Pavel Pafko

Profesor Pavel Pafko je zastáncem konzervativní medicíny

Jen bych neříkal „konzervativní“, ale univerzitní, nebo ještě lépe medicína klasická. A alternativní medicína? I ta má nezastupitelné místo. Tam, kde už není naděje. Tam, kde se vyčerpají veškeré prostředky klasické medicíny, takže lékař v nemocnici může jen pokrčit rameny a říct: víte, nemáme vám už co nabídnout. Pak je tu alternativní medicína. A je […]

Jen bych neříkal „konzervativní“, ale univerzitní, nebo ještě lépe medicína klasická. A alternativní medicína? I ta má nezastupitelné místo. Tam, kde už není naděje. Tam, kde se vyčerpají veškeré prostředky klasické medicíny, takže lékař v nemocnici může jen pokrčit rameny a říct: víte, nemáme vám už co nabídnout. Pak je tu alternativní medicína. A je to tak v pořádku, protože léčitelé si pro takové pacienty najdou čas a milé slovo, což, bohužel, lékař v nemocnici často nedokáže.

Vadí mi, že se příliš vzdalujeme tomu přirozenému, jak žili naši předkové. Oni nejedli žádné potravinové doplňky, které dnes nutí reklama, a přesto žili zdravěji než my. Dnes si každý, kdo je obézní, zobne nějakou pilulku, místo aby se zamyslel nad životosprávou a pohybem. Bohužel to přetrvává právě u příslušníků starší generace, která mnohdy u jídla míní „čím mastnější, tím lepší“. Měli bychom se víc orientovat na přirozený způsob života. Je totiž rozhodně pravda, že Češi chodí častěji k lékařům a jedí víc pilulek, než je jinde běžné. Chápu, staří lidé často trpí samotou, a tak si jdou popovídat aspoň k lékaři. Jenže to má odvrácené stránky.

Teď jsem byl na Slovensku a potkal jsem paní, která týden trochu posmrkávala. Když mi ukázala, jakou baterii prášků jí na to předepsala lékařka, tak jsem se vyděsil. Normální je přece pár dní počkat, dokud mě rýma nepřejde, a ne hned běžet k lékaři. Bohužel dnes mnoho pacientů poměřuje svého lékaře podle toho, kolik prášků jim předepsal a kolik stojí, s mylnou představou, že čím více jich je a čím jsou dražší, tím lépe.

Co mě ale naopak těší je, že za posledních dvacet let jsme udělali obrovský skok od přeměny pacienta v klienta. Medicína není jen o moderních přístrojích, které tu předtím nebyly. Podle mě není třeba se bát ani reforem, které se chystají. Medicína je totiž jen jedna. I když ti bohatí si budou moci za příplatek nechat operovat třeba srdce v sobotu, tak to nijak nenaruší nároky ostatních pacientů, kteří svou operaci dostanou taky, ale třeba ve všední den.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.