Látkový svět

Do Školičky internetu ráda chodí také výtvarnice Věra Boudníková-Špánová. Vdova po grafikovi Vladimíru Budníkovi, která se přes čtyřicet let věnuje textilnímu výtvarnictví, je členkou Umělecké besedy.

Textil jako materiál ovládá s bravurou, souzní s ním, zprostředkovává příběhy. Ač Jihočeška, vystudovala textilní průmyslovku v Brně. Chtěla jsem dělat umění na plné pecky. Byla v tom asi nějaká opozice vůči názoru, že holky nemají umění dělat, říká. Studovat umění na vysoké škole jí nebylo přáno, přestože složila zkoušky, kádrováci ji tam nepustili. Zlomit se nedala a po návratu do rodného Českého Krumlova pořádala s přáteli umělecká sympozia. Rok 1968 však i nad tímto projevem svobody zavřel vodu. Vystudovala alespoň pedagogickou fakultu a v uměleckém undergroundu tvořila ručně tkané tapisérie, do kterých promítala svou reflexi společnosti. Vystavovala v řadě evropských zemích. Výstavy sklízely úspěch, ale finanční prostředky nepřinášely. Pracovala jsem třeba jako noční uklizečka v tiskárně, potřebovala jsem mít čistou hlavu na svoji výtvarnou činnost, líčí. Před odchodem do důchodu pracovala jedenáct let jako knihovnice v galerii hlavního města Prahy. Bylo mi líto, když mě před důchodem nezvali na počítačové školení. Ani lodičku na Vltavě mi nepůjčili, že prý na to nemám svaly, vzpomíná. Nenechala se však odradit. Absolvovala počítačové kurzy a v prostorách Školičky dokonce instalovala výstavu svých prací. V únoru tam dokonce začala vést výtvarné dílny nazvané Tvořivé pátky. Chci, aby to mě i lidi, kteří přijdou, bavilo. Můžeme se věnovat třeba pražským legendám, Dvě tři bychom si přečetli a jednou vybranou bychom se nechali inspirovat k tvůrčímu konání. Nešlo by jen o výtvarno, ale i o historii, dobovou hudbu, módu. Technikou textilní aplikace bychom pak příběh ztvárnili, dává ochutnat z náplně setkání Věra Boudníková-Špánová. Všichni jste srdečně zváni.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.