Katharine Hepburnová a Spencer Tracy

Obávám se, že jsem pro vás trochu moc vysoká, pane Tracy

To byla první slova čtyřiatřicetileté Hepburnové k obdivovanému herci. „Vzala si na něj“ vysoké podpatky. Představil je producent Joseph Mankiewitz, když projevila zájem, aby jí hrál partnera v připravovaném filmu Nejprve stvořil ženu. Oba patřili v roce 1942 už k uznávaným hollywoodským hvězdám.

Katharine proslula v branži pověstí tyranky. Arogantní v prosazování svých názorů, paličatá, od svých slavných kolegyň se snad ve všem lišila. Navenek málo půvabná, oblékala se v pánském stylu, nerada dávala rozhovory. Provokativně prohlašovala, že se nechce vázat a mít rodinu, protože je ve skutečnosti sobec a byla by z ní „hrozná matka“.

Tracy zvažoval, že se natáčení s ní vyhne. Vyveden z míry vzezřením i pevným stiskem ruky té ženy, tipoval ji na lesbičku. Dokonce kdesi netaktně zmínil špínu za jejími nehty. Zato ona mu dávno propadla. Přitahovala ji jeho odtažitost, klidná rezervovaná mužnost. Milý i drsný,v gestech, řeči i mimice úsporný. Stačilo, aby nadzdvihl obočí a ženy tály. Nabídku nakonec přijal a v příštích šestadvaceti letech si spolu zahráli v devíti filmech a tvořili pár i v soukromí.

Tracy žil v manželství s herečkou Louise Treadwellovou. Jejich syn John se narodil hluchý. Smutek řešil Spencer pitím a odskoky k jiným ženám (k Joan Crawfordové a Ingrid Bergmanové). Rozvod nepadal v úvahu, neslučoval se s jeho katolickou vírou. Za postižení syna se nesmyslně obviňoval.

Katharine, rozvedená s podnikatelem F. O. Smithem, měla za sebou románek se svým agentem L. Haywardem a vztah s milionářem H. Hughesem.

Nyní, po dokončení filmu, oslavoval Hollywood zrod nové herecké dvojice a šuškalo se i o milostném trojúhelníku a tiché dohodě tří lidí. Tracy dál podporoval štědře svou ženu a rodinu navštěvoval. Ona na oplátku tolerovala v jeho životě tu druhou, pro něj důležitou.

Šťastná byla i Kate. Milovala ho. Věděla, že pije a jak je na tom se zdravím. Trpěl depresemi, měl rozedmu plic, cukrovku, špatné ledviny. Nedělalo mu dobře žádné podnebí. Ať točil v horách či jinde, kde bylo horko. Znovu a znovu propadal pití. Pomáhala mu přestát abstinenční potíže při odvykání, ze všech sil ho podporovala, aby mohl pracovat. Jakmile se ocitl v nemocnici, střídala se u něj s Louise. Jinak se spolu veřejně neukazovali, především kvůli Spencerově rodině.

Časy, kdy měli každý práci jinde, ať filmovou nebo na divadle, snášel bez její péče těžko. Práce je často na dlouho rozdělovala. V roce 1945 se Tracy po patnácti letech objevil na divadelních prknech ve hře Roberta Sherwooda Nerovná cesta. Při generální zkoušce se nervově zhroutil. Vystoupení zvládl jen díky Kate, která mu stála mezi postranními křídly jeviště. S představenímho doprovázela dál, do Bostonu a New Yorku.

V šestapadesátém roce se v Kalifornii točil film Stařec a Moře. Za špatného počasí a s nevlídným štábem. Kate byla opět s ním. Uhlazovala jeho náladovost. Po návratu se řada scén musela přetáčet v ateliéru. Cítil se vyčerpaný.

V roce 60 přerušila svou kariéru. Sestěhovali se a pečovala o něj. O šest let později dostali oba dva nabídku zahrát si ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři. Všichni věděli, že je to Tracyho poslední film. Sedmnáct dní po dokončení filmu, v červnu osmašedesátého, Kate vzbudil nad ránem hluk z kuchyně, kam si šel uvařit čaj. Slyšela zvuk tříštícího se šálku o zem. Spencer zemřel na infarkt.

Aby neporušila celoživotní diskrétnost, nešla na jeho pohřeb. Přežila svou životní lásku o šestatřicet let a veřejně o ní začala mluvit až po smrti jeho manželky Louise (1983).

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.