Foto © Wikimedia

Nesmrtelné lásky: Yoko Ono a John Lennon

Člen legendárních Beatles žil život naplno. Sám ho popsal jako to, co se vám děje, zatímco jste zaneprázdněni plánováním toho, co bude.

Do londýnské galerie Indica přivedla Johna Lennona v listopadu 1966 zvědavost. Šel na výstavu japonské výtvarnice Yoko Ono, o jejímž happeningu Cut Piece mluvil celý Londýn. Při vystoupení klečela na pódiu a diváci si z ní mohli odstřihávat kousky oděvu. Výstřední, všestranně nadaná umělkyně lákala diváky na představení plná poetiky a filozofického rozjímání. Ve svém bytě ‒ alternativním uměleckém ateliéru ‒ pořádala setkání umělců a avantgardní koncerty.

Nebyli spolu hned, ale od toho dne už Yoko Johna „nepustí“. Píše mu, telefonuje, je mu inspirací. Mimo jiné stojí i za jeho nejznámější skladbou Imagine. Podle tvrzení blízkých hudebníka postupně izolovala od přátel a příbuzných. Světu názorně předvede, čeho je žena schopná. Nakonec ho zcela ovládne.

Lennonova manželka Cynthie si později vybaví, jak po jednom telefonátu, kdy se zeptá, kdo to volal, John odpoví: „Ále, jen taková trhlá umělkyně, co chce peníze na své avantgardní nesmysly.“
V květnu 1968 John posílá Cynthii s pětiletým synem Julianem na dovolenou do Řecka. Je to chvíle pro Yoko. Po návratu ji Cynthie najde u nich doma, oblečenou ve svém županu.

Lennon je o sedm let starší, dvakrát rozvedenou nekonformní Japonkou doslova fascinovaný. O jejich osudovém spojení říká: „Když jsem se zamiloval do Yoko, věděl jsem, že tohle je jiné než cokoliv, co jsem kdy zažil. Je to více než hitová deska, více než zlato, více než cokoliv. Je to nepopsatelné.“

Stanou se nerozlučnou dvojicí. Vodí ji na zkoušky Beatles a ignoruje, že ostatní členové kapely s tím nesouhlasí. Nechá ji zasahovat do jejich tvorby. Brouci Yoko nikdy nepřestanou vinit z rozchodu s Lennonem (1970). Pro ně zůstane provždy jen velkou manipulátorkou.

Vzali se v březnu 1969 na Gibraltaru. John skládá The Ballad of John and Yoko. Po svatbě se nastěhují do prezidentského apartmánu v hotelu Hilton v Amsterodamu. Stráví sedm dní v posteli, odkud poskytují rozhovory a nahrávají část své desky Wedding Album. Spolu tvoří. Točí filmy, skládají hudbu, pořádají výstavy a angažují se v kampani za propagaci míru. John využívá své slávy k protestu proti válce ve Vietnamu, píše mírovou hymnu Give Peace a Chance.

V roce 1971 odcházejí žít do New Yorku. Yoko tu chce získat do péče zpět svou dceru Kyoko z druhého manželství s hudebníkem a filmařem Tonym Coxem. John příliš pije a nezvládá drogy. Hádají se, odcizují.

Málokterá žena něco takového vymyslí, natož dopustí. Než Johna nechat napospas dotěrným fanynkám, svěří ho Yoko do péče jejich sekretářky Mai. Požádá ji, aby se o něj po všech stránkách postarala, a pošle je do Los Angeles. Nepočítá s tím, že by ji Mai ohrozila, ale odloučení se protahuje.

Ačkoliv John s Yoko odmítá mluvit, ona si najde záminku k setkání. Po dvou dnech se zmatený vrací k Mai, aby jí oznámil, že odchází. Mai si je jistá, že ho Yoko zmanipulovala hypnózou. Osmnáct měsíců života s Mai označí Lennon po čase za „ztracený víkend“, ačkoliv pro ně ještě v roce 1974 sháněl nový dům. Když se 9. října 1975 narodí Yoko vymodlený syn Sean, šťastný otec si své role užívá, zatímco ona se věnuje obchodním záležitostem.

Odpoledne 8. prosince 1980 slavného Brouka požádá před jeho newyorským domem The Dakota fanoušek o autogram. Když se po několika hodinách vrací John domů, Mark David Chapman tam stále čeká. Pětkrát vystřelí. Dvě kulky jsou smrtelné. Světem i Yoko Ono milovaný autor nesmrtelných písní umírá v policejním autě. Bylo mu čtyřicet let.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.