Foto © MaxPixel

Diabetes trápí více než milion Čechů

Stařecká cukrovka, jak se diabetu II. typu ještě nedávno říkalo, je jednou z nejčastějších a zároveň z nejpodceňovanějších onemocnění vůbec. Trpí jím každý desátý obyvatel Česka.

Je to nemoc nenápadná. Není až tak neobvyklé, že je do nemocnice přijat pacient s akutním infarktem myokardu nebo cévní mozkovou příhodou a až během hospitalizace vyjde najevo, že má diabetes, který se u něj rozvíjel deset i více let a závažně poškodil jeho organismus. “V tu chvíli můžeme zabránit jen dalšímu poškození, ale už zásadně nezvrátíme jeho onemocnění,“ popisuje Martin Prázný z České diabetologické společnosti. „Velmi pravděpodobně se ale takový pacient do takto závažného stavu vůbec nemusel dostat, pokud by u něj byla cukrovka odhalena včas, tedy chodil by pravidelně na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři a zajímal se o svůj zdravotní stav,“ konstatuje lékař.

Pacientů s touto diagnózou stále přibývá. Podle údajů odborné společnosti se během posledních třiceti let počet registrovaných diabetiků dokonce ztrojnásobil.

Neplatí, že se jedná jen o seniory. Onemocněním trpí lidé okolo čtyřicítky nebo dokonce ještě mladší. Spolu s celkovým počtem diabetiků roste i počet nemocných, u nichž nemoc způsobila další závažné onemocnění. U zhruba třetiny pacientů se už rozvinuly komplikace v podobě postižení ledvin, očí a nohou. To znamená, že těmto lidem hrozí, že budou odkázáni na dialýzu, přijdou o zrak nebo budou muset podstoupit amputaci končetin.

Prediabetes jako varování

Pokud vás tyto informace vyděsily anebo máte pocit, že vás nečeká jiný než černý scénář, máme pro vás i několik pozitivnějších zpráv. Diabetes II. typu není něco, co se objeví jako blesk z čistého nebe, ale rozvíjí se roky. To také znamená, že se dá zachytit ještě před tím, než vaše tělo závažně poškodí.

„V Česku žijí řádově stovky tisíc pacientů s prediabetem, kteří sice ještě nesplňují diagnostická kritéria pro cukrovku, ale už mají zvýšené hodnoty cukru v krvi, jsou více ohroženi kardiovaskulárními problémy než lidé, kteří mají normální hodnoty. Vedle toho roste i riziko postižení malých cév, tedy pravděpodobnost, že se u těchto osob objeví postižení ledvin nebo očí. To vše dohromady znamená horší kvalitu života,“ shrnuje docent Prázný. Odhad České diabetologické společnosti ČLS JEP uvádí, že na 350 tisíc lidí o své nemoci vůbec neví.

Základem boje s diabetem je změna životního stylu a případná léčba, jestliže už máte nějaké další zdravotní potíže, které mohou zvyšovat riziko onemocnění, jako například vysoký krevní tlak.

Samotné vyšetření v podobě odběru krve provádí každý praktický lékař v rámci plně hrazené preventivní prohlídky. Nárok na něj má každý člověk starší 40 let jednou za dva roky. Pokud je ale u vás vyšší riziko rozvoje diabetu II. typu, například proto, že se v rodině nemoc objevila nebo jste obézní, pak toto vyšetření můžete absolvovat každý rok.

Prediabetes není jen „zvýšený cukr“

Hranice pro diagnózu prediabetu je glykémie nalačno mezi 5,6 až 6,9 mmol/l.

  • 50 až 80 % diabetiků umírá v důsledku kardiovaskulárních onemocnění
  • 44 % případů selhání ledvin se objevuje u pacientů s diabetem
  • 16 % diabetiků starších 65 let umírá na cévní mozkovou příhodu
  • 29 % diabetiků starších 40 let má v důsledku diabetu poškozený zrak
  • Každých 6 vteřin zemře na světě 1 člověk na komplikaci diabetu.
  • 2 až 4x častěji se u diabetiků objevují onemocnění srdce

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.