lidi.

Asi víš, že pan Babiš je trestně stíhaný. Pravděpodobně se dopustil dotačního podvodu ve výši 50 milionů (a možná i pár dalších věcí). Kauze se říká Čapí hnízdo, podle jména luxusního areálu, o kterém premiér několikrát lhal. V roce 2013 prohlašoval, že s Čapím hnízdem nemá nic společného a majitele nezná. O pár let později se prořekl, že „Čapí hnízdo je jeho nejlepší nápad“, a pak musel přiznat, že ho vlastní jeho rodina. Proč lhal o vlastníkovi? Protože si musel uvědomovat, že na 50milionovou dotaci z veřejných peněz neměl jako miliardář nárok, byla totiž určena pro malé žadatele. Takže problém jako Brno a ostuda i v Evropské unii.

Mikuláš Minář

Foto Petr Lebeda

Pan Babiš lidem nasliboval hory doly, hlavně to, že nebude jako dřívější politici. Teď se ukázalo, že je nejen stejní jako oni, ale v něčem ještě horší. Dřív totiž politici s průšvihem alespoň rezignovali. Uděláš chybu, ukáže se, že jsi lhal či podváděl, a končíš. Takový člověk nemá ve vedení státu co dělat. Pan Babiš se ale drží své funkce zuby nehty jako klíště, všechny okolo obviňuje ze spiknutí a sám ze sebe dělá oběť. Normální politici s průšvihem odstupují, zatímco on prohlašuje, že neodstoupí nikdy, ať se stane cokoliv.

Proto jsme demonstrovali. Požadovali jsme výměnu ministryně spravedlnosti Marie Benešové za někoho, kdo premiérovi nepůjde na ruku. Kdo na něm bude objektivně nezávislý. Když už je premiér trestně stíhaný (a nechce odstoupit a očistit se před soudem) a když už vyměňuje tak najednou ministra spravedlnosti (den poté, co ho policie navrhla obžalovat), měl by tam dát někoho férového, na kom se všichni shodnou, že nebude justici ohýbat a ovlivňovat. Ministr spravedlnosti totiž kdykoli může navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce. Pak už stačí dosadit toho správného člověka a celé trestní stíhání nakonec může spadnout pod stůl.

Není divu, že lidé nakonec začali požadovat i rezignaci premiéra Babiše. Měli toho dost.

Kdo to všechno platil? Shromáždění organizoval náš spolek, který se jmenuje Milion chvilek pro demokracii. Snažíme se hlídat, jestli pan Babiš plní své sliby, které dal občanům, a upozorňujeme na zneužívání moci. Naši petici za odstoupení pana Babiše podepsalo na stránkách www.milionchvilek.cz už 430 tisíc lidí!

Nemáme žádné peníze od státu ani od politiků. Všechny peníze na demonstrace poslaly tisíce drobných soukromých dárců, kteří se těch akcí sami účastnili. Stačí se podívat na transparentní bankovní účet.

Na internetu vůbec koluje spousta výmyslů, lží a pomluv. Týkají se i mojí osoby. Tak se toho nelekni, babi. Tuhle jsem se dočetl, že nosím žlutohnědé oblečení proto, že tím prý skrytě podporuji nacistickou NSDAP. Chápeš to? Smál jsem se tomu, až jsem se za břicho popadal, ale pak jsem zjistil, že i něčemu takovému lidé dokážou uvěřit. Snad proto, že mě neznají. Jinak by věděli, že mám tu barvu prostě rád a že mi jde k vlasům.

Někteří lidé nás také obviňují z toho, že nerespektujeme výsledky voleb. To není pravda. Pouze trváme na tom, že premiér České republiky si nemůže dělat cokoliv. Demokracie přece neznamená, že lidé jednou za čtyři roky hodí lístek do urny a pak už si zvolení politici mohou dělat naprosto cokoliv. Nemohou. Protestující nechtějí rozvrátit pořádek v naší zemi – naopak chtějí dát zemi do pořádku a říct, že ani premiér nemůže zneužívat moc ve svůj prospěch.

Výměnou za vyšší důchody a levnější jízdné si Babiš kupuje u voličů odpustky. Copak ale díky pár stovkám navíc nevadí, že premiér lže? Že zneužívá moc? Že ničí krajinu? Lže o své minulosti, že nebyl agent StB, přestože je spousta důkazů, že agentem byl. Potvrzují to jak historici, tak soudy. Veřejně lhal o Čapím hnízdu. Jednou dokonce křivě přísahal na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat média, která si koupil. A pak se ukázalo, že je ovlivňuje. Je možné takovému člověku věřit? Slíbí lidem první poslední, jak bude naše země rájem na zemi. Lidi mu to uvěří, ale málokdo si pak vzpomene, že sliby se rozplynuly jak pára nad hrncem.

Podtrženo sečteno. Pan Babiš této zemi neprospívá. Do politiky vstoupil proto, aby prospíval sám sobě a kase Agrofertu. Říkalo se – ten už krást nebude, už má dost. Houby. Kdo má moc, chce mít víc.

Možná máš na ty věci úplně jiný názor. Až se uvidíme, rád si ho poslechnu. Zajímají mě také názory Tvých přátel a známých – mohla bys je pro mě prosím zjistit? Můžeš jim také zkusit objasnit náš názor. Moc by mě zajímaly jejich reakce. Kdy by se Vám to s dědou hodilo, abych přijel? Myslíš, že by bylo možné udělat zase ten báječný rybízový koláč?

Opatruj se a pozdravuj dědu. Posílám pusu.

Mikuláš

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.