Jak se vyrovnat s letním horkem?

V létě vládu nad přírodou i naším tělem přebírá podle tradiční čínské medicíny element ohně. Ten se pojí se srdcem, které je v tomto období nejvíce aktivní, ale také nejvíce ohroženo.

Co jíst a na co si dát pozor, abyste předešli zdravotním potížím?

Základem jsou hořké potraviny, které snižují napětí v organismu. Usnadňují trávení a pomáhají při řešení nadváhy.

V létě moc nevyvařujte. Nejvhodnější jsou lehká studená nebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. Dlouho vařená, pečená, smažená a solená jídla srdce zbytečně vysušují.

Vyhněte se extrémně studenému. Pro milovníky zmrzlinových pohárů máme špatnou zprávu. Zmrzliny a ledové nápoje vedou k poškození trávicího ústrojí. Chlad stahuje cévy a ty pak nepřijímají tekutiny.

Při poruchách spánku, nervozitě a stresu zařaďte do svého jídelníčku hořké osvěžující potraviny jako artyčoky, čerstvou bazalku, rukolu, pampelišku, čerstvé oregano, rozmarýn, tymián, pelyněk, červenou papriku, houby, dušená rajčata, listové saláty nebo kurkumu. Pomáhají při trávení.

Máte-li namáhavou práci, nezapomínejte na hořkou a zelenou zeleninu, ovoce, oříšky a vhodná ochucovadla a bylinky. Výborné jsou čekankové puky, hlávkový a římský salát, brokolice, ředkev, ředkvička, celer, křen, šalotka, okurka, list a kořen pampelišky. Z ovoce sem patří kůra z citrusů, především z grepu a mandarinky, dále para ořechy a mandle, ocet a bílý pepř. Vhodná je i káva, zelený, bílý a černý čaj, z bylinek pak kozlík lékařský či řebříček.

Srdci škodí silné pocení a horko. K vyrovnávání této ztráty pomohou listové saláty, rukola, čekanka, zralá rajčata, okurky, maliny, borůvky, kompoty a také krátce podušená zelenina, klíčky a ovocné čaje.

Avokádo. Foto archiv

Potraviny snižujících tuky v krvi a podporující správnou činnost srdce

Avokádo je bohaté na tuky, bílkoviny, vlákninu a celou škálu vitamínů a minerálů. Je vhodným doplňkem léčby arteriosklerózy, hypertenze a ischemické choroby srdeční.

Brokolice díky vitamínu K pomáhá zabránit kalcifikaci ‒ kornatění tepen. Obsažená vláknina pomáhá normalizovat krevní tlak a snižuje stres.


Chřest obsahuje vlákninu, minerály a vitaminy včetně K, B1, B2, C a E. Čistí tepny, snižuje krevní tlak a je prevencí tvorby krevních sraženin. V páře ohřátý syrový chřest představuje vitamínovou bombu.


Brusinky díky antioxidantům pomáhají snížit hladinu cholesterolu.

Granátové jablko stimuluje produkci oxidu dusnatého v krvi a tím napomáhá k otevření tepen a regulaci krevního tlaku.

Kaki je zdrojem antioxidantů, polyfenolů a vláknin. Přispívá ke snížení cholesterolu a triglyceridů. Reguluje krevní tlak.
Meloun je vynikající zdroj aminokyseliny L-citrulinu, udržuje tepny zdravé a snižuje krevní tlak.

Chia semínka ‒ vláknina a kyselina alfa-linolenová obsažená v chia semínkách čistí tepny, reguluje krevní tlak, snižuje cholesterol a triglyceridy.
Lněné semínko je jedním z nejlepších zdrojů kyseliny alfa-linolenové. Má schopnost snižovat krevní tlak a zánět, pomáhá udržet tepny bez překážek a zlepšit celkové zdraví srdce.

Ořechy a mandle čistí tepny, obsahují mononenasycené tuky, vitamin E, vlákninu a bílkoviny. Porce vlašských ořechů denně přispívá ke zlepšení krevního tlaku, umí snížit zánět a udržet tepny průchodné.

Skořice ‒ lžíce mleté skořice denně snižuje hladinu cholesterolu a chrání srdce před poškozením.


Kurkuma je zdrojem kurkuminu, který je silně protizánětlivý. Brání poškození arteriální stěny.

Sladkovodní sinice spirulina. Foto archiv

Spirulina reguluje hladinu lipidů v krvi. Je kompletní bílkovinou a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny potřebné v lidském těle k udržení optimálního zdraví.

Zelený čaj obsahuje vysoké množství katechinů a antioxidační rostlinné fenoly, které brání vstřebávání cholesterolu během trávení. Zelený čaj také poskytuje přirozenou podporu pro metabolismus napomáhající hubnutí.

Káva ‒ studie prokázaly, že pití dvou až čtyř šálků kávy denně může snížit riziko srdečních onemocnění až o dvacet procent.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.