Jak naplánovat sobotní výlet

Doby, kdy dobrá turistická mapa byla vzácností, jsou ty tam. Nejen, že v obchodech najdeme podrobné mapy snad každého cípu naší republiky, ale zároveň nastal ãas, kdy nemusíme vlastnit žádnou mapu. K naplánování výletu nám dobfie poslouží internet.

Na internetu je nepřeberné množství informací, klíčem k úspěchu je vědět, kde najít, co zrovna potřebuji. Můžeme si nejen vyhledat informace o místě, kam se chceme podívat, ale najdeme tu podrobné mapy s mnoha funkcemi, které nám umožní označit si důležité body, vytyčit mezi nimi trasu a nakonec si mapu i vytisknout. Ale to není všechno. Existují speciální programy, jejichž pomocí vytyčíme výškový profil naplánované turististické trasy, což oceníme zvláštně v horách. Jedním z takových programů jsou Turistické trasy, ty slouží pro plánování a evidenci pěších výletů. Program zobrazuje turistické mapy vybraných míst, ve kterých si můžete naklikat vlastní trasu pro pěší výlet. Poté se nám ukáže její výškový profil, itinerář a statistické údaje. V programu najdeme veškerá pěší značení a naučné stezky. K vybraným místům jsou přiřazeny informace jako zeměpisná poloha, nadmořská výška, krátké popisy, případně i fotografie a podrobné texty. Turistické trasy vyhledávají mezi zadanými místy trasu nejkratší nebo s nejmenším stoupáním.

Dovolují nastavit typ značení a cest, po kterých se má cesta ubírat, případně umí vyhledávat po všech možných cestách, stejně jako bratrský program Cyklotrasy. Trasu je možno vytisknout nebo uložit. Z takto archivovaných tras lze vytvářet deník výletů, kde můžete zaznamenávat, který den jste šli jaký úsek, jaké bylo počasí apod. Program je v upravené podobě zdarma ke stáhnutí na www.trasy.net, kde najdete i více podrobností. Dalším obdobným programem je map-View, ve kterém si navíc můžete prohlédnout vaši cestu na on-line satelitní nebo ortofoto mapě anebo vytvořit vlastní mapy z oskenovaných mapových podkladů. Tento program také umožňuje plnou spolupráci s turistickými navigačními přístroji GPS, zvanými hezky česky džípíeska. Ti, co nechtějí stahovat speciální programy a zatím nepřemýšlejí o přístroji na ulehčení orientace v terénu – kapesní navigaci, mohou při plánování vystačit s volně přístupnými internetovými mapami, například www.mapy.cz nebo www.tourmapy.cz. Funkcí obsahují sice méně, ale jejich ovládání je snazší. Vedle základní mapy můžeme použít turistickou nebo leteckou mapu, na mapy.cz dokonce i historickou mapu z let 1836-1852. Volit můžeme mezi zobrazením turistických tras nebo cyklotras.

Po zakliknutí funkce fotografie se na mapě ukáží snímky pořízené předchozími návštěvníky. Například hrad Kost a okolí obsahuje desítky zdařilých i méně povedených snímků ze všech ročních období. Vzdálenost zamýšlené trasy spočítáme pomocí funkce měření. Na mapy.cz ji najdeme napravo, hned pod přepínačem měřítka. Umožňuje změřit vzdálenost mezi dvěma body označenými kliknutím. Pokud označíme bodů více, vlevo nahoře vidíme i celkový součet vzdáleností. Poměrně přesně tak změříme i dosti klikatou trasu. Pro ty, kteří cítí, že cestovat podle dvojrozměrné mapy je nuda, čeká na internetu i třírozměrná hračka – Google earth. Jedná se o virtuální glóbus, který umožňuje prohlížet Zemi jako ze satelitu. Umožňuje naklonění a přiblížení. Pokud si zdarma na Starojickém kopci stojí krásná a rozlehlá zřícenina gotického hradu z pol. 13. století. leží v místech, kudy procházela prastará spojnice od jadranu k Baltskému moři, známá též jako jantarová cesta.

Vytyčená trasa obsahuje výškový profil a seznam orientačních míst. (www.trasy.net) stáhnete a nainstalujete příslušný program, můžete se doslova vznášet nad každým údolím, horským hřebenem nebo fjordem. Zajímá vás, jak vypadá Machu Picchu v Peru, nebo hora Sinaj v Izraeli z ptačí perspektivy? Zaleťte se tam podívat.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.