Diabetická neuropatie
Foto © Kaique Rocha

Diabetická neuropatie

Už je to nejméně půl roku, co se pan Josef pořádně nevyspal. Noc co noc ho budila pronikavá bolest v nohou. Brnění, pálení, někdy i křeče. Dlouhé minuty posedával na posteli, pak vstal, trochu se prošel, a když bylo lépe, ulehl, aby ho po chvíli bolest opět vyburcovala ze spánku. „Neměl bys to říci lékaři, to přece není normální!“ říkala mu manželka.

Normální nebylo ani to, že Josefa čím dál víc unavovala chůze. Přestal chodit na vycházky, i na pár kroků ve městě dal přednost autobusu či tramvaji. „Co naděláš, pětasedmdesátka pryč, to už patří ke stáří,“ vymlouval se. Kdyby jen věděl, že pokročilý věk nemá s jeho potížemi pranic společného. Zavinila je cukrovka, nemoc, kterou sice měl pod pravidelnou kontrolou, ale po letech vystrčila drápky v podobě závažné a pro pana Josefa neznámé komplikace s označením – diabetická neuropatie.

Určitou formou této nemoci trpí každý druhý diabetik. Jedná se o postižení nervů. Nejčastější neuropatii – periferní – dělíme na symetrickou či asymetrickou. Symetrická se projevuje občasnými křečemi, brněním a pálením v končetinách. Bolest zpravidla vystřeluje od palce nohy směrem nahoru a typicky propuká v noci. Dochází také ke zmenšené citlivosti v rukou i nohách, postupně se horší koordinace pohybů, začínají problémy s udržením rovnováhy, chůze je nejistá. Kůže končetin je suchá, tenká až průsvitná. Sebemenší zranění se těžko hojí, mokvá a často vede k vytvoření vředu. Asymetrická neuropatie postihuje svalstvo pánevního pletence a stehen, bolest se projevuje v hýždích a stehnech. Dotyčný má problém se vstáváním ze sedu a při chůzi po schodech. Může také dojít k postižení lícních nervů a častým doprovodným projevem je i syndrom karpálního tunelu.

Kromě periferní znají lékaři i neuropatii autonomní. Tou jsou postiženy nervy vegetativní, které ovlivňují svaly vnitřních orgánů. Projevuje se například poruchami srdeční frekvence či špatnou regulací krevního tlaku. V některých případech jde o potíže spojené s vyprazdňováním močového měchýře, které mohou vést až k infekci močových cest, časté bývají i problémy s průjmy či zácpami.

Onemocnění je výsledkem mnoha faktorů a tak nelze lehce odpovědět na otázku, jak mu nejlépe předejít. Způsobuje jej dlouhodobě zvýšená koncentrace glukózy v krvi (cukrovka). Dále cévní nemoci (zužováním jejich stěn se zhoršuje přísun kyslíku a nerv je pak nedostatečně živen). S tím souvisí vysoká hladina škodlivého cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, škodí i kouření a alkohol. Nezanedbatelná je genetická dispozice.

Diabetik se může účinně bránit pravidelným měřením krevního tlaku a vzornou péčí o své nohy. Musí zdravě jíst, hodně času věnovat posilujícím cvikům a chůzi. Léčba dokáže další rozvoj nemoci pouze zpomalit a ulehčit od bolesti. Zahrnuje zejména rehabilitaci. Pomáhá akupunktura, vířivka na dolní končetiny, ve výživě pak vitamin B a E, dostatečná konzumace brokolice, banánů, hrušek, mrkve, čočky, fazolí, ryb, hodně tekutin.

Naději přináší i léčba elektrodami, tzv. MDM terapie (mesodiencefalická modulace). V praxi se aplikuje už více než dvacet let a je schválena ministerstvem zdravotnictví. Pětaosmdesát procent všech, kteří touto nebolestivou terapií prošli uvádějí, že se zbavili bolesti, zlepšilo se jim prokrvení končetin a hojení ran.

Zda MDM terapii jednou využije, to pan Josef ještě neví. Tuto léčbu totiž zdravotní pojišťovny dosud nehradí. A tak se zatím pilně věnuje rehabilitaci a věří, že bude lépe.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.