Pozor na podvodníky z pojišťovny!

“Pojďte za lepším!” Tímto sloganem láká pacienty k přestupu letos v březnu nově vzniklá zdravotní pojišťovna Média. A především její “naháněči”. Narazit na ně můžete kdekoliv: před nákupním centrem, na zastávce autobusu, ale i před poliklinikou, kam chodíte k lékaři. Nebo mohou zazvonit u vás doma.

Bohužel smutných příběhů seniorů, kteří neodolali, a s naháněči zapředli řeč, jsou stovky. Například v Olomouci až teď zjistila zhruba stovka lidí, že podaření náboráři zdravotní pojišťovny zfalšovali jejich podpisy a svévolně jim změnili pojišťovnu.

Senioři sice nic nepodepsali, ale náboráři je na přehlašovací formuláře podepsali sami. Pacienti to zjistili až poté, co jim pojišťovna Média poslala kartičku pojištěnce nebo hůře – když dorazili k lékaři, k němuž chodí léta a zjistili, že je už neošetří nebo po nich chce peníze v hotovosti, protože s novou pojišťovnou nemá smlouvu.

Přišli za mnou čtyři lidé domů a nabízeli, ať se přeregistruji, líčí důchodkyně z Olomouce. Rozhovor byl krátký: žena pojišťovnu měnit nechtěla, a tím to pro ni skončilo. Jenže aby se nevítané návštěvy zbavila, ukázala jim kartičku své pojišťovny. Náboráři si zřejmě stihli zapamatovat nebo opsat její údaje a bez ženina vědomí ji přeregistrovali. Nebyla jediná: Zjistili jsme, že došlo k selhání lidského faktoru opakovaně a objevili jsme zfalšované podpisy, přiznala mluvčí nové pojišťovny Blanka Kramolišová.

Vedení Médie se hájí tím, že nejde o její zaměstnance, ale externí brigádníky, které si na práci najímala a kteří si takto chtěli zvýšit odměnu. A s těmi nepoctivými prý už rozvázali smlouvu. Jenže: signály, že si najatí náboráři neberou servítky a tvrdě nastoupí na seniory v několikanásobné přesile a se lživými historkami, tady už byly několik měsíců před tím.

Víme o případech lidí, kdy jim náhončí lživě tvrdili, že všechny ostatní pojišťovny krachují a zůstává jediná: Média. To je lež –- nikdo nekrachuje. Víme taky o případech, kdy náboráři pronikli lidem až do bytu a využili toho, že jsou staří, nemocní nebo třeba nesvéprávní, a přinutili je k podpisu. Prakticky všechny zdravotní pojišťovny teď mají telefonáty a prosby od lidí, kteří naletěli, že chtějí přestoupit zpět ke své staré pojišťovně. Jenže to právě není možné, uvedl Jaromír Gajdáček ze Svazu zdravotních pojišťoven.

Jedna ze starých zdravotních pojišťoven – Oborová zdravotní pojišťovna, jejíž klienti také naletěli na nepravdivé historky, proto už zvažuje, že podá na novou zdravotní pojišťovnu trestní oznámení. A Média si sype na hlavu popel až teď. A distancuje se od podvodníků. Ti už ovšem splnili svou roli: každá nová pojišťovna totiž musí do roka od svého vzniku sehnat 50 tisíc klientů. Tedy přetáhnout je od konkurence lákavými sliby nebo jako v případě Médie klidně podvodem. Jinak zanikne.

Na tiskové konferenci 5. listopadu sice sám ředitel nové pojišťovny Petr Malý prohlásil, že s agenturami, které pro ně pracovaly a dodávaly neeticky se chovající pracovníky, už ukončili spolupráci. Spolupráce s nimi končí nejpozději od 1. prosince, řekl. Ano – teď už se mohou podvodníků zbavit, protože pojišťovna má 47 tisíc klientů a dá se čekat, že do konce roku zbylé tři tisíce sežene.

Přesto: pozor na nově vzniklé pojišťovny a to, co vám slibují jejich náhončí. Slibují často peníze na ruku, v případě Médie to bylo 400 korun. Jenže podle zákona to už od 1. listopadu není možné – zákon to striktně zakazuje.
Slibují také lepší péči. Jenže je třeba si uvědomit, že nové pojišťovny ještě nemají smlouvy s lékaři a rozhodně ne všichni lékaři s nimi smlouvu uzavřou. Než opustíte svou starou pojišťovnu, zeptejte se nejdřív lékaře, jestli vůbec uvažuje o tom, že by podepsal smlouvu s novou pojišťovnou. Jinak si buď budete muset hledat jiného nebo platit za léčbu v hotovosti.

V případě zdravotních pojišťoven, které nemají celorepublikovou působnost, se může stát, že vyrazíte na dovolenou do sousedního kraje, a když budete potřebovat lékaře, neseženete jej – jedině za hotové. Lékaři tak odmítají pacienty pojišťovny Média především na Karlovarsku a na Vysočině, kde má pojišťovna smlouvy jen s několika málo ordinacemi.

Jaké existují pojišťovny?
Všeobecná zdravotní pojišťovna
Vojenská zdravotní pojišťovna
Oborová zdravotní pojišťovna
Zaměstnanecká pojišťovna
Škoda Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV)
Zdravotní pojišťovna Metal – Aliance Revírní bratrská pokladna Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Zdravotní pojišťovna Média

Snažíme se nadále rozšiřovat síť smluvních lékařů i v těchto krajích, řekl k tomu ředitel pojišťovny Petr Malý. A tvrdí, že v případě, že jejich klienty lékař odmítne ošetřit, mají se lidé obrátit přímo na pojišťovnu, která jim sežene jiného lékaře. Případně proplatí peníze, které museli za ošetření zaplatit. Což není zrovna pohodlné řešení, když třeba obyčejný rentgen vyjde na několik stokorun.

A za třetí: všechny sliby nových zdravotních pojišťoven, které vypadají tak lákavě, se mohou velmi brzy rozplynout. Očkování chřipky zdarma skončí na nedostatku peněz, stejně jako ostatní lákavé balíčky péče a prevence. Zvlášť příští rok bude pro pojišťovny krizový a ty se už nyní netají tím, že budou šetřit, kde se dá.
Vybírejte proto zdravotní pojišťovnu pečlivě, nespokojte se s tím, co vám napovídá jejich zástupce. Toho motivují jen peníze, které získá za vaši hlavu. A je schopen vám slíbit cokoliv. Je nutné dát si pozor i proto, že změnit pojišťovnu není možné kdykoliv, ale jen jednou do roka – přesněji – jen jednou za dvanáct měsíců od data poslední změny.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.